Systemy operacyjne

Lekarstwo nr 10: NIE dla autostartu!

przeczytasz w 2 min.

Każdy użytkownik wie najlepiej z jakich programów korzysta, a które z jakichś powodów są zainstalowane na twardym dysku, ale nie są już używane. Co jednak najistotniejsze, niektóre z nich ładują się automatycznie wraz ze startem Visty. Powinieneś więc się ich pozbyć.

Jak tego dokonać?

1. Uruchom Panel sterowania i wybierz Zabezpieczenia

2. Wejdź w Windows Defender

3. Kliknij na przycisk Narzędzia

4. Wybierz Eksplorator oprogramowania

5. Upewnij się, czy jest włączona kategoria Programy grupy Autostart i czy pokazywane są aplikacje dla wszystkich użytkowników - kliknij przycisk Pokaż dla wszystkich użytkowników.

6. Poczekaj chwilę, zostaw Windows Defendera uruchomionego; w międzyczasie kliknij na menu Start i w polu Rozpocznij wyszukiwanie wpisz komendę: msconfig (wciśnij ENTER)

7. Otworzy się okno o nazwie Konfiguracja systemu. Wejdź w zakładkę Uruchamianie.

W powyższym oknie zobaczysz funkcje i programy, które uruchamiane są przy starcie Windows Visty. Jeśli widzisz jakiś program, którego producent (pole Producent) jest Nieznany, a uruchamia się on automatycznie podczas logowania się systemu, sprawdź w Windows Defender, jaki jest jego opis. Dla przykładu, na naszym komputerze uruchamiania się automatycznie PC Suite - po tej nazwie niekoniecznie wiemy, co to za aplikacja. Ale gdy wybraliśmy ją w Windows Defender, zobaczyliśmy jej dokładny opis - dzięki temu wiedzieliśmy, gdzie m.in. została zainstalowana. Widzimy tutaj ścieżkę pliku F:\Programy\Nokia. - teraz wiemy już, że to oprogramowanie do telefonu Nokia, dla którego pobieraliśmy 3 tygodnie temu tapety. Obecnie PC Suite jeszcze nam się przyda, ale nie ma powodu, by uruchamiał się cały czas przy starcie Visty, ponieważ korzystamy z niego bardzo rzadko.

Sprawdź w ten sposób, jakich programów nie potrzebujesz i odznacz je w zakładce Uruchamianie w oknie Konfiguracja systemu. Zatwierdź zmiany przyciskiem OK i uruchom ponownie komputer.

Uwaga: Jeśli nawet po skorzystaniu z Windows Defendera nie masz pewności do tego, co daje poszczególny program, na wszelki wypadek nie wyłączaj go.