Tablety

Czas pracy na baterii

przeczytasz w 2 min.

Przeprowadzone testy wskazują, że zużycie energii przez iPada 2 w dużym stopniu zależy od tego, jak się go wykorzystuje. Jeśli zamierzamy oglądać kilka filmów pełnometrażowych pod rząd, bateria z pewnością nie wytrzyma aż 10 godzin. Powinniśmy jednak dać radę obejrzeć pięć 1,5-godzinnych nagrań w jakości HD Ready (1280x720 px).

Przeglądając internet (przez Wi-Fi), sprawdzając od czasu do czasu pocztę i uprzyjemniając sobie czas muzyką daliśmy radę przekroczyć deklarowane przez producenta 10 godz. Jasność ekranu była ustawiona na 40%, co jest wartością zupełnie wystarczającą do komfortowej obsługi w warunkach domowych.

Po włączeniu modułu GPS i Bluetooth, ustawieniu jasności ekranu i głośności na maksimum czas pracy oczywiście znacząco się skróci, ale zapewne niewiele osób będzie w ten sposób używało tabletu. Pamiętajmy też, że wspomniany już menadżer zadań przydaje się także do przedłużania żywotności baterii – im mniej aplikacji działa w tle (i wykorzystuje zasoby urządzenia), tym wolniej zużywa się bateria.

Akumulator zastosowany w iPadzie 2 jest naprawdę wytrzymałym ogniwem. Przez cały czas testowania i opisywania funkcji tego tabletu działał on na jednym naładowaniu baterii - średnio byliśmy w stanie uzyskać 4 dni typowej pracy (razem 10 godz. i 25 minut), co z kolei dawało ponad 2,5 godziny korzystania z iPada dziennie. Jest to wynik bardzo przyzwoity. Z kolei osoby intensywnie wykorzystujące to urządzenie nie będą musiały zaprzątać sobie głowy ładowaniem przez cały jeden dzień.
 

Ładowanie akumulatorów od 0 do 100%
[min] mniej=lepiej

Samsung Galaxy Tab 210
Apple iPad 2 212
Apple iPad 240

 

Po podłączeniu iPada do portu USB w komputerze urządzenie może być ładowane, ale (uwaga!) tylko gdy nie jest aktywne. Innymi słowy jeśli tablet ma włączone podświetlanie ekranu i wyświetla obraz, bateria nie będzie ładowana. Dopiero gdy go zablokujemy lub wyłączymy będzie się ładował. Pragniemy jednak zaznaczyć, że proces ładowania przez typowy pory USB (lub koncentrator USB) jest kilkukrotnie dłuższy niż przez dołączoną ładowarkę.

Baterie iPadów są potężne, więc ich bezpieczne ładowanie nie trwa krótko. Jeśli bateria byłaby basenem olimpijskim, to 10-watowa ładowarka ścienna dołączona do zestawu byłaby wężem strażackim. Z pewnością nie można napisać, że wąż tego typu ma słabą wydajność, ale napełnianie basenu i tak trwało będzie godzinami.

Odtwarzanie filmu w jakości SD
[min] więcej=lepiej, jasność 60%

Apple iPad 671
Apple iPad 2 590
Samsung Galaxy Tab 450

 

Podczas typowego użytkowania bateria iPada 2 przewyższa wydajnością tą znaną z pierwszej generacji, natomiast ustępuje jej w czasie odtwarzania filmów. Tego typu różnice mogą mieć kilka ukrytych przyczyn. Zaliczyć możemy do nich odmienne kodeki, różnice w sile sygnału Wi-Fi, a nawet temperaturę i wilgotność otoczenia.

Śmiało można napisać, że czas pracy na baterii iPada 1 i 2 jest bardzo podobny, co świadczy przede wszystkim na korzyść „dwójki”, którą wyposażono w bardziej wydajne i teoretycznie bardziej energochłonne komponenty, a mimo to notuje świetne wyniki.

Ciekawostki

Szybki dostęp do ustawień jasności (i przy okazji głośności oraz blokady orientacji) otrzymujemy po dwukrotnym kliknięciu na przycisk Home i przeciągnięciu dolnego paska w prawo.