Nauka

Zostało 100 sekund do apokalipsy. Przesunięto wskazówkę Zegara Zagłady bliżej północy

przeczytasz w 3 min.

Zdaniem naukowców, od zeszłego roku wzrosło ryzyko nastania końca znanego nam świata. Przestawiono wskazówkę o 20 sekund bliżej północy i teraz Zegar Zagłady pokazuje 100 sekund do teoretycznego rozpoczęcia się apokalipsy.

Zegar Zagłady wybije północ?

Zegar Zagłady (ang. Doomsday Clock) to symboliczny projekt, pokazujący aktualny stopień zagrożenia dla istnienia ludzkości. Im bliżej północy znajduje się wskazówka, tym większa szansa nastąpienia końca świata. Do zagłady mogą doprowadzić zmiany klimatyczne lub zagrożenia związane z technologią nuklearną.

Zegar pokazano w 1947 roku (7 minut do północy), a został uruchomiony przez naukowców skupionych wokół czasopisma „Bulletin of the Atomic Scientist”. Ich zdaniem, od zeszłego roku wzrosła możliwość nastania apokalipsy wywołanej działaniami ludzi.

To pierwszy raz w historii, kiedy pozostały czas wynosi poniżej dwóch minut. Wskazówka jeszcze nigdy nie znajdowała się tak blisko północy.

Szczegółową relację z omówieniem obecnych zagrożeń, można obejrzeć na poniższym nagraniu:

Zespół naukowców przez wiele lat przesuwał wskazówki zegara, sugerując się sytuacją na świecie:

 • 1947: 7 minut do północy – zegar pojawia się po raz pierwszy. Symbolizuje zagrożenia nuklearne, które naukowcy starają się przekazać opinii publicznej oraz liderom politycznym całego świata.
 • 1949: 3 minuty do północy - ZSRR detonuje swoją pierwszą bombę atomową, oficjalnie rozpoczynając wyścig zbrojeń.
 • 1953: 2 minuty do północy - USA i ZSRR przeprowadzają próby jądrowe.
 • 1960: 7 minut do północy - Stany Zjednoczone i Związek Radziecki wydają się chętne do unikania konfrontacji, a wspólne projekty budujące zaufanie i dialog tłumią wrogość dyplomatyczną.
 • 1963: 12 minut do północy - Stany Zjednoczone i Związek Radziecki podpisują traktat o częściowym zakazie, który kończy część prób nuklearnych.
 • 1968: 7 minut do północy - Francja i Chiny opracowują broń nuklearną. Twa wojna na Bliskim Wschodzie i w Wietnamie.
 • 1969: 10 minut do północy - prawie wszystkie narody świata spotykają się, aby podpisać traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.
 • 1972: 12 minut do północy - Stany Zjednoczone i Związek Radziecki podpisują traktat o ograniczeniu zbrojeń.
 • 1974: 9 minut do północy - USA i ZSRR bardziej modernizują swoje siły nuklearne niż zmniejszają. Indie testują swoją pierwszą broń jądrową.
 • 1980: 7 minut do północy - mimo obiecujących postępów w rozbrojeniu, Stany Zjednoczone i Związek Radziecki nadal uważają broń nuklearną za integralny element swojego bezpieczeństwa narodowego.
 • 1981: 4 minuty do północy - trwa wyścig zbrojeń, wybucha konflikt w Afganistanie.
 • 1984: 3 minuty do północy - napięcie stosunków amerykańsko-radzieckie osiąga najwyższy punkt.
 • 1988: 6 minut do północy - USA i ZSRR podpisują pierwsze porozumienie, które faktycznie zakazuje broni jądrowej.
 • 1990: 10 minut do północy - koniec zimnej wojny.
 • 1991: 17 minut do północy - Stany Zjednoczone i Związek Radziecki podpisują traktat o redukcji zbrojeń.
 • 1995: 14 minut do północy - eskalacja zbrojeń po zakończeniu zimnej wojny, obawa przed pozostałą bronią jądrową na świecie.
 • 1998: 9 minut do północy - Indie i Pakistan przeprowadzają testy broni jądrowej, Rosja i Stany Zjednoczone nadal utrzymują 7000 głowic.
 • 2002: 7 minut do północy - ataki terrorystyczne, brak postępu w redukcji broni nuklearnych.
 • 2007: 5 minut do północy - Stany Zjednoczone i Rosja pozostają uzbrojone, Korea Północna przeprowadza test nuklearny. Zmiany klimatu również stanowią ogromne wyzwanie.
 • 2010: 6 minut do północy – pierwszy krok w kierunku świata wolnego od broni nuklearnej, zmiany mające zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.
 • 2012: 5 minut do północy – alarmująca możliwość użycia broni jądrowej na Bliskim Wschodzie i w Azji oraz brak skutecznego przeciwdziałania globalnym zmianom klimatu.
 • 2015: 3 minuty do północy - brak globalnej kontroli nad zapasami broni jądrowej, zwiększenie napięć między Stanami Zjednoczonymi i Rosją.
 • 2016: 3 minuty do północy - prawdopodobieństwo globalnej katastrofy wciąż jest bardzo wysokie.
 • 2017: 2,5 minuty do północy - wzrost zagrożenia bronią atomową, brak postępów w redukcji emisji gazów cieplarnianych.
 • 2018: 2 minuty do północy - eskalacja napięć między potęgami nuklearnymi, brak rozwiązań wobec zagrożenia wojny atomowej i zmian klimatu, zagrożenie związane z niewłaściwym wykorzystaniem technologii informatycznych i podatność na dezinformację.
 • 2019: 2 minuty do północy - brak jakichkolwiek zmian, pojawia się zagrożenie wojny informacyjnej.
 • 2020: 100 sekund do północy – wysokie zagrożenie wojną nuklearną, niezaprzeczalne zmiany klimatu. Rządy demokratyczne i inne instytucje, które powinny pracować nad tymi zagrożeniami, nie sprostały wyzwaniu. Wojna informacyjna sieje nieufność i zamęt w niektórych demokratycznych krajach, a deepfake utrudnia ludziom odróżnianie prawdy od kłamstw.

Obecna sytuacja faktycznie nie wygląda zbyt optymistycznie.

100 sekund do końca świata

Zegar pierwszy raz pokazał dwie minuty do północy w 1953 roku, kiedy trwał wyścig zbrojeń nuklearnych. Następnie dopiero w 2018 roku, podczas eskalacji napięć międzynarodowych. Od tego czasu sytuacja praktycznie się nie poprawiła. Katastrofalne skutki ocieplenia klimatu są coraz bardziej odczuwalne, a napięcie między krajami w każdej chwili może doprowadzić do wojny.

Ludzkość stoi w obliczu dodatkowych zagrożeń związanych z ocieplaniem klimatu, atakami cybernetycznymi, niewłaściwym wykorzystaniem inżynierii genetycznej i sztucznej inteligencji.

Zegar Zagłady jedynie pokazuje (opartą na analizie naukowej) obecną sytuację na świecie i ma służyć jako przypomnienie o niebezpieczeństwach jakimi trzeba się zająć, aby przetrwać na naszej planecie. Wskazówka może się jeszcze cofnąć. Miejmy nadzieję, że tak właśnie się stanie.

Źródło: Bulletin of Atomic Scientists

Warto zobaczyć również:

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sebmania
  7
  z minut przejdą na sekundy z sekund na milisekundy i dalej można wróżyć z fusów
  • avatar
   Ciekawski_
   6
   Co za bzdury. Widać ekoświry dalej sieją swoją propagandę.
   Kilka faktów:
   1962 - dowództwo odpowiedzialne za strategiczne siły jądrowe postawiono w stan gotowości DEFCON 2. Jeden stopień od wojny nuklearnej - Zegara nie warto przestawiać.
   1973 - siły zbrojne USA przeszły do poziomu gotowości DEFCON 3 - Zegara nie warto przestawiać.
   2001 - siły zbrojne USA przeszły do poziomu gotowości DEFCON 3 - Zegara nie warto przestawiać.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Defense_Condition
   2020: 100 sekund do północy – ... niezaprzeczalne zmiany klimatu... Wojna informacyjna sieje nieufność i zamęt w niektórych demokratycznych krajach, a deepfake utrudnia ludziom odróżnianie prawdy od kłamstw - No tak ekolodzy i memy zniszczą świat. To pewne. Co tam stan gotowości wojsk nuklearnych. Nie ważne, że jest niski. Memy to jest prawdziwe zagrożenie, nie jakieś tam arsenały nuklearne!!! No a do tego dziewczynka z zespołem aspergera mówi, że będzie katastrofa, no to przecież tak będzie!!!
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    Usunąć mafię (ch...) od władzy w Europie i Azji, stawiać polityków przed sądem. To i od razu świat będzie wyglądał inaczej.
    • avatar
     Lukasz Migda
     4
     Deepfake utrudnia ludziom odróżnianie prawdy od kłamstw. Wystarczający komentarz, ale jacyś płaskoziemcy to łykną....
     • avatar
      KENJI512
      3
      Państwa Europy Zachodniej wyposażone w broń nuklearną i aktualny proces zmiany władzy i przejęcia kontroli nad nimi przez obce ugrupowania społeczne poprzez zasiedlenie... a oni nie wiedzą co to promieniowanie, jedynie co to rakieta i bum, jak ktoś nie chce przyjąć ich przekonań :)
      • avatar
       mufasa
       2
       czas setkę o poranku zagonić...
       najwyższy czas
       • avatar
        kkastr
        2
        Numerologia i pseudo-nauka pełną gębą. Nie ma żadnego racjonalnego sposobu oceny czy te wskazania, które tak skrupulatnie są tu przytoczone przez autora, mają jakikolwiek sens. Raczej są tylko zapisem emocji ludzi, które są wywoływane dla różnych potrzeb. Ale co to ma wspólnego z rzeczywistością? Jak niby dziś jesteśmy bliżej zagłady niż np. podczas kryzysu kubańskiego w 1962r? Wieszczących zagładę proroków mamy na pęczki od starożytności! Czy na prawdę nie potrafimy w XXIw przestać się bawić w proroctwa i spojrzeć na rzeczywistość racjonalnie?
        • avatar
         CyckoNos
         2
         Niestety zataczamy koło...
         • avatar
          Konto usunięte
          2
          Do dupy z tym zegarem!!! Ile sekund było do końca podczas Kryzysu Kubańskiego w 1962!? To nawet nie jest żadna miara, tylko poziom ześwirowania "Sterujących". Kiedy naprawdę się "Zacznie", nawet nie będą mieli czasu powiedzieć, że przestawiają zegar.
          • avatar
           zuzannator
           1
           A ile kosztuje utrzymanie zegara? Ciekawy jestem bo to sie przeklada na dlugosc i czestosc jego tykania.
           • avatar
            MokryN
            0
            Ja, jako tzn. naukowiec stwierdzam że ten zegar to IDIOTYZM.
            • avatar
             michael85
             0
             Bzdury. Iel to już♥ razy świat się kończył. Zmiany klimatyczne to żart. Bardziej realne zagrożenia to szaleniec posiadający w arsenale broń masowej zagłady lub jakaś kometa a nie zmiany klimatyczne.
             • avatar
              Yosar
              0
              Zabawne poniekąd. Kasandrze też nikt nie chciał wierzyć, kiedy wieszczyła koniec Troi. Jak widać ludzie nie zmienili się od kilku tysięcy lat ani jotę. Nie żebym do końca zgadzał się z diagnozą 'zegara', ale jeśli ktoś nie widzi dzisiaj zagrożeń, to uprawia słowne zaklinanie rzeczywistości.

              Jestem pewnien że w 1939 roku pełno było mędrków wyśmiewających ostrzeżenia przed II wojną światą i wszelkimi katastroficznymi wizjami 80 mln ofiar, mimo dopiero co zakończonej I-ej wojny światowej z 8 mln poległych. Jeśli ktoś nie wierzy, że gatunek który doprowadził do konfliktu który pochłonąl 80 mln ludzi (3% populacji wtedy całej Ziemii) jest w stanie dzisiaj mając zdecydowanie większe środki zagłady do dyspozycji doprowadzić do konfliktu, który pochłonie setki miliony istnień, jest po prostu naiwny ponad miarę.

              Oczywiście nikt nie lubi, jak mu się mówi, że jego perspektywy wyglądają marnie, każdy woli jak ktoś mu roztacza wizje pięknej przyszłości. Ale chowanie głowy w piasek to pierwszy krok do ziszczenia tej marnej przyszłości.
              • avatar
               daniyal
               0
               Grupa naukowców opublikowała szereg publikacji naukowych i opracowała symboliczny zegar. Zegar który ma za zadanie uzmysłowienie szarym ludziom zagrożenia płynące z rozwijającej technologi i problemów geopolitycznych. Jednak garstka Polaczków z Pcina Dolnego twierdzi, że to pseudo-nauka, więc chyba to musi być prawda. Ludzie weźcie się w garść, niestety od Was więcej zależy niż myślicie.
               • avatar
                pawluto
                -1
                Przeżyliśmy już tyle końców świata że i tan durny zegar przeżyjemy ! Pozdrawiam wszystkich !
                • avatar
                 kombajn
                 -1
                 W ankiecie brakuje odpowiedzi "A kogo to obchodzi? Zwykłe biadolenie naukowców". Samo to że wpisują walkę z ociepleniem klimatu jako wyznacznik czy zbliżamy się do katastrofy czy nie świadczy jasno że tych państwa nie warto słuchać. Ocieplenie klimatu? Oczywiście że jest, tyle tylko że A)cykliczne i mieszczące się w normie obserwowanej na przestrzeni wieków oraz B)ponieważ występuje w całym Układzie Słonecznym nie ma absolutnie nic wspólnego z działalnością człowieka (no nie do końca szacuje się że wpływ człowieka to ok 5%). Całe to ględzenie o walce z ociepleniem klimatu to zwykły, świetny i niezwykle dochodowy, biznes.
                 • avatar
                  Torrentowy Pirat
                  -2
                  No dobra, ale na co to komu? Jak będzie leciała 10km kometa w kierunku kolizyjnym z Ziemią, to co ja pójdę sprawdzić, czy już wybiła północ? Jakby to miało jakieś znaczenie? Haha!

                  A może chcą dodatkowy podatek z tego ściągać?
                  • avatar
                   rad3cze3k
                   -3
                   Ale bzdury, widac jak sie amerykancom spieszy do wojny bo zaraz ich panstewko upadnie
                   • avatar
                    cyna76
                    0
                    na pierszym miejscu powinien być test Trinity 16 lipca 1945
                    • avatar
                     pawlak838
                     0
                     100 sekund już minło ;)
                     • avatar
                      zuzannator
                      0
                      Uuuu....
                      • avatar
                       venom32
                       0
                       https://youtu.be/9qbRHY1l0vc
                       • avatar
                        jozek23
                        0
                        Aż strach się bać .
                        • avatar
                         ahael
                         0
                         Co ja czytam...echh masakra.