Laptopy

Obraz i dźwięk, oprogramowanie, bateria

przeczytasz w 2 min.

 

Acer Ferrari One 200 został wyposażony w błyszczący ekran o przekątnej 11,6 cala i rozdzielczości 1366 x 768. Gdy po raz pierwszy spojrzy się na tak mały ekran o tej rozdzielczości, ma się wrażenie, że oczy zaraz wyskoczą z orbit. Po prawej stronie znajduje się zrzut ekranowy pulpitu Ferrari One 200 w natywnej rozdzielczości netbooka - spróbujcie wyobrazić go sobie na 11 calowym ekranie. Wzrok męczy się bardzo szybko, zwłaszcza przy takich czynnościach jak praca z dokumentami biurowymi czy  przeglądanie stron WWW. Można oczywiście zmniejszyć rozdzielczość np. do 1280 x 720, ale oznacza to wyraźny spadek jakości obrazu.

Niewiele więc można zrobić – jeśli już zdecydujesz się na mobilny sprzęt o takich gabarytach, musisz brać pod uwagę, że praca na małym ekranem będzie niewygodna. Z drugiej strony to typowa cecha netbooków - te komputery nie nadają się do długich sesji

Producent nie zapomniał umieścić nad ekranem internetowej kamery z mikrofonem, która z powodzeniem sprawdzi się podczas wideokonferencji (640 x 480). Z kolei z przodu netbooka znajdują się dwa głośniki stereo w systemie Dolby Home Theater (plus Virtual SurroundSound). Jak na sprzęt tej klasy, spełniają swoją rolę bez zarzutu, choć oczywiście nie należy się po nich spodziewać krystalicznie czystego brzmienia, ani głębokich basów.

Ferrrari One 200, w odróżnieniu od prawdziwych bolidów Formuły 1, pracuje cicho. Nawet gdy temperatury wewnątrz netbooka rosną, a wentylatory zwiększają swoje obroty, to w normalnych warunkach  tego nie usłyszymy.

Oprogramowanie i temperatura

Oprogramowanie dołączone do netbooka jest standardowe. Znajdziemy m.in. wersje próbne McAfee Internet Security Suite, Norton Online Backup i Microsoft Office 2007. Wśród innych programów można wymienić odtwarzacz WinDVD oraz oprogramowanie do wbudowanej kamery internetowej Crystal Eye, czy aplikację Acer GameZone (zestaw prostych gier zręcznościowych, karcianych i logicznych).

Podczas intensywnego użytkowania netbook potrafi się mocno nagrzać, zwłaszcza spód po jego lewej stronie.

Temperatury panujące wewnątrz komputera pod maksymalnym obciążeniem z pewnością mogłyby być nieco niższe. Zastosowana w netbooku technologia nie jest najnowsza, czego efekty niestety widać, a często i czuć podczas trzymania sprzętu na kolanach.

Wloty powietrza znajdują się z dołu, a szczelina wentylacyjna za pomocą której odprowadzane jest rozgrzane powietrze jest z lewej strony netbooka.

Bateria i pobór prądu

 Acer Ferrari One 200 plasuje się mniej więcej pośrodku stawki. Jak na netbooka, który ma głównie służyć podczas pracy w terenie, jego wyniki nie są zbyt imponujące.

Pobór prąduFerrari One 200
Podłączony zasilacz i laptop wyłączony6 W
Laptop pracuje w systemie Windows 7
plan Oszczędzanie energii
jasność ekranu 70%
22 W
Laptop pracuje w systemie Windows 7
plan Wysoka wydajność
jasność ekranu 100%
30 W
Gry 3D
plan Wysoka wydajność
jasność ekranu 100%
46 W

Wszystkie testy poboru energii zostały przeprowadzone z odłączonym akumulatorem. Przejście w tryb wysokiej wydajności i pełne wykorzystanie możliwości netbooka nie powoduje nadmiernego wzrostu zapotrzebowania na energię.