Ciekawostki

Nadszedł czas Wi-Fi 7. Szybka i stabilna łączność bezprzewodowa

przeczytasz w 1 min.

Wi-Fi 7 – najnowszy standard łączności bezprzewodowej – ma już oficjalną specyfikację. To oznacza, że producenci mogą rozpocząć proces certyfikacji swoich urządzeń.

Przy okazji targów CES 2024 grupa Wi-Fi Alliance ogłosiła oficjalną specyfikację Wi-Fi 7. Tak określana będzie technologia łączności IEEE 802.11be – najnowszy standard, który jeszcze w 2024 r. trafi do routerów, laptopów, urządzeń mobilnych i komputerowych płyt głównych. 

Co nam da Wi-Fi 7?

Największą korzyścią płynącą z wdrożenia standardu Wi-Fi 7 będzie znaczący wzrost prędkości przesyłu danych – w porównaniu do Wi-Fi 6 mówimy nawet o pięciokrotnym przyspieszeniu. Konkretnie maks. prędkość wyniesie 46 Gb/s. 

Takie transfery stają się możliwe, dzięki rozwiązaniu umożliwiającemu płynne przełączanie się pomiędzy trzema dostępnymi pasmami: 2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz. Nie bez znaczenia jest również rozszerzenie zakresu dostępnych kanałów dla tej ostatniej częstotliwości: o kanały 320 MHz. Co więcej, funkcja Multi-Link Operation (ML) pozwala na przesyłanie i odbieranie danych równocześnie przez wiele łączy. 

Wi-Fi 7 to także modulacja 4096-QAM (w Wi-Fi 6 mieliśmy 1024-QAM) oraz technologia 16X16 MU-MIMO (w Wi-Fi 6 mieliśmy 8X8 MU-MIMO). Razem przekłada się to na wysoką wydajność sieci niezależnie od liczby podłączonych urządzeń. Co ważne, na wszystkich tych udoskonaleniach nie ma ucierpieć zasięg. Wciąż będzie on dochodzić do 30 m wewnątrz pomieszczeń oraz do 120 m na dworze. 

Wi-Fi 7 Netgear
(ilustracja: Netgear)

Wi-Fi 7 ma ważne zadanie

Standard został oficjalnie zatwierdzony i tym samym uruchomiony został program certyfikacji Wi-Fi 7. Urządzenia, które otrzymają odpowiednie oznaczenie, będą miały potwierdzone prawidłowe działanie nowej technologii. Grupa Wi-Fi Alliance nie ukrywa, że liczy na to, iż nowe rozwiązanie zaspokoi potrzeby takich gałęzi jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, praca hybrydowa, przemysłowy Internet Rzeczy czy „inteligentna” motoryzacja.

Źródło: Wi-Fi Alliance, TechSpot

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KMN123
  7
  Dobrze, że standardy Wi-Fi się zmieniają dopóki będą kompatybilne wstecznie. Niemniej w warunkach domowych lub nawet biurowych zmiana standardu na Wi-Fi 7 nie niesie za sobą poważnych udogodnień. Na podstawie dotychczasowych własnych doświadczeń z nowymi standardami Wi-Fi począszy od 802.11g przez n aż do ax nie widzę potrzeby dla przeciętnego użytkownika wymiany sprzętu na nowy standard. Większość dotychczasowych routerów i AP w standardzie ac zapewniają funkcję MIMO i wystarczająco spełniają swoją rolę. Sceptycznie zapatruję się również na deklarowny zasięg i osiągi. 30m w warunkach domowych, to niepoważne traktowanie klientów... Liczba powtórzeń transmisji pakietów spowodowana błędami będzie na tyle duża, że efektywna prędkość wcale nie wzrośnie więcej, niż w dotychczasowym standardzie ax.
  • avatar
   MokryN
   1
   Super, tylko w domu mi kompletnie wystarcza mój 10 letni Nighthawk
   • avatar
    xxx.514
    1
    Super, miło, że standard cały czas się rozwija. A były przeprowadzone jakieś symulacje, jak to będzie wyglądać w miejscach gęsto zaludnionych jak np. bloki mieszkalne? Czy poszczególne routery nie będą się zagłuszać? Wydaje mi się, że transfer dla zwykłego szaraka na poziomie 1Gb i tak jest na razie niedostępny u dostawców internetu, nie mówiąc już o tych 46Gb; jednakże ciekaw jestem, jak będzie wyglądać sytuacja gdy standard się upowszechni i wejdzie masowo pod strzechy.
    • avatar
     pawluto
     -7
     Oczywiście ani słowa o szkodliwości...
     Siedzieć w domu jak w kuchence mikrofalowej...5 GHz...6 GHz...
     A potem zdziwieni że zachorowali...
     Jak to - niepisali tego w instrukcji obsługi rutera ???
     Bo tak ciężko jest w domu położyć skrętkę utp...
     • avatar
      iSkuLL
      0
      Fajnie! Myślę, że znajdzie to swoje zastosowanie w technologiach właśnie jak AI itp, ale dla normalnego konsumenta nie będzie to niczym szczególnym. Należy zwrócić uwagę, że w całej Polsce nie ma jeszcze światłowodów, a co mówiąc o internetach do 1GB/s. Dostawcy nawet nie oferują aktualnie tak dużych prędkości, a jeśli już oferują to za jakie ceny.