Internet

Akademia Chmury: Postaw na chmurę i zacznij oszczędzać

przeczytasz w 3 min.

O zaletach cloud computingu powstało już wiele opracowań. Nie wszystkie są jednak na tyle zwięzłe, by pomóc w ocenie finansowych korzyści związanych z przejściem „do chmury”. Obszerne opracowania dotyczące cloud computingu pozostawiają czytelnika z wrażeniem mętliku w głowie, dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się – krótko i zwięźle - przybliżyć ten temat.

Zamiast wstępu

Kluczem do sukcesu każdego biznesu jest zwiększanie zysków oraz zmniejszanie kosztów. Największą zaletą rozwiązań w chmurze jest możliwość pełnej kontroli kosztów, co w konsekwencji prowadzi do ich obniżenia. Oczywiście, aby skutecznie oszczędzać, trzeba najpierw wybrać właściwe rozwiązanie. Wyjaśniliśmy już, czym różnią się poszczególne rodzaje serwerów. Nadszedł zatem najwyższy czas na to, by przybliżyć, w jaki sposób "chmura" wpływa na koszty prowadzenia firmy. Pokażemy też, na co warto zwrócić uwagę, wybierając dostawcę.

Konkurencyjność rozwiązań w chmurze

Przechodząc do „chmury” nie musicie martwić się o zaplecze techniczne, łączność czy serwis sprzętu. Mówiąc kolokwialnie, zostaje to zrzucone na barki dostawcy usługi (pisaliśmy o tym w pierwszym artykule z cyklu Akademia Chmury). Korzystając z cloud computingu nie tracicie czasu i pieniędzy na tworzenie oraz obsługę sieci informatycznej. Możecie skupić się wyłącznie na rozwoju firmy.

Pozwólcie na małą dygresję:) W ekonomii istnieje pojęcie „korzyści skali” oznaczające korzyści płynące z masowej produkcji. Mówiąc prościej: im więcej zostanie wyprodukowane, tym produkt jest tańszy. Dostawcy usług w chmurze dysponują tysiącami bardzo wydajnych serwerów, mają wyspecjalizowany personel oraz niezbędną infrastrukturę techniczną, dzięki temu są w stanie zaoferować bardzo korzystne warunki cenowe.

Ale wróćmy do meritum. W przypadku korzystania z serwerów w chmurze nie trzeba  planować zużycia zasobów „na zapas”. Odpada także konieczność płacenia za nieużywany serwer. W razie potrzeby w panelu zarządzania, za pomocą API lub harmonogramu, można zmieniać wydajność dostępnych maszyn.

Spójrzcie na wykres poniżej. Zielona lina oznacza zasoby serwera dedykowanego, fioletowa - zasoby serwera w chmurze, natomiast żółtą linią oznaczono zapotrzebowanie. Już na pierwszy rzut oka widać, że w przypadku klasycznych rozwiązań serwerowych zasobów jest albo za dużo albo za mało. Wykorzystanie „chmury” pozwala idealnie dopasować możliwości do zapotrzebowania. Nazywamy to skalowaniem zasobów.


źródło: www.rackspace.com

Zamiast wydawać majątek na zakup sprzętu lub miesięczny abonament, płacicie zatem tylko za to, co naprawdę zużyjecie. Nie trzeba od razu kupować całej piekarni, żeby zjeść śniadanie.- czasem, by się najeść wystarczą tylko trzy tosty, prawda?

Dzięki temu, że wydatki są mniejsze, użytkownicy serwerów w chmurze nie muszą brać kredytów, inwestować, amortyzować - płacą tylko za to, co jest im potrzebne. Niektórzy dostawcy (np. Rackspace czy e24cloud.com) oferują interesujące udogodnienie jakim są tzw. harmonogramy. Pozwalają one na automatyzację zarządzania dostępnymi maszynami. Za pomocą kilku kliknięć można zaplanować zwiększenie wydajności serwera np. w weekendy, jeśli zaobserwowaliście, że właśnie w te dni wasz serwis ma znacznie większą ilość odwiedzin. Działa to także w drugą stronę, wydajność w razie potrzeby można zmniejszać, a gdy serwer nie jest potrzebny można go uśpić. Nie jest też problemem zaplanowanie automatycznie wykonywanego backupu lub restartu serwera.

Chmura i oszczędności na przykładzie akcji przeciw ACTA

Jak pamiętacie, w styczniu bieżącego roku wielkie emocje wzbudziły protesty przeciwko ustawie ACTA. Administracja serwisu Wykop.pl przy wsparciu innych portali zdecydowała się na uruchomienie akcji protestacyjnej, by zgromadzić 500 tysięcy podpisów przeciwko planowanej ustawie. Przypomnijmy, że Benchmark.pl był również partnerem tej akcji. Protest rozpoczął się na Wykopie, po paru dniach uruchomiono także stronę www.jestemprzeciwacta.pl. Od momentu pojawienia się informacji o protestach w tradycyjnych mediach ruch w serwisie Wykop.pl znacznie się zwiększył. Podjęto decyzję, by przenieść część zasobów do „chmury”:


Źródło: www.wykop.pl

Infrastrukturę serwerową zapewniło e24cloud.com oddając do dyspozycji Wykopu łącznie 4 (choć ostatecznie wykorzystano 3) wydajne serwery w chmurze (o parametrach 32 core / 64 GB RAM + łącze 1Gbit). Zarówno Wykop.pl, jak i strona jestemprzeciwacta.pl, bezproblemowo wytrzymały zwiększoną liczbę odwiedzin internautów. Skalowanie zasobów pozwoliło dostosować wydajność do potrzeb i w konsekwencji zmniejszyć koszt prowadzenia akcji. Trzy instancje serwerowe w ciągu 7 dni zużyły 1436,16 zł, co odpowiada 8448
coro-godzinom. Jeśli chcielibyście przyjrzeć się szczegółom zakresu wykorzystania serwerów w chmurze porównaniem oraz poniesionych kosztów, zachęcamy do lektury artykułu poświęconemu akcji opublikowanemu przez Niebezpiecznik.pl.

Jak wybrać dostawcę?

Wybierając dostawcę serwerów w chmurze warto zwrócić uwagę na możliwość rozliczenia godzinowego (Amazon, Rackspace, GoGrid czy e24cloud.com oferują ten model rozliczeń). Warto przekonać się zawczasu,  czy support szybko reaguje na zapytania, by w sytuacji awaryjnej nie okazało się, że musicie czekać na odpowiedź w nieskończoność. Warto też sprawdzić, czy oferta obejmuje nielimitowany transfer danych i gdzie fizycznie znajdują się serwery pracujące w chmurze. Lokalizacja ma bowiem kolosalne znaczenie - nie tylko ze względu na długość światłowodów. Determinuje ona także język, w którym będziemy komunikować się ze wsparciem technicznym oraz system prawny, który chroni lub nakłada na dostawców usług dodatkowe obowiązki. Aby wybrać mądrze, warto sprawdzić różne oferty korzystając z porównywarek serwerów w chmurze takich jak np. www.cloudorado.com.

Tytułem zakończenia

Cloud computing rozwija się niezwykle dynamicznie - wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach serwery i usługi w chmurze wybierać będzie coraz więcej użytkowników. Według badań przeprowadzonych przez firmę Gartner do 2014 roku wirtualizacja zasobów serwerowych wyniesie 60%, a 7/10 firm zamierza wykorzystywać w przyszłości rozwiązania w chmurze. Spójrzcie na poniższą infografikę:


źródło: cloudcomputingtopics.com

Wraz z rozwojem Internetu rośnie zapotrzebowanie na zasoby serwerowe. Aby dotrzymać kroku konkurencji, użytkownicy serwerów muszą postawić na większą elastyczność technologiczną oraz obniżenie wydatków. Zapewniają to serwery w chmurze, mieszczące się w potężnych data center, które kolokują tysiące niezwykle wydajnych maszyn.

Z pewnością jesteście ciekawi, jak wygląda i funkcjonuje nowoczesna serwerownia - fundament działania serwerów w chmurze. Bądźcie czujni, opowiemy o tym w następnym artykule;)

Publikacje z cyklu Akademia Chmury:

 

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Brudka
  4
  282 odsłony - miara zainteresowania tematem ;)

  No a teraz do sedna.

  1. Ble, ble, ble - taki ot marketingowy bełkocik ten art. ;)

  2. Kto przy zdrowych zmysłach postawi w chmurze ważne i newralgiczne dane firmowe i zrezygnuje z ich kopii lokalnej - wskażcie palcem takiego naiwnego.

  3. ISP się wykrzaczy i firma leży jak długa, zamiast być niezależną i elastyczną staje się zależna od kolejnych dwóch pośredników.

  4. W przypadku serwisu www być może temat opłacalny. Ale przy serwerowniach firmowych - całkowicie chybiony. Dlaczego ?
  Bo sam serwer plików to nie problem (a wręcz dogodność, przy administracji i koszcie dysków 1 mln MTBF). Zapominacie, że niezależnie od scedowania na obcą placówkę/firmę usług serwerowych (co jest imo podstawowym błędem) nie likwidujecie całej infrastruktury komputerowej firmy. A skoro i tak ona jest, to i tak potrzebny jest nadworny informatyk - czyli żaden problem postawić jeszcze dwa serwery i informatyka dociążyć ;)

  O i tak właśnie pada mit taniości chmury ;)

  5. Poufność danych i ich kluczowość dla firmy w szczególności wszelkich banków, ubezpieczalni czy innych mniejszych firm całkowicie wyklucza tworzenie takich bytów jak chmura ;)
  Niepewność, wadliwość, brak supportu albo teoretyczny i przede wszystkim mglista pewność bytu danych (zresztą jak nazwa usługi wskazuje) - całkiem przekreśla takie rozwiązania w świecie biznesu i realnych pieniążków.

  I to tyle na ten temat ;)

  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Wszystko fajnie, tak powinno być. Niestety w najbliższych latach nic z tego na pełną skalę nie będzie. Oczywiście duży odbiorca, typu bank, firma ubezpieczeniowa, inne instytucje finansowe na pewno powinien się tym zainteresować. W artykule napisano jedną ważną rzecz - "Lokalizacja ma bowiem kolosalne znaczenie - nie tylko ze względu na długość światłowodów". No właśnie, wraz ze wzrostem odległości od fizycznej lokalizacji "chmury" spada responsywność. To czy tam stoi 10000 Xeonów E5, czy 100 przestaje grać rolę. Jak w każdej dziedzinie życia, świata ożywionego i nieożywionego. Najsłabsze ogniwo wyznacza tempo pracy całego układu. "Chmura" mogła by być już dziś, dla każdego, ale nie będzie ponieważ aktualne sieci internetowe nie wytrzymają takiego ruchu. To zatem cena będzie wyznaczała tempo wzrostu usług internetowych takich jak "chmura", video on demand, czy live game.
   Czasu, kiedy będę siedział przed terminalem w domu i miał do dyspozycji potencjalnie skalowalny superkomputer to obawiam się, że nie dożyje :(
   • avatar
    Brudka
    0
    Ps.

    A jak ktoś naiwny to przy pierwszej awarii i utracie danych proponuję dociekać swoich racji w USA i kupić sobie bilecik i jechać na sprawę sądową o odszkodowanie - ha ha ha.

    Zapewne firma provider chmury tak samo ma wirtualny adres jak sama chmura przez niego świadczona ;) :D
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Brudka... w pełni podzielam Twoje zdanie :)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      ot macie sporo racji panowie, ale niestety jak i new ajfona kupi cały świat mimo iż jest bublem, a nie sory jest produktem marketingu tak samo i cloud zostanie zeżarty srebrną łyżeczką z jogurtem wiśniowym przez jednostki (lub nie) które z racji skrajności branż będą musiały w coś uwierzyć, w reklame...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Taniej wychodzi VPS lub dedyk, chyba ze posiadamy ruch który skacze np. w weekend to wtedy można nad tym pomyśleć ale to już jest dodatkowa robota. U mnie na 10 stronach www średnie użycie serwera to 5%

       Witaj!

       Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
       Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

       Połącz konto już teraz.

       Zaloguj przez 1Login