Komputery

Apple Mac - dlaczego jest lepszy niż PC

przeczytasz w 2 min.

Prześciganie się na argumenty trwa od 1984 roku, kiedy Apple wprowadziło pierwszego Macintosha 128K. Przeciwnicy Mac i PC od ćwierć wieku wymieniają się wadami i zaletami tych dwóch platform komputerowych. Dlaczego Mac jest lepszy od PC?

Dlaczego Lamborghini jest lepsze od Ferrari, dlaczego plazma góruje nad LCD, dlaczego woda mineralna jest lepsza od wody stołowej? Odwieczne, nierozwiązane dylematy stanowiące powód niejednej dyskusji. Co lepsze? W tym artykule piszemy o wyższości Maców nad pecetami. W następnym przedstawimy kontrargumenty i skupimy się na zaletach pecetów.

 Polecamy:
 
Tablet czy netbook - co jest lepsze?
 
Apple iPad 2 Wi-Fi 16 GB - lepszy niż poprzednik

 

Nie lubisz Apple? Już wkrótce art.:Dlaczego PC jest lepszy niż Mac ;-)

Prześciganie się na argumenty trwa od 1984 roku, kiedy Apple wprowadziło pierwszego Macintosha 128K. Przeciwnicy Mac i PC od ćwierć wieku wymieniają się wadami i zaletami tych dwóch platform komputerowych. Po ponad 20 latach pracy na komputerach PC bez trudu przesiadłem się na sprzęt Apple i z powodzeniem wykorzystuję go nie tylko w życiu codziennym, pracy redaktorskiej, ale także w administracji dość dużej sieci LAN, złożonej wyłącznie z komputerów PC.
 

1. Każdy komputer Mac jest komputerem PC, nie każdy PC jest komputerem Mac. Na komputerze Mac uruchomisz Windows, na PC nie uruchomisz Mac OS (legalnie)

Do 2006 roku komputery Mac stanowiły odsetek komputerów osobistych. Wiązało się to przede wszystkim z odmienną architekturą sprzętową i stosowaniem procesorów PowerPC. Architektura procesora stworzona przez trio Motorola, IBM i Apple ograniczała możliwości instalacji na komputerach Mac systemów innych niż Mac OS. Pojawiły się jedynie dystrybucje Linuksa wspierające tą rodzinę procesorów.


Dopiero prezentacja nowej linii notebooków MacBook i przejście Apple na architekturę x86 Intela sprawiła, że Maki stały się "PC friendly". Dzięki mechanizmowi BootCamp możliwa jest instalacja innych systemów operacyjnych na komputerach Apple. Dostrzeżono także ogromne możliwości wirtualizacji na tych maszynach. Pojawiły się systemy wirtualizacyjne VMware Fusion, Parallels Desktop czy VirutalBox, dzięki którym bez problemu można uruchomić Windows czy Linux.

Pomimo tego, że została wprowadzona nowa architektura mikroprocesorowa, uruchomienie systemu operacyjnego Mac OS na komputerach PC nie jest możliwe. Oczywiście w sieci można znaleźć setki stron opisujących proces modernizacji sprzętowej komputera oraz modyfikacji obrazu systemu operacyjnego, jednak takie działania nie są zgodne z licencją Apple.
 

2. Mac jest gotowy do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka, bardzo łatwy w użytkowaniu i konfiguracji nawet dla początkującego użytkownika

Każdy komputer Mac jest sprzedawany z zainstalowanym systemem operacyjnym Mac OS. Dzięki temu zaraz po wyjęciu z pudełka możemy go uruchomić, założyć konto w systemie i rozpocząć pracę. Nie jest potrzebna żadna kontrola legalności systemu operacyjnego.

 

Producenci komputerów PC również starają się stosować ten mechanizm. Jednak w wielu przypadkach pierwsze uruchomienie peceta (o ile ma preinstalowany system operacyjny) wiąże się z przejściem kilkunastu kreatorów, które niekiedy utrudniają pracę i zniechęcają użytkownika.

Interfejs systemu Mac OS jest maksymalnie uproszczony. Prosty wygląd systemu, minimum przycisków, opcji, komunikatów systemowych, intuicyjne Preferencje systemowe sprawiają, że nawet początkujący użytkownik poradzi sobie z nimi bez trudu. Potwierdzeniem tego niech będzie fakt klonowania funkcjonalności Mac OS X na komputerach PC - dock, interfejs, ikonki.

Prostotę obsługi odczułem na swojej skórze, gdy pierwszy raz zetknąłem się z nowym systemem Mac OS X. Bez problemu skonfigurowałem sieć Wi-Fi, sparowałem urządzenia Bluetooth, czy też dostosowałem komputer do swoich potrzeb bez konieczności sięgania po instrukcję. Zaraz, zaraz… Mac OS X chyba nie miał żadnej instrukcji?


Ciekawostki:

Apple wynalazło ikonę "Dogcow", czyli... psokrowę. Projektantką jest Susan Kare, która umieściła tego nietypowego zwierzaka w czcionce Cairo, dostępnej w oryginalnym Macintoshu. Wiemy, że Dogcow tak naprawdę ma na imię Clarus, jest samicą i wydaje z siebie dźwięk "Moof!', czyli coś w rodzaju szczekania połączonego z muczeniem.