Systemy operacyjne

Lekarstwo nr 13: Wyłącz niepotrzebne usługi systemowe

przeczytasz w 1 min.

Na koniec warto jeszcze wyłączyć usługi systemowe, których nie potrzebujesz. Dzięki temu uwolnisz sporo pamięci, sprawiając, że Vista nie będzie niepotrzebnie wykorzystywać zasobów komputera.

Gdzie znajdziesz usługi?

1. W menu Start w polu Rozpocznij wyszukiwanie wpisz komendę: services.msc

2. System wyświetli okno Usługi, w którym znajdują się programy i usługi uruchamiane automatycznie przy starcie Windows Vista

3. Chcąc wyłączyć daną usługę powinieneś najpierw na nią kliknąć, by obok pojawił się jej dokładny opis. Dopiero gdy masz pewność, że nie jest ci ona potrzebna, klikasz na niej prawym przyciskiem myszy i wybierasz Właściwości.

4. Tutaj z kolei odnajdujesz opcję Typ uruchomienia i wybierasz Wyłączony.

Poniżej przedstawiamy listę usług, które na pewno możesz wyłączyć:

- Usługa wprowadzania na komputerze typu Tablet
- WebClient
- Raportowanie błędów systemu Windows
- Pliki trybu offline
- Odnajdywanie SSDP

Podpowiedź: wyłączyć możesz niemal wszystkie te usługi, które w Typie uruchamiania mają włączoną funkcję Automatyczny. Niemniej jednak, podobnie jak przy rejestrze, jeśli nie masz pewności co oferuje dana usługa - nie wyłączaj jej.


Podsumowanie

W artykule nie umieściłem żadnej porady związanej z wyłączaniem interfejsu Aero, który rzekomo bardzo wpływa na wydajność komputera. Z moich testów wynika jednak, że obecność Aero nie spowalnia pracy systemu - wyjątkiem są tutaj bardzo stare komputery, wyposażone w równie stare karty graficzne. Tacy użytkownicy nie powinni jednak instalować Windows Visty, dlatego porada o wyłączaniu Aero zupełnie nie jest tutaj potrzebna.

Mam nadzieję, że nasze lekarstwa okazały się skuteczne dla twojej kopii systemu i teraz cieszy się on lepszym zdrowiem, oferując tobie szybszą pracę.

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  norman121
  -2
  Wystarczy Vista Ultimate Lite zero problemów
  • avatar
   Bartek Żak
   0
   Rada numer 12: szybsze menu. Uważam, że ustawienie czasu reakcji menu na 0ms to zdecydowanie za mało(każde przejechanie myszką po rozwijanej liście będzie ją rozwijało), dobrą wartością wydaje się być ~150ms.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    niewiele dały mi te porady. Vista ma to wsszystko praktycznie od razu poprawnie skonfigurowane. Ciekawych opcji typu: sidebar i indeksowanie nie będę wyłączał.

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login