Oprogramowanie

webOS: HP przekaże system społeczności Open Source

przeczytasz w 1 min.

Czy będzie rozwijany?

System webOS nie był najlepszym pomysłem firmy HP, oficjalnie korporacja zrezygnowała z prac nad urządzeniami z nim. Jednak możliwe, że projekt otrzyma drugie życie. Hewlett-Packard postanowił przekazać swoje dzieło społeczności wolnego oprogramowania.

Przypomnijmy, że Hewlett-Packard w 2010 roku za firmę Palm (twórcę webOS) zapłacił 1,2 mld dolarów. Już w sierpniu bieżącego roku HP przestało pracować nad smartfonami oraz tabletem TouchPad. Po ogłoszeniu tej informacji urządzenia z system webOS zniknęły ze sklepowych półek w bardzo szybkim tempie, było to spowodowane znaczą obniżką cen. 

Tablet HP z webOS

Wiele wskazywało na to, że koniec prac nad projektami wykorzystującymi ten system, oznacza równoczesny koniec webOS. HP postanowiło jednak, że system mobilny trafi do społeczności Open Source. Co ciekawe sama firma również będzie angażować się w jego rozwój. Do tego ma czuwać by nie doszło do zbyt dużego podzielenia projektu.

Amerykański gigant zamierza wspierać zarówno programistów jak i firmy, które chciałyby sprzedawać urządzenia z webOS. Dyrektor generalny HP uważa, że kreatywna społeczność Open Source pozwoli przejeść do nowej generacji aplikacji i urządzeń. Czas pokaże czy ktoś ponownie postanowi produkować sprzęt z tym systemem mobilnym.
 

Więcej o webOS:

Źródło: HP

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fiona
  1
  Mądre. Damy trupa praktykantom, jak go reanimują to może coś na nim zarobimy.
  Jak umrze - liczy się gest, daliśmy za darmo.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Się bym mógł zgodzić, ale czy open source nie ma przypadkiem ŻADNYCH praw autorskich? Jak coś jest ołpen to można to przerabiać, zmieniać, instalować, rozdawać, byle by na tym nie zarobić, więc jak to z tym jest? Nie chciało mi się czytać obszernych warunków umowy itp, więc pytam tu.