Procesory

Pobór energii i temperatury

przeczytasz w 1 min.

Do obciążania procesora, karty graficznej i całej platformy wykorzystaliśmy program OCCT. Procesor był podkręcony (tak jak w testach) do 4,5 GHz, przy zasilaniu 1.47V.

Pobór energii platformy
[W]

Spoczynek 92
OC Spoczynek 99
Maks. obciązenie CPU 209
OC Maks. obciązenie CPU 350
Maks. obciązenie GPU 280
OC Maks. obciązenie GPU 291
Maks. Obciążenie CPU + GPU 365
OC Maks. Obciążenie CPU + GPU 543

Po zerknięciu na pobór energii podkręconego Bulldozera pozostaje powiedzieć: AMD macie rację, to faktycznie jest ośmiordzeniowy procesor. ;-) Pobór energii rośnie lawinowo, podobnie jest też z temperaturą. O ile przy standardowych taktowaniach procesor zachowuje bardzo niską temperaturę, nawet przy wysokim obciążęniu, to sytuacja zmienia się diametralnie po podbiciu napięcia. Wprowadzenie na rynek topowych modeli wraz z chłodzeniem wodnym wydaje się w tym momencie wręcz oczywiste - chcesz się bawić w OC z tym potworem? Tylko chłodzenie cieczą, albo nie przekroczysz magicznych 5 GHz.

 procesor amd bulldozer

Temperatura procesora
[stopnie Celsjusza]

Spoczynek 25
OC Spoczynek 27
Maksymalne obciążenie 40
OC Maksymalne obciążenie 64

Należy też dodać, że w przypadku temperatury procesora nie podajemy temperatury z rdzenia, ale z czujnika temperatury procesora płyty głównej. Jaki jest tego powód? Otóż temperatura rdzeni w przypadku procesorów AMD jest mierzona w dość specyficzny sposób (dla dociekliwych polecamy sprawdzenie terminu TCTL), który to często nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Było to szczególnie widoczne w modelach Phenom II z odblokowanym mnożnikiem, gdzie dało się zaobserwować takie wariacje, jak choćby temperatura rdzeni równa 13 stopni Celsjusza w stanie spoczynku (przy temperaturze otoczenia 30 stopni). Wszystko wskazuje na to, że metoda pomiaru temperatury na rdzeniach się nie zmieniła, ale margines błędu się zwiększył (1,5 stopnia Celsjusza na rdzeniu w stanie spoczynku ;-))..