Procesory

Zosma i Thuban: słów kilka o procesorach AMD

przeczytasz w 2 min.

Jak wynika z ostatnich doniesień koncern AMD nie zamierza siedzieć i czekać z założonymi rękami do premiery sześciordzeniowych układów Intela. Bowiem już teraz AMD oprócz zapowiadanych na maj sześciordzeniowych procesorów Thuban zapowiada również, mające należeć do platformy Leo czterordzeniowe procesory Zosma.

Jak można wywnioskować z doniesień wielu branżowych serwisów koncern AMD do maja br. ma mocno zapięty grafik, gdyż oprócz zapowiadanych już od dłuższego czasu sześciordzeniowych procesorów Thuban, na rynek trafią również zupełnie nowe chipsety 890FX oraz 890GX. W między czasie na rynku ma również zadebiutować jeden z ostatnich Phenomów II X4 opartych o rdzeń Deneb czyli model 975BE oraz nieco później procesor owiany jeszcze dosyć sporą tajemnicą czyli czterordzeniowy układ Zosma.

Wracając jednak do tematu nowych chipsetów, mają one zadebiutować na przełomie kwietnia i maja. Płyty główne wyposażone w nowe chipsety (890FX/890GX) mają posiadać gniazdo AM3 oraz wspierać pamięci typu DDR3, prócz tego będą obsługiwały interfejs Serial ATA 6.0 Gbps. Płyty główne wyposażone w nowe chipsety będą wspierały wszystkie dotychczasowo wydane 45nm procesory na platformę AM3 oraz przyszłe cztero i sześciordzeniowe układy wykonane w 45 oraz 32nm procesie technologicznym.
Następne w kolejności będą nowe procesory Phenom II: czterordzeniowe układy Zosma mające zastąpić układy Deneb oraz sześciordzeniowe Thuban mające według zapowiedzi producenta rywalizować z również sześciordzeniowymi procesorami Intela - Gulftown.

Jeżeli wierzyć doniesieniem serwisu Fudzilla, koncern AMD ma zamiar ponownie zaskoczyć rynek, tak jak to miało miejsce w przypadku premiery kart graficznych ATi Radeon 48XX.
W rzeczywistości nowe procesory zarówno Zosma jak i Thuban mają być wyposażone w zupełnie nowy kontroler pamięci oraz mostek północny. Nowy mostek zastąpi ten jeszcze z 2007 roku, który jest do dzisiaj stosowany w nowych układach AMD. Jednym z większych zmian będzie na pewno zmiana częstotliwości z 2000 MHz do 2600 MHz.

Zmiany mają również dotknąć pamięć podręczną drugiego poziomu, którą koncern AMD ma rzekomo powiększyć do 1MB dla rdzenia oraz wykonywane instrukcje do których może dołączyć AMD SSE5 oraz AVX. Prócz tego duże zmiany zajdą w kontrolerze pamięci, z którego zniknie obsługa pamięci DDR2, co według ekspertów ma zaowocować do 15% lepszą wydajnością. Zmianom ma się również poddać pobór energii, gdyż według zapowiedzi nowe czterordzeniowe układy mają pobierać maksymalnie 95W.

Wracając jednak do tematu nowych procesorów nazwanych kodowo "Zosma", ich nazwa pochodzi od gwiazdy znajdującej się w konstelacji Delta Leonis (lwa), stąd też wywodzi się nazwa platformy "Leo" do której procesory Zosma będą należały.
Pierwszym procesorem opartym o układ Zosma będzie Phenom II X4 960T, wyposażony w kontroler pamięci DDR3. Nowy układ ma posiadać TDP ustawione na poziomie 95W.
Od czasu ujawnienia pierwszych informacji na jego temat, w sieci pojawiły się informacje jakoby procesor był "urwanym" Thubanem, co może potwierdzać litera "T" na końcu jego nazwy. Więc istniała by szansa na udane odblokowanie dwóch rdzeni za pomocą funkcji ACC.

Jednak jak będzie czas pokaże, na razie należy do "rzekomych" informacji podchodzić z lekkim dystansem czekając na premierę i pierwsze testy nowych procesorów oraz chipsetów.

Źródło: VRzone  Fudzilla  Xbitlabs  VRzone  Inne

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Bardzo ciekawy ten Phenom II X4 960T, może wreszcie coś na miarę Core i5/i7?.
  • avatar
   Warmonger
   0
   Dobry news! Raz, że procki zapowiadają się bardzo obiecująco, dwa, że poznaliśmy wiele szczegółów technicznych.
   Teraz trzeba tylko pomęczyć wiki nazwami poszczególnych technologii ;P
   • avatar
    19arek93
    0
    Intrygujący news.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     podstawka AM3? coś mi się nie wydaje,że będą dobrą konkurencja jeśli chodzi o wydajność, cena tak... ale to pierwsze szczerze wątpię.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      widzę, że AMD zaczyna stosować podobną taktykę jak nV, budują napięcie :)
      na mnie w ich wykonaniu zadziałało, się doczekać nie mogę :)
      • avatar
       prosiacek
       0
       Pewnie poczekam z czterema jajkami na Zosmę, tylko czy te procesory będą kompatybilne z AMD790?
       • avatar
        Piwomir
        0
        "Płyty główne wyposażone w nowe chipsety (890FX/890GX) mają posiadać gniazdo AM3 oraz kontroler pamięci DDR3". Gniazdo taaak, kontroler... hm... no właśnie, od ładnych kilku lat jest już w procesorach.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Ten news zawiera zarówno dobre i złe wieści.
         Dobre to takie, że AMD ambitnie i konsekwentnie realizuje swoje plany (zdarza sie nawet przed premierą), do tego te plany zawierają w sobie różne asy w rękawach do skutecznej konkurencji.
         Za to im chwała.
         Dużym ukłonem w strone klienta jest ich polityka z gniazdami procesorów AM2/AM3, jednak rozsądek i kalkulacje tym razem są górą.
         Ten news oficjalnie informuje, że nowe procesory nie będą już zgodne z podstawkami AM2+ i nie moge już myśleć o 6 jajkach na mojej starej dobrej płycie. Fajnie by było, jakby wydali jeszcze szybsze modele Athlona II X4 zanim procesory z kontrolerem DDR2 znikną na dobre.
         • avatar
          nazaropeth
          0
          No na to liczę, że w końcu pojawi się poważna zmiana w kontrolerze. Bo szczerze mówiąc, to jest on już mocno leciwy, choć na ddr2 można jeszcze wycisnąć z niektórych układów przepustowość nawet 11GB/s ;)
          W końcu nowe chipsety!!! Seria 7 już swoje zrobiła a przecież 790 to nieco przecież zmieniony 580, pamiętający jeszcze 939.
          Jak znam życie, to dla wszystkich 7xx będzie można spokojnie zaimplementować obsługę nowych procków. AMD wprowadzając HT3.0 zaplanowało to, że najpierw chipsety będą mogły z tego korzystać a procki dorobią potem.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           No no, czyli nowe procki to nie będą "Phenomy z dwoma rdzeniami więcej". Zobaczymy co z tego wyjdzie. Podejrzewam, że i7 nie dogonią, ale może i5 zostanie pobite? :E
           • avatar
            VapoR
            0
            nieźle zryty ten news.
            *"Płyty główne wyposażone w nowe chipsety (890FX/890GX) mają posiadać gniazdo AM3 oraz kontroler pamięci DDR3"
            *"W rzeczywistości nowe procesory zarówno Zosma jak i Thuban mają być wyposażone w zupełnie nowy kontroler pamięci oraz mostek północny."
            Ja to widzę tak:
            -usuną z proca obsługę ddr2
            -dodają kolejne 512kB cache L2 każdemu rdzeniowi
            -dodają obsługę nowych instrukcji
            -skoro dodają mostek północny do proca to rozumiem że będzie to obsługa PCI-E
            -czyli zostanie tylko jeden mostek na płycie obsługujący peryferia
            a to=== coś w stylu P55+i3/5/7
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Wszystkie polskie serwisy to samo. Nie ma czegoś takiego jak "gwiazda w konstelacja Delta Leonis". Zosma to delta w konstelacji Lwa. Delta to gwiazda (z reguły czwarta co do jasności w danym gwiazdozbiorze), a Lew to gwiazdozbiór.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              "oraz wykonywane instrukcje do których może dołączyć AMD SSE5 oraz AVX" i już wiadomo, że piszący nie wie, co pisze.
              Tego sie nie da zrobić od tak. Po pierwsze: nie ma już czegoś takiego jak SSE5, od dawna! Po drugie: nie można takich instrukcji po prostu dołączyć, to by oznaczało NOWY design; podobnie jak "shrink" do nowego procesu technologicznego jest zupełnie nowym designem, tego się nie da po prostu "zrobić". Uch.
              • avatar
               Obiektor
               0
               Deneb to też nazwa gwiazdy:) Zapowiada się ciekawie musim poczekać
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Szkoda, że nV się obraziło i już nie robi chipsetów pod AM3. Szkoda siana na X58 czy P55 skoro Phenom II x4 starcza.