SSD

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

Na rynku nie brakuje topowych nośników SSD, ale ich problemem często okazuje się horrendalnie wysoka cena. ADATA pod tym względem nas zaskoczyła, bo XPG SX8200 to przykład na to, że wydajny SSD wcale nie musi być drogi. Otrzymujemy dopracowany produkt w naprawdę atrakcyjnej cenie.

ADATA XPG SX8200 960 GB

ADATA XPG SX8200 korzysta ze złącza M.2 32 Gb/s, więc sprawdzi się zarówno w nowszych komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Na pochwałę zasługują też niskie temperatury, więc nie trzeba tutaj korzystać z dodatkowych chłodzeń (w zupełności wystarczy „radiator” dodawany w zestawie – dysk z naklejonym chłodzeniem będzie pasować też do laptopów).

Zastosowana konstrukcja przekłada się na bardzo dobre osiągi przy odczycie danych (zwłaszcza sekwencyjnym) i długotrwałym obciążeniu. Dobrze wypada też w testach rzeczywistych, które są najistotniejsze z punktu widzenia normalnego użytkownika. W porównaniu do konkurencji SX8200 odstaje właściwie pod względem zapisu – ten jest tylko średni jak na dysk pod PCIe.

Warto jednak pamiętać, że potencjał tak wydajnego dysku będzie jednak widoczny tylko w najbardziej wymagających, (pół)profesjonalnych zastosowaniach. W tych codziennych, mniej wymagających nie powinniśmy odczuć znaczącej różnicy względem standardowego SSD pod SATA.

Wydajność to nie wszystko, bo głównym atutem testowanego modelu jest cena – wersja o pojemności 960 GB kosztuje około 1250 złotych, co czyni ją jedną z najtańszych tego typu konstrukcji na rynku. Dodatkowo za wyborem nośnika przemawia długa 5-letnia gwarancja producenta (w Polsce bez ograniczeń zapisu danych).

Ocena końcowa - ADATA XPG SX8200 960 GB

 • Bardzo dobra wydajność przy odczycie danych (zwłaszcza losowym)
 • Dobra wydajność w testach rzeczywistych
 • Bardzo dobra wydajność w teście długotrwałego obciążenia
 • Kompatybilny z laptopami (nawet po naklejeniu "radiatora")
 • Atrakcyjna cena - jeden z tańszych modeli PCIe o tej pojemności
 • 5-letnia gwarancja producenta bez ograniczeń TBW
 • Wydajność zapisu mogłaby być lepsza

Super ProduktSuper Opłacalność

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  st4lk3r
  2
  Używam wersji 480 GB na płycie pod X470. Wyciąga 2800/1600 jako dysk pod system i gry. Do chłodzenia używam radiatora dołączonego do mobo, bo złącze m.2 było w takowy wyposażone, a tą śmieszną blaszkę przykleiłem sobie z frontu obudowy ;)
  • avatar
   majster klepka
   -2
   Ja kupiłem do płyty Asrock B360. Wydajność znacznie wyższa niż mój stary dysk kinstone ale żeby jakieś cudy wobec niego nie zauwarzyłem
   • avatar
    ElFi_
    0
    Brakuje testu HDTune (odczyt i zapis całej powierzchni). Taki test mówi wszystko o jego prawdziwych możliwościach. Jeszcze lepiej zrobić dwa takie testy: na świeżym nośniku i po testach syntetyczno-praktycznych. A wtedy się okazuje, że zapis na trochę używanym dysku (wersja 480GB) może czasami spadać do 150MB/sec.
    • avatar
     Finear
     0
     kości pamieci nie powinno się w żaden sposób chłodzic
     im niższa temperatura pracy tym ich krótsza żywotność

     jeżeli już takie chłodzenie sobie kupujemy to należy się upewnic ze chłodzony jest tylko kontroler
     • avatar
      Virtus
      0
      Jeden MLC, drugi TLC i oba mają taką samą wytrzymałość. Pytam się, jakim cudem?