Smartfony

Wydajność, czas pracy, programy

przeczytasz w 3 min.

Szczegółowe wyniki testów oraz pomiary czasu pracy na baterii modelu Alcatel OneTouch Idol 3 (4,7”) znajdziecie w rankingu smartfonów.

1.4

Wyniki benchmarków

3DMark Unlimited
4369
AnTuTu 4
17722
GFXBench T-Rex
8.4 kl/s
SunSpider JavaScript
1367 ms
AnTuTu 5
22363
GFXBench Manhattan
4
4.6

Parametry telefonu

Taktowanie CPU
1200 MHz
Pamięć RAM
1536 MB
Przekątna ekranu
4.7 cale/cali
Rozdzielczość w pionie
1280 px
Waga
110 g
2.8

Bateria

Bateria - rozmowy
882 min.
Bateria - internet
429 min.
Bateria - filmy
471 min.
7.7

Ocena subiektywna

Jakość filmów
4.4
Jakość zdjęć
4.4
Jakość wykonania
4.7

Wyniki szczegółowe Alcatel OneTouch Idol 3 (4,7”)

Pojedynek: Alcatel OneTouch Idol 3 (4,7”) vs Samsung Galaxy A3

Pojedynek: Alcatel OneTouch Idol 3 (4,7”) vs Jiayu S3

Pojedynek: Alcatel OneTouch Idol 3 (4,7”) vs Alcatel OneTouch Idol 3 (5,5”)

W kilku słowach

Procesor Qualcomm Snapdragon 410 zdecydowanie nie należy do mobilnych mocarzy. Jest to SoC z półki niższej-średniej, który nigdy nie będzie dominował w benchmarkach, ale wcale nie oznacza to, że smartfon go wykorzystujący musi „zamulać”. Wręcz przeciwnie Idol 3 w zdecydowanej większości sytuacji działa płynnie dzięki dobrej optymalizacji. Producent po prostu przyłożył się do swojego zadania, a to w obecnych czasach nie jest takie oczywiste.

Bateria

Czas wyświetlania filmów wyniósł 7 godzin i 51 minut, przeglądanie stron internetowych przez Wi-Fi trwało maksymalnie 7 godzin i 9 minut, a czas rozmów telefonicznych w zasięgu sieci o wysokiej sile sygnału docierał do 15 godzin. Typowy czas codziennej pracy wynosił 1-1,5 dnia.

Interfejs

Alcatel w modelu Idol 3 oferuje system Android 5.0.2 z własnym interfejsem graficznym. Jest on częściowo oparty na domyślnym interfejsie Lollipopa, ale otrzymał nowe widżety, ikony, tapety oraz spory zestaw dodatkowych aplikacji i funkcji.

Na które z nich warto zwrócić uwagę?

Czy te oczy mogą kłamać? Czyli Eye-D

Jest to jedna z metod blokowania dostępu do smartfona. Do działania wykorzystuje pomiary biometryczne, a dokładniej rzecz ujmując wykorzystuje przedni aparat do stworzenia struktury naczyń krwionośnych w białkach oczu. Brzmi skomplikowanie, ale w praktyce proces jest równie prosty jak „strzelanie selfików”.

Po wstępnej konfiguracji wystarczy podczas odblokowywania ekranu zbliżyć przednią kamerkę do twarzy i wykadrować obraz tak, by objąć oboje oczu. Czy ta metoda jest bezpieczna? W czasie testu kilka osób próbowało odblokować smartfona z zarejestrowanym schematem moich oczu i im się nie udało. Nie przeprowadzałem badań na szerszą skalę, ale pierwsze wrażenia są pozytywne.

Warto pamiętać jednak, że funkcja Eye-D oparta na technologii EyeVerify jest silnie uzależniona od oświetlenia zewnętrznego. Jeśli na twarz (na oczy) nie pada odpowiednio intensywne światło, to będziemy zmuszeni do użycia np. PIN'u lub hasła.

Gesty

W ustawieniach systemowych pod tą pozycją znajdziemy trzy przydatne opcje. Pierwsza z nich pozwala zablokować lub odblokować ekran za pomocą szybkiego, dwukrotnego dotknięcia jego powierzchni. Jedt to metoda przydatna ze względu na nieco dziwne i niezbyt komfortowe umieszczenie klawisza blokady. Pozostałe dwie opcje to wyciszanie dzwonka oraz alarmu przez odwrócenie smartfona.

Dla mobilnych DJ'ów

Alcatel OneTouch Idol 3 oferuje aplikację która może spodobać się osobom lubiącym miksować odtwarzane utwory. Nazywa się po prostu „Miks” i służyć może nie tylko jako zwykły odtwarzacz multimedialny, ale również jako niezbędnik młodego DJ'a.

W czasie odtwarzania pojedynczego utworu możemy dodawać efekty dźwiękowe do muzyki oraz „skreczować” wirtualną płytą wyświetlaną na ekranie.

Jeśli jednak obrócimy smartfona do orientacji poziomej, to interfejs przełączy się do postaci podwójnej. Jest to tryb zaawansowany, w którym możemy nakładać niezależne efekty dźwiękowe na dwa różne utwory odtwarzane jednocześnie. Dodatkowo można się płynnie pomiędzy nimi przełączać, dopasowywać brzmienie, zmieniać tempo i skreczować.

Całości nie trzeba słuchać na słuchawkach. Równie dobrze możemy odtwarzać nasze dzieło przez Bluetooth na dużych głośnikach w domu. Ot, taki umilacz imprezowy.

Łatwe udostępnianie plików

W systemie zainstalowana jest domyślnie aplikacja o nazwie Przesyłanie przez sieć Wi-Fi. Umożliwia ona proste i szybkie udostępnianie plików innym użytkownikom tego programu (przez Wi-Fi) lub jeśli go nie mamy możemy opcjonalnie łączyć się przez Bluetooth.

Komunikatory

Oprócz standardowych Hangoutsów od Google Alcatel oferuje preinstalowanego Vibera i WhatsApp. Z obu można prowadzić rozmowy głosowe i tekstowe bez dodatkowych kosztów, pod warunkiem, że jesteśmy połączeni z internetem.

Zapis i odczyt tagów NFC

Po włączeniu komunikacji zbliżeniowej NFC i uruchomieniu aplikacji o nazwie Tagi możemy zapisywać dane na plakietkach (najczęściej samoprzylepnych), czyli tak zwanych „tagach”. Jeśli taką plakietkę przykleimy np. do blatu biurka lub uchwytu samochodowego będziemy mogli automatycznie uruchomić wybraną funkcję w chwili gdy smartfon zostanie do nich przyłożony.

Klawiatura

Standardowa klawiatura z Androida 5 w tym smartfonie moim zdaniem nie spisuje się najlepiej. Być może miałem do czynienia z jakimś błędem, ale nie mogłem uruchomić systemu podpowiedzi i autokorekty.

Znacznie lepiej spisuje się opcjonalna klawiatura SwiftKey. Tutaj podpowiedzi i korekta po polsku działały idealnie, podobnie jak tryb wpisywania w stylu „swype”.

Co jeszcze?

W pamięci smartfona zainstalowano naprawdę wiele aplikacji. Oprócz tych wymienionych powyżej skorzystać możemy także z dysku internetowego Dropbox, usług muzycznych Deezer i Shazam, popularnego, wieloplatformowego notatnika Evernote, radio FM, programu do edycji autoportretów Facetune Lite, edytora dokumentów WPS Office oraz wielu innych narzędzi i gier.