Systemy operacyjne

iOS - Idealny partner MacBooka

przeczytasz w 2 min.

iOS nie jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na rynku, ale przez wiele osób jest uważane przez najlepsze oprogramowanie tego typu. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ iPhone pojawił się na rynku długo przed pierwszymi urządzeniami z systemami Android i Windows Phone oraz miał najwięcej czasu na rozwój. Na korzyść telefonów Apple działa też fakt... że są to jedne z najdroższych urządzeń na rynku. iPhone’y kupują najbardziej zamożni użytkownicy, którzy w porównaniu z osobami korzystającymi z systemów Android i Windows Phone o wiele chętniej wydają pieniądze na aplikacje. Dzięki temu system ten, mimo stosunkowo niewielkiego udziału w rynku, cieszy się dużą popularnością wśród programistów, którzy chętnie tworzą z myślą o nim kolejne aplikacje.

Urządzenia od Apple mają bardzo ograniczony zakres specyfikacji sprzętowych. Firma z Cupertino minimalizuje liczbę dostępnych konfiguracji i co roku wypuszcza po dwa modele iPhone’a oraz iPada. Dzięki temu iOS jest idealnie dopasowny do podzespołów, na których działa i funkcjonuje wyjątkowo płynnie. Kupując nawet dwu lub trzyletnie urządzenie Apple można spodziewać się, że będzie działać bardzo płynnie. Nawet stosunkowo stare iUrządzenia będą miały dostęp do najnowszych wersji systemu iOS, ponieważ Apple aktualizuje iPady oraz iPhone’y przez relatywnie długi okres trzech lat. Należy jednak mieć świadomość, że ostatnie aktualizacje mogą spowodować spowolnienie pracy smartfonu lub tabletu. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, ponieważ przez trzy lata wydajność nowych urządzeń zwiększa się kilkukrotnie. Niemożliwe jest sprawienie, by oprogramowanie jednocześnie wykorzystywało wszystkie funkcje nowych sprzętów oraz działało płynnie na kilkuletnich gadżetach.

Nie da się ukryć, że wszelkie urządzenia wyposażone w system iOS uzyskują pełnię możliwości dopiero, gdy używa się ich w tandemie z komputerem Mac. O ile w przypadku smartfonów wyposażonych w systemy Android i Windows Phone jeszcze nie widać zbyt dużych korzyści wynikających ze sparowania ich z komputerami z oprogramowaniem Chrome OS lub Windows, to Apple dysponuje kompletnym i bardzo wygodnym ekosystemem. Rozwiązanie o nazwie Continuity pozwala użytkownikom Maków, iPhone’ów oraz iPadów między innymi na płynne kontynuowanie na urządzeniach mobilnych pracy rozpoczętej na Maku. Pozwala też na odbieranie połączeń przychodzących na iPhone’a bezpośrednio z poziomu komputera. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala nam wykonywać kilka rzeczy bez odrywania się od pracy.

O ile można spierać się o to, jaki system smartfonowy jest najlepszy. to w przypadku tabletów niedoścignionym wzorem jest właśnie iOS. W przypadku Androida wiele aplikacji dostępnych na tabletach to po prostu programy smartfonowe działające na większym ekranie. Z tego powodu korzystanie z nich jest wyjątkowo trudne. Z kolei Windows cechuje się świetnym tabletowym interfejsem i możliwościami klasycznego komputera, ale dysponuje bardzo małą biblioteką aplikacji dotykowych. W przypadku iPada sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Programy tworzone z myślą o iPadzie mogą tylko bazować na aplikacjach pisanych z myślą o iPhone’ie, ale będą wyposażone w dopasowany do większego ekranu interfejs graficzny oraz funkcje. Dzięki temu iPad jako jedyny tablet na rynku może pełnić zarówno funkcję urządzenia do konsumpcji treści, jak też sprzętu do pracy.