Ciekawostki

Włoska Wikipedia może zostać zamknięta

przeczytasz w 1 min.

Włosi tymczasowo stracili możliwość korzystania z Wikipedii w ich rodzimym języku. Przy każdej próbie odwiedzenia witryny, internauta zostaje przekierowany na stronę z oświadczeniem wystosowanym przez użytkowników portalu. Zablokowana Wikipedia

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest ustawa, której wprowadzenie rozważa obecnie włoski rząd z Silvio Berlusconim na czele. Anglikom jest znana jako Wiretapping Act, mieszkańcom Italii zaś jako DDL intercettazioni.

Wynika z niej, iż wszelkie treści zamieszczane w internecie, oddziałujące negatywnie na czyjś wizerunek muszą zostać poprawione lub usunięte niemal od razu. Autor obraźliwego tekstu ma 48 godzin na jego korektę. Jeśli nic nie zmieni, grozi mu konieczność zapłacenia bardzo wysokiej kary pieniężnej.

O tym czy treść jest uwłaczająca decyduje osoba pokrzywdzona. Swoich racji nie musi udowadniać w żaden sposób, nie musi też wspierać się wyrokiem sądu. Wystarczy jej opinia.

Wikipedia Włochy

Oświadczenie znajdujące się obecnie na stronie Wikipedii zamiast poszukiwanych przez internautów informacji stanowi protest przeciwko wprowadzeniu ustawy w życie. 

Twórcy strony podkreślają, iż wolna encyklopedia nie będzie w stanie funkcjonować kiedy omawiane prawo zacznie być respektowane. W efekcie włoska odsłona serwisu może zostać całkowicie usunięta. Czy walka wikipedystów o wolność słowa w internecie zakończy się sukcesem? Prawdopodobnie okaże się niebawem.
 

Więcej wiadomości ze świata internetu:

Źródło: Digital Trends

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hex3n
  5
  Silvio Berlusconi najchętniej odciął by całe Włochy od internetu. Ten biedak jest największą pożywką dla dziennikarzy i paparazzi. Tylko pech sprawia że zawsze gdy robią mu zdjęcia, to w kadrze pojawiają się prostytutki i handlarze narkotyków... Biedny Sylwuś ;)
  • avatar
   Irrlicht
   -1
   Nie tylko u nas lubią buble prawne robić.
   • avatar
    tora1025
    0
    Tylko rząd mógł wpaść na taki beznadziejny pomysł... to tak jak by kazać paparazzi retuszować zdjęcie w Photoshopie bo się nie spodobało.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Czyli albo artykuł z wazelinką albo wcale :)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Da się to obejść można napisać tak "włoski ogier chce ukryć swój urzędowy harem przed internautami i paparazzi;)