SSD

Testy przy długotrwałym obciążeniu

przeczytasz w 1 min.

W tradycyjnych zastosowaniach dysk bardzo rzadko pracuje bez przerwy przez kilkanaście godzin, ale test ten ma na celu zobrazowanie realnej wydajności używanego nośnika. Okazuje się bowiem, że nowy dysk oferuje zauważalnie wyższą wydajność, ale z kolejno zapisanymi danymi jego osiągi po prostu spadają.

Nietrudno się domyślić, że część producentów skupia się na osiągach „świeżego” dysku, zapominając co się z nim stanie po dłuższym czasie użytkowania, a więc kwestii bardzo istotnej z punktu widzenia klienta.

Do sprawdzenia wydajności dysku przy długotrwałym obciążeniu wykorzystaliśmy aplikację IOmeter – została ona skonfigurowana w ten sposób, że przez 12 godzin, w krokach co 5 minut, sprawdzała liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) przy losowym zapisie próbki 4 KB.

ADATA Ultimate SU900 512 GB - wydajność przy długotrwałym obciążeniu
Kliknij, aby powiększyć

ADATA Ultimate SU900 rozpoczął test mniej więcej od 66 600 IOPS, ale ostatecznie wydajność ustabilizowała się w okolicach 5300 IOPS. Nowy model wypada więc trochę lepiej od SU800, niemniej jednak do głównych konkurentów nadal trochę brakuje - Crucial MX300 525 GB może pochwalić się wynikiem 6500 IOPS, a Samsung SSD 850 EVO 500 GB już 7000 IOPS.