Karty graficzne

Vertex 3D Radeon HD 7990

przeczytasz w 2 min.

Zobacz zdjęcia karty:

Jako swego rodzaju „bonus” w niniejszym artykule uwzględniliśmy akcelerator Vertex 3D Radeon HD 7990, który jest dostępny na rynku do dłuższego czasu. Producent doszedł do porozumienia z AMD w sprawie powstania takiej dwuukładowej konstrukcji. Różnice w stosunku do AMD Radeon HD 7990 w głównej mierze ograniczają się do zastosowania innych GPU. Vertex 3D postawił na dwa rdzenie HD 7970 starszej generacji, zaś dzisiejszy bohater ma zmodernizowane układy z serii GHz Edition z funkcją turbo.

Częstotliwość taktowania Vertexa 3D jest również niższa i wynosi 900/1375 MHz lub po przyciśnięciu czerwonego guzika na śledziu przechodzi w tryb 925 MHz dla GPU. Skoro producent daje gwarancję pracy w takich warunkach, nasze testy przeprowadziliśmy przy częstotliwości taktowania 925/1375 MHz. Podobnie, jak w oficjalnym HD 7990 na pokładzie akceleratora znalazło się łącznie 6 GB pamięci operacyjnej, po 3 GB na każdy rdzeń.

Pierwsze, co się rzuca w oczy po wyjęciu karty graficznej z pudełka, to jej rozmiary. Są niewiarygodne! Jej długość wynosi prawie 32 cm i z jej montażem w obudowie mieliśmy ogromne problemy. W przeciwieństwie do AMD Radeon HD 7990, VTX3D Radeon HD 7990 zajmuje trzy sloty, a całość waży prawie 2 kg. Z tego względu producent do wyposażenia dodaje specjalną podpórkę, albowiem płytka drukowana dość mocno się wygina.

PCB jest odmienne od tego z konstrukcji AMD. Inaczej rozplanowano sekcję zasilania i kości RAM. Ponadto, VTX3D wymaga podłączenia nie dwóch, a trzech przewodów zasilających, każdy po 8 pinów.

Sam układ chłodzący robi niezłe wrażenie. Wszystko w nim wydaje się dopracowane, masywne. Producent do schłodzenia swego potworka użył trzech wentylatorów – dwóch o średnicy 85 mm i jednego umieszczonego w centrum o średnicy 75 mm. Do rdzeni graficznych przytwierdzono miedziane bloki z rurkami cieplnymi, których w sumie jest 10. Transportują one ciepło z gorących procesorów na aluminiowe finy radiatora rozciągającego się na całej długości karty graficznej. Chłodzeniu podlegają także inne elementy elektroniczne, jak sekcja zasilania, kości pamięci operacyjnej, mostek odpowiedzialny za komunikację GPU, itd. Rewers karty także otrzymał płaski radiator, który podobnie jak w konstrukcji AMD pełni funkcję wzmacniającą.

Jeśli chodzi o właściwości autorskiego systemu chłodzącego, to nie jest już tak różowo. Nie mamy nic do wydajności, bo pod obciążeniem rdzenie miały temperaturę 61 i 67 stopni, ale praca wentylatorów jest głośna. O wiele głośniejsza od AMD Radeon 7990, jak również od GeForce'a GTX 690. Szczerze mówiąc, to spodziewaliśmy się lepszych rezultatów po tak wyrośniętym systemie chłodzącym.

Dostępne złącza na karcie graficznej:

  • 2x DVI
  • HDMI
  • 2x mini-Display Port
  • CrossFireX
  • Zasilanie 3x8-pin