Komputery

Co z PC?

przeczytasz w 3 min.

8. Mac nie ma dodatkowych, preinstalowanych aplikacji, które spowalniają system

Nowy komputer PC z preinstalowanym systemem operacyjnym jest z pewnością wygodnym rozwiązaniem dla niezbyt doświadczonego użytkownika. Przy pierwszym uruchomieniu następuje zazwyczaj proces wstępnej konfiguracji i optymalizacji systemu, podczas którego instalowane są wszystkie niezbędne i zbędne składniki systemowe. Dlaczego zbędne? W 90% przypadków, na nowy komputer PC wraz z systemem operacyjnym na dysk trafiają wszelkiego rodzaju dodatkowe aplikacje, które nie są konieczne do funkcjonowania komputera.

Nagminnie instalowany jest program antywirusowy w wersji czasowej, Google Picasa, a także czasowa wersja Microsoft Office lub usług dodatkowych. To tylko niektóre aplikacje, jakie przewinęły się w ponad 500 komputerów, które miałem okazję konfigurować w ostatnim czasie.

Oprócz crapware producent komputera raczy nas wszelkiego rodzaju dodatkowymi aplikacjami konfiguracyjnymi, niejednokrotnie dublującymi funkcjonalności systemowego Panelu sterowania. Przykładem niech będą kreatory sieci Wi-Fi czy menedżery zasilania, które często odstraszają cukierkowatym wyglądem.

Dzięki takiemu "uszczęśliwianiu" przez producenta, komputer po pierwszym uruchomieniu wita nas kilkoma oknami z pytaniami, kreatorami, a czasem błędami. Sam proces uruchamiania może wydłużyć się także o ok. 2-3 minuty.

W przypadku komputerów Mac taka sytuacja nie występuje dlatego, że każda instalacja Mac OS wygląda tak samo (nie ma znaczenia czy to MacBook, czy iMac) i ma ten sam pakiet aplikacji, które nie witają nas wyskakującymi komunikatami. W panelu Konta w Preferencjach systemowych znajduje się sekcja Startowe, w której sami decydujemy jaka aplikacja może uruchamiać się wraz z logowaniem użytkownika i czy ją dodać, czy nie.
 

9. Mac jest prosty w diagnozie

Ujednolicona i dopracowana konfiguracja sprzętowa komputerów Mac sprawia, że rzadko musimy posiłkować się dodatkowymi narzędziami, by zdiagnozować nieprawidłowe działanie systemu. Najczęstszym (za to wykonywanym bardzo rzadko) sposobem na rozwiązanie problemu z nieprawidłowym funkcjonowaniem komputera jest jego restart, a często wystarcza samo wylogowanie użytkownika

Przykładem niech będzie jeden z moich MacBooków, który od blisko miesiąca nie był uruchamiany ponownie. A jest to jeden z komputerów, który służy do rożnego rodzaju testów aplikacji, skryptów, czy też sprawdzania funkcjonalności systemu.

Oczywiście restart nie pomoże na wszystkie problemy. Czasami zachodzi konieczność sprawdzenia nieprawidłowego zachowania systemu. Do tego celu służą właściwie dwa narzędzia, które są wystarczające do diagnozy. Jedno z nich to Konsola - kompletny podgląd na komunikaty systemowe jak i komunikaty zainstalowanych aplikacji. Drugi zaś to Monitor aktywności - odpowiednik Menadżera zadań z Windows.

Z kolei w przypadku komputerów PC do diagnozy zazwyczaj wykorzystywane są aplety z Narzędzi administracyjnych - aplet Usługi, Podgląd zdarzeń, Wydajność, Zarządzanie komputerem, czy też dodatkowe aplikacje instalowane w celu przeskanowania rejestru lub jego naprawy. Do szczęścia dochodzi jeszcze system BIOS, który nawet doświadczonemu użytkownikowi może sprawić wiele problemów.

10. Time Machine

Zgodnie z jedną zasad systemów komputerowych, ludzie dzielą się na dwie grupy - na tych, którzy robią backupy i na tych, którzy będą je robić.

 

Komputery PC (zarówno te z Windows, jak i Linux) nie mają domyślnie instalowanego wygodnego w użyciu narzędzia do tworzenia kopii zapasowych. Tworzenia prawdziwych kopii zapasowych. Skopiowanie plików metodą “drag and drop” jest jakimś backupem. Jednak w przypadku problemów z uruchomieniem komputera i jego poprawnym działaniem skazani jesteśmy na żmudne przekopywanie się przez FAQ, dokumentację lub co najgorsze - zrobienie ponownej instalacji systemu. Oczywiście instalacja nie jest skomplikowanym procesem, jednak przywracanie lub odzyskiwanie plików może nastręczyć wiele trudności.

Rozwiązaniem problemu może być wykorzystanie mechanizmu kopii zapasowych Windows. Jednak proces tworzenia archiwum zajmuje kilka chwil i trzeba pamiętać o ich regularnym tworzeniu. Można posiłkować się dodatkowymi aplikacjami, np. Cobian Backup czy też Acronis True Image (do tworzenia obrazu całego systemu). Jednak wiąże się to z instalacją dodatkowych aplikacji w systemie.

W przypadku komputerów Mac nie ma takiej konieczności. Wbudowany w system Time Machine jest mechanizmem, który w procesie konfiguracji ogranicza się do wskazania dysku, na którym będą wykonywane kopie zapasowe. Time Machine automatycznie wykonuje co godzinę kopie przyrostowe, a każdego dnia kopiuje tylko te pliki, które zostały zmienione od czasu wykonania poprzedniej kopii zapasowej.

Dodatkowym atutem mechanizmu backupu Apple jest możliwość przywrócenia systemu z kopii Time Machine. Przywrócenie systemu wraz ze wszystkimi zachowanymi aplikacjami i ustawieniami. Proces przywracania (Time Machine na dysku sieciowym) w przypadku dysku 320 GB zajętego w 50% trwał około 4,5 godziny. Oprócz szybkiego odzyskiwania całego dysku, mamy możliwość przywrócenia poszczególnych plików, które np. przez przypadek skasowaliśmy.

Co dalej?

I co? Już? Koniec? Z pewnością nie. Można brać pod uwagę dostępność oprogramowania, wielozadaniowość czy obróbkę multimediów. Pokusić się o to, czy Mac jest lepszy do gier od PC. Sprawdzić, która z platform jest droższa w zakupie i utrzymaniu, biorąc po uwagę określone kryteria i czynniki. Sprawdzić awaryjność komputerów Apple i pecetów i sposób ich serwisowania.

Dziesięć powodów, dla których Mac jest lepszy od PC, to tylko subiektywny wybór najważniejszych cech, które wyróżniają Maca na tle innych komputerów. Dwie trzecie swojego życia spędzone przed komputerami PC (zarówno notebookami, jak i stacjonarnymi) pozwala mi na chłodno oceniać komputery Mac. Dlatego też daleki jestem od bycia fanboyem marki Apple i dostrzegam wady tych urządzeń. Zawsze pod ręką mam nieśmiertelnego peceta. I wiecie co? Następnym artykułem będzie: Dlaczego PC jest lepszy od Mac.

 

Przeczytaj także:
Tablet czy netbook - co jest lepsze?Apple iPad 2 Wi-Fi 16 GB - zdecydowanie lepszy niż poprzednikPiękne i bestie - wybieramy najładniejsze… laptopy

 

Komentarze

251
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Grzegorz Kubera
  0
  Krótkie info, aby od razu pohamować zapędy niektórych czytelników: tak, będzie artykuł o tym, dlaczego PC jest lepszy od Macka. Tak, będzie on już niebawem opublikowany. Tak, wówczas porównamy również zalety i wady Maca i PC, wybierając - obiektywnie - lepszą platformę. Póki co publikujemy tekst o Macach i jesteśmy ciekawi waszych doświadczeń z komputerami Apple. :-)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Wygląda trochę jak artykuł sponsorowany :D
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Kiedyś widziałem Maca. Na saxach w Anglii, przez szybę w sklepie. Ładny. To tyle moich doświadczeń...
    • avatar
     Thorin49
     0
     Już 4 haterów wyraziło swoje zdanie o tym artykule i o Apple ;D
     • avatar
      hideo
      0
      Maki są świetne i doproacowane (choć nie idealne bo idealne kompy nie istnieją), ale nie są dla przeciętnych Polaków, bo są po prostu za drogie, Polak idzie kupić do skepu kompa ma przeciętnie 3 do 4tys pln, a maki? maki zaczynają się od 4 tysięcy, a żeby mieć dobry konfig trzeba dać dużo więcej, więc u nas to wciąż komputery dla bogatych, ale oczywiście są świetne! ale nie dla graczy, bo gier mało w porównaniu do pc, więc co kto woli
      • avatar
       Mlody
       0
       Miałem kiedyś do czynienia z Macami, nie można powiedzieć, że są to złe komputery świetna jakość wykonania itd, ale cena trochę odstrasza :/.
       • avatar
        WWWariat
        0
        Ja z produktow Apple uzywam juz od 4 lat iPhony (3G ,3GS , 4)
        Wiem ze juz nigdy nie zmienie na nic innego.
        • avatar
         Macieyerk
         0
         Ja wolę PC bo na Macu za mało gier a jestem graczem.
         • avatar
          jedi324
          0
          Ciekawi mnie czy na Mac znajdzie się oprogramowanie dla księgowości typu Symfonia , płatnik itp . Czy znajdziemy coś w stylu AutoCada . Mac jednak zostanie zabawką dla bogatych dzieci i grafików ze względu na dobrą matryce . Gracz też nie kupi Maca bo nie ma na niego gier albo jest bardzo mało . Więc jeśli chcesz pracować kupisz zwykłego Pc + windows , chcesz grać kupisz Pc + windows , masz za dużo zł kupisz Maca. Pozdrawiam
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Owszem stylowe i solidne ale cena nieadekwatna do oferowanych możliwości. Dla graczy też się nie bardzo nadaje.
           • avatar
            Zelot
            0
            Mnie wkurza w mobilnych jabłkach, że nie ma wersji z modemem 3G co moim zdaniem w 13" notebooku powinno być podstawą mobilności. Zawsze można udostępniać internet z telefonu, ale to z kolei bateria w nim się zaraz rozładuje :/
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             "ludzie dzielą się na dwie grupy - na tych, którzy zawsze robią backupy i na tych, którzy NIGDY ich nie będą robić" - tak powinno brzmieć to zdanie. Znam wielu ludzi którzy potracili po kilka dysków twardych, wiele lat pracy a i tak nadal nie robią backupów :-D
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              trochę mało tych zalet :) bo i nic o windowsie i linuksie nie wspomnieliście, i co z tym flashem bo podobno u appla go nie ma i co trzeba samemu go ściągnąć i zainstalować?
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               hmm... a może jeszcze zrobić artykuł o wyższości linuksa nad wszelkimi innymi platformami? :D
               • avatar
                jacy4
                0
                "Nie jest potrzebna żadna kontrola legalności systemu operacyjnego." Nie piszcie takich rzeczy bo wszyscy z polski będą masowo instalować Mac OS na swoich komputerach :P Przy okazji taki tytuł w kraju gdzie ponad 90% osób używa Windowsa jest samobójstwem. "1. Każdy komputer Mac jest komputerem PC, nie każdy PC jest komputerem Mac. Na komputerze Mac uruchomisz Windows, na PC nie uruchomisz Mac OS (legalnie)" Wystarczy by microsoft zabronił używania ich systemu na Macach i nie będzie problemu :) Pamiętam jak miałem w szkole Maki i to było wielkie dziadostwo. Zwiechy przy wchodzeniu na strony to nic nowego. "brak przycisków wyjmowania napędu optycznego czy zamków ryglujących klapę" to jest plus ?
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Jak dla mnie wyolbrzymianie "wad" PC jest po prost śmieszne.
                 • avatar
                  manioor
                  0
                  jedynie z czym mogę się zgodzić to z jakością wykonania, ta jest rewelacyjna poza tym cała reszta naciągana :)

                  pkt 1.
                  I co za tym idzie ? Czy licencja firmy apple nie jest monopolistyczna ?

                  pkt 2.
                  Instalacja wstępna systemu windows 7 jest intuicyjna i tak prosta że każda osoba potrafiąca czytać jest w stanie zainstalować. Linux jest aktualnie prosty w obsłudze, wystarczy spojrzeć na dystrybucje Ubuntu z Ubuntu Store.

                  pkt 3.
                  Windows 7 też nie jest ani trudny, a linux jest znacznie lepszym serwerem niż mac os :)

                  pkt 4.
                  Który PC świeci diodami bo nie bardzo wiem ? Dell Studio ma jedna diodę, więc ani nie jest nimi przeładowany ani się nie świeci.

                  pkt 5.
                  Zgadzam się jak najbardziej.

                  pkt 6.
                  Średnio się z tym zgadzam, jeżeli ktoś ma być ofiarą wirusa to i tak będzie.

                  pkt 7.
                  Dystrybucja linux ubuntu wychodzi z tym samym pomysłem dla użytkowników (może i jest on ściągnięty z apple, ale jest i jest on w darmowej dystrybucji)

                  pkt 8.
                  Widnows 7 też nie ma, linux w dystrybucji ubuntu ma natomiast możemy je bardzo łatwo usunąć.

                  pkt 9.
                  Programów do diagnozy innych systemów operacyjnych też jest pod dostatkiem.

                  pkt 10.
                  Time Capsule to koszt 1000zł, w tej cenie mogę kupić 3 terabajtowy dysk 3,5 cala i na nim zapisywać dane, co lepsze w tej cenie mogę złożyć komputer z 2 terabajtowym dyskiem i mieć domowy serwer.
                  • avatar
                   dysan112
                   0
                   minus to to że nie można zainstalować systemu na procesorach AMD. A drugi minus MAC to różnorakie konfiguracje a ceny oraz dowolność tego co chce mieć w komputerze zainstalowane.
                   • avatar
                    adammo
                    0
                    Haters gonna hate.
                    Najzabawniejsi są ludzie, którzy nie wiedzą o Macach prawie nic, ale wiedzą, że PC jest i tak lepszy.
                    Albo tacy którzy patrzą na podzespoły PC i Mac potem na cenę i się dziwią...
                    OPTYMALIZACJA...
                    Co do ceny...tak jest wysoka.
                    Ale to komputery, które trafią do wszystkich od początkujących do zaawansowanych użytkowników...
                    Czemu wszyscy DJ'e i artyści-naprawdę znakomici używają maców PRO, iMaców i Macbooków?? Bo są niezawodne...Tam nie ma bluescreenów itd. Photoshop, Ableton itd. To wszystko działa lepiej na MacOSX.
                    Jak zwykle znajdą się specjaliści wyśmiewający MacOSX bo przecież PC jest X razy lepsze.
                    Więc to apel do zwykłych ludzi: Nie hejtujcie innego bo nie jest Waszym :)
                    • avatar
                     Warmonger
                     0
                     Za chwilę wychodzę na zajęcia i będę zmuszony do korzystania z Maca na uczelni. Jest tragicznie niewygodny, pomijając funkcjonalność.
                     • avatar
                      adammo
                      0
                      + ciekawe ile jest monitorów z rozdziałką 2560x1600 lub 2560x1440 (nie pamiętam dokładnie) bo iMac 27 ma to w standardzie :)
                      • avatar
                       Nalovp
                       0
                       Ja tam bym nie wytrzymał z takim mackiem bo często lubię coś zmieniać w kompie i sprawia mi to dużo przyjemności.
                       Jeżeli chodzi o Apple to lubię ich za Iphone4 i Ipada 2.
                       • avatar
                        squider
                        0
                        Od pewnego czaus używam Mac'a mini do programowania w iOS i z niektórymi punktami niestety nie mogę się zgodzić:

                        > Mac jest gotowy do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka, bardzo łatwy w użytkowaniu i konfiguracji nawet dla początkującego użytkownika

                        Tak np. szczególnie to że każda aplikacja ma inny sposób instalowania i odinstalowywania i nieraz trzeba szukać w internecie jak odinstalować dany program.

                        > Mac nie błyszczy diodami i nie ma tylu przełączników
                        Tak, szczególnie gdy Mac nie chce ci wysunąć płyty i aby ją odzyskać trzeba przerestartować system (przerabiałem to wiele razy)

                        Kolejne wady:
                        - dziwna krzywa akceleracji w przypadku myszek not made by Apple
                        - brak możliwości zmiany dpi, Mac ma na sztywno 72dpi wiec jak podłączysz zwykły monitor (nie od Appla) które standardowo mają okolo 96-100dpi wszystkie czcionki są malutkie i w niektórych oknach czy programach pracuje się bardzo nie ergonomiczne. Brak możliwości zmiany rozmiaru czcionki w ustawieniach systemowych :/
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         0
                         Gdyby Babcia miała wąsy to byłaby Dziadkiem.
                         Bardzo chętnie przygarnę takiego M na dwa tygodnie nawet odpłatnie.Mam PC i lapka ASUS-a i nie wiem co to Mac.
                         • avatar
                          Adixxx
                          0
                          Maci są świetnymi narzędziami do pracy. Są dużo mniej zawodne od komputerów z Windowsem, świetnie wykonane i szybkie jak rakieta. Niestety ceny w Polsce są nieakceptowalne i przeciętny Kowalski nigdy nie będzie mógł sobie pozwolić za gotówkę na komputer od Apple'a.
                          Możliwość użytkowania iMaca 27" jest czymś niezapomnianym :D
                          • avatar
                           Baleryon
                           0
                           Zabawne, ale jak dla mnie artykuł "czemu PC jest lepszy od Maca" jest niepotrzebny. 3/4 wymienionych tu "zalet" to dla mnie okropne wady, więc wystarczy zmienić tytuł i po sprawie :)
                           • avatar
                            jarekzon
                            0
                            Mac to rzeczywiście bajka. Nie wspomniano o zastosowaniach w grafice i fotografii. Pierwsze wersje Photoshopa nie były wydawane wogóle na Windowsy, istniała wersja tylko na Macka. Obiecałem sobie, że kiedyś kupię Maca, kosztuje więcej, ale kto używał Macka, to wie, że to dobra inwestycja.Zawsze mnie interesował fakt, że grafika na Mackach działa tak szybko i sprawnie, chociaż karty graficzne, z których korzystają Macki nie są zbyt szybkie.
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             0
                             Jak lambo może być lepsze od ferrari skoro lambo to VW
                             REDAKCJO popraw ten bład
                             • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              MAC jest dla starych ludzi jak honda czy mercedes
                              JEST POPROSTU NUDNY
                              • avatar
                               Konto usunięte
                               0
                               W komputerach PC diod znajdziemy dużo więcej - a to lampka zasilania i baterii, a to kontrolka pracy dysku, sieci Wi-Fi, Bluetooth, itd. W nocy niektóre PC sprawdzą się jako latarka, albo mini dyskoteka. ;-)


                               Litości. Wygląda to tak jakbyś na siłę szukał argumentów żeby osiem punktów wyszło.
                               • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Gdyby mac byłby tani właśnie jego bym wybrał (tak, nie gram w gry :) )
                                • avatar
                                 filazaf
                                 0
                                 co to jest
                                 Oczywiście notebooki PC również zostały z mniejszym lub większym powodzeniem wyposażone w technologię multidotykową (obsługę testów)

                                 Przecież nie było mowy o żadnych testach ...
                                 • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Pytanie do autora: czy artykuł dotyczy Mac vs desktop PC, bo w tekście jest dużo o macbookach, z czego wynika że laptop z windą to też PC, a z kolei mac mini czy mac server jest porównywany do tradycyjnego serwera, który raczej nie jest typowym PC...
                                  • avatar
                                   Szymon331
                                   0
                                   No to jednym słowem.

                                   WOJNA ;)
                                   • avatar
                                    Pborofski
                                    0
                                    Ja z laptopami Appla mam dużo lepsze doświadczenia niż u reprezentanta windowsowego - Asusa (z asusa miałem 4 laptopy, z apple 2).
                                    • avatar
                                     Konto usunięte
                                     0
                                     Przeczytałem nagłówki i kawałek tekstu i nie znalazłem tak naprawde ani 1 zalety której nie mógł by mieć PC... Ktoś kto wybiera MAC to moim zdaniem powinien skorzystać z porad lekarza...
                                     • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      ... chyba że nie ma co robić z pieniędzmi.
                                      • avatar
                                       Konto usunięte
                                       0
                                       Szczerze wątpię w to, że niedoświadczony świeżak wyda taką ilość kasy na Maca... Więc argumenty typu ilość lampek (sic!) są wg. mnie wyssane z palca.
                                       • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        anc2008, co ty gadasz?
                                        MOŻNA ZAINSTALOWAĆ SYSTEM MACOSX PRAWIE NA KAŻDYM KOMPUTERZE.
                                        Teraz gdy apple produkuje laptopy z mobilnymi radkami, to można odpalić prawie wszystko. Jeżeli ktoś chciałby zainstalować system apple'a na pc zapraszam na: http://b.agilobable.pl/index.php/macosx-na-pc
                                        A głodnych wiedzy na forum forum.osx86.org.pl
                                        • avatar
                                         Konto usunięte
                                         0
                                         Zapomniałem dodać instalując taki system łamiemy tylko prawo EULA, i w Polsce to jest legalne. Jedynie nie mamy prawa do support'u.
                                         • avatar
                                          Maxdamage
                                          0
                                          Jak tez mam ciekawostke o macu:


                                          Cały system telefoniczny supportu tech. apple ( przynajmniej na europe nie wiem jak u amerykanów) stoi na windowsie bo X-servy (full pro system serwerów apple)cały czas padały.


                                          Inna ciekawostka:

                                          Usuniecie dowolnego programu w pelni na macu, bez rozpiski gdzie ten program instaluje swój shit, graniczy z cudem. Kazdy wklada najrozniejsze pliki , agenty, deamony, plisty w najroznieszcych folderach i bibliotekach na 3 mozliwych plaszczyznach user,root i system.W windzie wystarczy wyszukac w rejestrze i usunac , tu bez instrukcji nie dasz rady ( pliki prawie nigdy nie nazywaja sie tak zeby je mozna bylo znalezc spotlightem)

                                          Nizgdoze sie tez z przemyslanym designem- przynajmnjej co do imaca ktory w koncepcie jako komputer biurowy , wnerwia odblaskowa matryca , szecgolnie terza kiedy zaczyna sie lat-refleksy po prostu zabijaja.
                                          Glupota jest tez oczywiscie wymienianie braku duzej ilosci modeli jako zalety.Cofnijmy sie do PRL'u tam tez nie bylo zbyt duzego wyboru.
                                          • avatar
                                           Maxdamage
                                           0
                                           (Sorry za duble ale skonczyly sie znaki , mimo ze niby mialem jeszcze 10.)

                                           Konfiguracje sprzetowa maja dopacowana, jak na standardy sprzed 2-3 lat.Do dzis rozbraja mnie brak HDMI- oficjalna wymówka -ze licencja jest za droga( litości).

                                           W windzie 7 jest wbudowany system backupow ktory dziala bez zarzutu, wiec nie wiem w czym TM jest wyjatkowa.

                                           NO i na koniec-2 miechy bez restartu? Ja mojego notebooka uzywam juz od roku , tylko go usypiając-nic w tym dziwnego.

                                           No i osobisie : Interfejs windy , bez wchodzenia glebiej ( np. w debily panel sterowania) ogolnie jest wygodniejsze w obsludze i marnuje mniej miejsca na pulpicie

                                           Mac os ma naturalnie duzo zalet , ktorych nie opisano w artykule, jak bardzo przymyslane ustawienia systemowe, fajny folder preferences w bibliotekach zawierajacy ustawienia wszystkich programow,madrze rozwiazane aplikacje systemowe.
                                           • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            Praca na kilku letnim macbook'u white jest o niego lepsza niż na lapkach asusa, IBM czy acer'a. One są dopracowane, system chłodzenia, klawiatura, touchpad są wygodniejsze w obsłudze. Inne firmy tylko upodabniają się do apple (cholerne patenty).
                                            • avatar
                                             Konto usunięte
                                             0
                                             Ostatni "normalny mac" - oparty o RISC (G5). W niczym nie jest lepszy od dobrego PC dla mnie.
                                             • avatar
                                              deel77
                                              0
                                              Komputery Apple są świetne, ale mają "bandycko-wysokie" marże w Polsce. Rozumiem płacić więcej ze względu na jakość wykonania i markę, ale płacić więcej tylko dlatego że chcę kupić taki sprzęt w Polsce a nie w USA to już jest przesada (sprawa dotyczy nie tylko sprzętów Appla). Producenci zwykłych PC radzą sobie z tymi kwestiami o niebo lepiej. Niestety jako jednostka nie mogę nic z tym zrobić oprócz nie kupowania ich sprzętów - co czynię.
                                              • avatar
                                               mutissj
                                               0
                                               musiało by mnie nieźle p********** żeby sprzedać kompa i kupić Aplle Mac'a =/
                                               • avatar
                                                Konto usunięte
                                                0
                                                mutissj, masz absolutną racje. Miejsce shitu jest w szambie.
                                                • avatar
                                                 pawluto
                                                 0
                                                 Wystarczy zobaczyć ilość użytkowników PC i Mac - przepaść !
                                                 Mac może i jest dobry ale do firmy i tyle.
                                                 W domu już Mac nie jest taki dobry , mój znajomy ( snob ) kupił sobie Maca i co i rusz klnie na ten komp że hej !
                                                 A to nie może czegoś uruchomić , a to gra nie chodzi jak należy itp.
                                                 • avatar
                                                  Konto usunięte
                                                  0
                                                  Bardzo fajny artykuł,

                                                  a tak na marginesie sporów, Robocop>Batman !

                                                  • avatar
                                                   Konto usunięte
                                                   0
                                                   ja napisze tak.
                                                   nie lubie mac, poniewaz:
                                                   -mac osx czesto sie ma przycinki co mnie strasznie denerwuje
                                                   -imouse czy jak ta myszka sie zwie ma badziewne przyciski i "detektor" ruchu
                                                   -2 razy drozszy niz pc/laptop
                                                   -malo programow gier (ktore mnie interesuja)
                                                   -badziewnie dzialajaca mozilla czy safari
                                                   -brak przycisku delete!!!!

                                                   Podoba mi sie, poniewaz:
                                                   - ciekawe preinstalowane programy
                                                   -f13...f14....f15xD
                                                   • avatar
                                                    webmaniack
                                                    0
                                                    Ktoś napisał, że Mac do pracy lepszy... nie mówie że zły, ale na pewno nie LEPSZY. Jak umiesz skonfigurować Windowsa i masz dobry sprzęt, to Mac wymięka pod każdym, KAŻDYM względem. Pozdro
                                                    • avatar
                                                     Konto usunięte
                                                     0
                                                     Z tego wszystkiego zapomniałem ocenić art.
                                                     Podoba mi się, daję + za tekst, tym bardziej, że jest zapowiedź na przyszłość: "Nie lubisz Apple? Już wkrótce art.: Dlaczego PC jest lepszy niż Mac ;-)"

                                                     Piotrze, tylko żeby nie było to samo, ale odwrotnie :lol: - bo coś mi się wydaje, że już w tej chwili wiem o czym dokładnie będzie kolejny tekst ;)

                                                     //pozdrawiam
                                                     dak
                                                     • avatar
                                                      wanakamura
                                                      0
                                                      Witam serdecznie,
                                                      Na początek:
                                                      Osobiście ze względu na wścibski charakter względem urządzeń oraz zasób portfela - nie jestem użytkownikiem Apple.
                                                      PC + symbian + Android to mój zestaw codziennych bolączek od lat wielu - tak nie jestem fanbojem :)
                                                      A teraz meritu,.
                                                      Powyższy artykuł pominął parę istotnych rzeczy. Wiele osób próbuje porównywać systemy PC(windows/linux ect) i MAC pod względem platformy sprzętowej.
                                                      Z mojego doświadczenia, to nie ma sensu. Dlaczego? Bo wartość tego co daje firma Apple wykracza poza klasycznie rozumiane wartości sprzętu: moc obliczeniowa, wolność zmian systemu, programowania ect.
                                                      Siła tej firmy to innowacyjność oraz kompletność oferty.
                                                      Z naciskiem na kompletność oferty dla klienta.
                                                      Mając urządzenia Apple, nie musisz martwić się czy działają ze sobą. Idea Apple, wprowadzanie bardzo ograniczonej liczby konfiguracji, przynosi zyski w postaci sprawdzonych konfiguracji. Dlaczego ludzie pracują na XP dalej? bo jest sprawdzony :). wymagało to wielu lat sprawdzania na tysiącach możliwych konfiguracji.
                                                      W moim odczuciu Win7 Android, platforma PC otwartego bije na głowę Apple. Tylko co z tego?
                                                      Nic :) Jak ktoś chce mieć spokój kupi Maca, IPhona, IPada wykupi płatną przestrzeń dyskową w sieci. I całość będzie mu współpracować i działać! bez setek godzin rozkminy jak to uruchomić łącznie
                                                      Tego gratuluje użytkownikom apple że mają.
                                                      Ale ja wolę rozkminiać :) stąd Apple nie używam
                                                      • avatar
                                                       Konto usunięte
                                                       0
                                                       Pomysł na artykuł przedni, ale reszta słaba.
                                                       Z przykrością stwierdzam, że polemika na poziomie marchewki i groszku.
                                                       Nikt się z tego niczego nie dowie oprócz kija w mrowisko. Jaki Apple Mac jest lepszy? iMac? Mac Pro? Macbook? Firma Apple? Przecież większość komputerów Apple obecnie to PC - Personal Computer.
                                                       Pisanie tego typu rzeczy wprowadza w błąd i jest moim zdaniem nieprofesjonalne. Raczej tytuł "Dlaczego komputery z jabłkiem są najlepsze na świecie" a za tydzień "Dlaczego komputery z jabłkiem są najgorsze na świecie!"
                                                       Poza tym nie zgadzam się z większością punktów, a nr 3 to kuriozum.
                                                       "3. Mac nie jest tylko dla ludzi początkujących lub mających trudności z obsługą komputera" - to ma niby być argument w artykule "Apple Mac - dlaczego jest lepszy niż PC." Rozumiem, że to baaaaaaardzo subiektywna ocena na chłodno. Z całym szacunkiem, ale Heloł, coś się komuś pierniczy.

                                                       Znam Apple od czasów Quadry. Na szczęście jestem obojętny na jego wdzięki. Zawsze do pracy potrzebowałem i Windows i MacOs i twierdzę że można to było napisać lepiej.
                                                       • avatar
                                                        white03
                                                        0
                                                        Nie wiem, czy autor zauważył, ale punkty takie jak diody to pomyłka... Parada diod ? To ty masz halogeny w swoim lapku ? No i jakim plusem jest ograniczanie wiedzy na temat swojego urządzenia. W takim wypadku router w wydaniu Apple miałby jedną diodę włączony, wyłączony... Pozostałe argumentacje nawet nie mam ochoty opisywać... Mam znajomą, która za wszelką cenę wychwala MAC'o podobne urządzenia i pewnie będąc jedną z takich osób próbujesz nam pokazać jakie mac'i są wspaniałe... Jeśli miałbym wybrać między MAC, a PC to wole PC. Jest pełno błędów jestem tego świadom, ale mam większą kontrolę nad tym co się dzieje, większy dostęp do aplikacji, gier itd. Apple store to porażka. Ceny kosmos, sama rejestracja jest płatna... To jest jedno wielkie WTF !! Brat ma Iphona. OK fajny, wyświetlacz bo nie ma klasycznie montowanego czujnika dotyku tylko pojemnościowy, ale sama obsługa wcale nie jest taka wspaniała, a w porównaniu do Xperii x10 z adnroidem to daje mu w skali od 0 do 10 gdzieś około złomu z dobrym wyświetlaczem i niektórymi bebechami...
                                                        • avatar
                                                         krakn
                                                         0
                                                         dla porównania, moja kobietka (całe studia na PC) gdy mówiłem że chce kupić MAC to protestowała, trochę ją skusił elegancki wygląd Alusa makpro,
                                                         I gdy dotarliśmy do domu mój laptop przestał być mój, po prostu nie moge się do niego dostać.
                                                         I za chiny nie chce nic innego już, wręcz nieraz spogląda na stacjonarne maki i jak miał by byc duży komp to twierdzi ze chce mak Pro.
                                                         od zakupu minęło chyba 2 lata w grudniu, raz system był Upgradowany do Snow leopard i to wszytko.
                                                         Działa błyskawicznie, niezawodnie, w sekundzie gotowy do pracy.

                                                         Więc kupiłem dla siebie nowego PC na sandy br Asus delux i i7 2700k W sumie to co poskładałem do skrzynki kosztowało mniej wiecej tyle co laptop Alus Apple, to było w styczniu. Mamy maj i zaczynam się zastanawiać czy aby nie przeinstalować tego win7/64 bo widzę że czasami głupieje, nie zawsze działa hibernacja i w ogóle ma dziwne zachowania...

                                                         tam dwa lata, tu pare miesięcy ....
                                                         to o czymś świadczy nie?
                                                         ktoś powie, no bo user winny bo się nie zna... no ale na maku jest jeszcze bardziej nieznający się user i działa :)


                                                         A poza tym kiedy porównanie wyższości Amigi i Atari nad PC? :)))
                                                         • avatar
                                                          Konto usunięte
                                                          0
                                                          Argumenty w tym artykule sa rozbrajajace, jakby je ktos na sile wymyslal.
                                                          • avatar
                                                           Konto usunięte
                                                           0
                                                           "Oczywiście notebooki PC również zostały z mniejszym lub większym powodzeniem wyposażone w technologię multidotykową (obsługę testów). "

                                                           Powinno być "obsługę gestów".
                                                           • avatar
                                                            Konto usunięte
                                                            0
                                                            Komentarze - to się musiało tak skończyć. Ten artykuł to czysta prowokacja :D
                                                            • avatar
                                                             Irrlicht
                                                             0
                                                             Problem z porównywaniem Mac/PC, Windows/Linux/Mac OS X itp. jest taki, że na 10 porównań dlaczego lepsiejszy jest ten, ładniejsiejszy tamten, a inny bardziej cacany, da się przytoczyć 10 powodów dla których nie da się rzetelnie zrobić obiektywnego porównania tak, jak się nie da obiektywnie stwierdzić, czy lepsze są jabłka, czy pomarańcze, albo czy frytki są lepsze od ciastek z kremem.

                                                             Szansa na w miarę dobre porównanie byłaby, gdyby wszystkie trzy systemy (Mac, Windows i Linuks) miały porównywalne udziały w rynku desktopów prywatnych i w przedsiębiorstwach (jakieś 20 do 40%). Nie byłoby wtedy cudów, że jakiś producenci softu/gier pewien system mocno preferują, że firma musi stosować jakiś system, bo ZUS tak chciał, albo że się 15 lat temu uwięzili w zamkniętym formacie i teraz bez kosmicznych nakładów się z tego nie wydostaną, nawet jakby chcieli. Niestety, żeby taki stan korzystnej dla klientów równowagi i konkurencji się ustalił, to jeszcze musi wiele lat upłynąć i nie ma gwarancji, że dzisiejsi gimnazjaliści tego zaznają gdy przyjdzie im pora wnuków pieluchy zmieniać.

                                                             Miałem kiedyś do wyboru służbowego klapa Mac-owego albo Linuksianego, to wybrałem Linuksianego, bo to znam, wszystko mi działa i nie musiałem się dostosowywać. Jakby wybór był między Windows a Mac, to bym wybrał Mac. Za własne, zarobione pieniądze Maca bym nie kupił (na pewno nie w Polsce za złotówki), chyba że byłbym muzykiem, DTP-owcem, czy w inny sposób Mac byłby mi niezbędny do wydajnej pracy.
                                                             • avatar
                                                              Konto usunięte
                                                              0
                                                              Najlepszym rozwiązaniem jest zakup komputera PC w cenie takiej jak Apple i zainstalować na nim MAC OS :) I to jest najlepszy kompromis.
                                                              • avatar
                                                               Konto usunięte
                                                               0
                                                               Ten artykuł to jaka obraza użytkowników PC. TO JEST SKANDAL!!!
                                                               • avatar
                                                                Konto usunięte
                                                                0
                                                                Żaden z powyższych argumentów nie jest dla mnie tym po którym zastąpił bym mojego poczciwego blaszaka na jakiegośc tam MAC'a
                                                                za horrendalnie wysokie ceny.
                                                                • avatar
                                                                 Konto usunięte
                                                                 0
                                                                 A ja, jako były operator DTP, mówię: maki to kaszlaki! Nigdy więcej klawiatury z Command i OS X.
                                                                 • avatar
                                                                  maciekkod
                                                                  0
                                                                  tyle w temacie... ;]

                                                                  http://imageshack.us/photo/my-images/819/1304947021587.jpg/
                                                                  • avatar
                                                                   jacy4
                                                                   0
                                                                   Niektórzy nie rozumieją co oznacza swoboda wyboru. Kto chce Winde zainstaluje Winde, kto maca zainstaluje maca, kto woli linuxa zainstaluje linuxa. Nie Powinniśmy być stronniczymi osobami, każdy system ma swoje plusy i wady. Ale ja jestem stronniczy i według mnie Mac OSX to najgorszy system z dostępnych.
                                                                   • avatar
                                                                    Konto usunięte
                                                                    0
                                                                    kochani to chyba jakaś farsa z tym porównaniem lepszy-gorszy z której wynika że do Maców wkładana są jakieś nieziemskie technologie których próżno szukać w innych komputerach ale to zwyczajny stek bzdur bo nikt nie robi procesorów ani dysków twardych itp. specjalnie dla Maców! więc wygląda na to że Pan Steve Jobs choć go bardzo szanuje robi ludziom wodę z mózgu i każe uwierzyć że jego produkty są najlepsze i w ogóle The Best..z tym że jak by nie liczyć w cenie takiego Maca Pro można kupić komputer o wiele większej wydajności i możliwościach! ale bez znaczka Apple na obudowie!

                                                                    kochani nie dajmy się zwariować ;-)
                                                                    odrobina rozsądku i zimnej kalkulacji i wybrać to co się bardziej opłaca..
                                                                    • avatar
                                                                     white03
                                                                     0
                                                                     No tak. Dobry argument to "nawet głupi nie popsuje maca". Kalkulatora też nie, a jakoś furory na rynku komputerów nie robi...
                                                                     • avatar
                                                                      Konto usunięte
                                                                      0
                                                                      Zastanawia mnie dlaczego jest taka przewaga punktów ujemnych. Przecież recenzja jest napisana poprawnie, ludzie chyba z antypatii do jabłka tak głosują ?

                                                                      Nie mam pojęcia :/

                                                                      //pozdrawiam
                                                                      dak
                                                                      • avatar
                                                                       PiotrJakub
                                                                       0
                                                                       O jednym trzeba wspomnieć - jakość komputerów Mac bardzo spadła. Z racji pracy stykam się zawodowo z makami od lat kilkunastu i niestety każda następna generacja jest gorsza.
                                                                       Pierwsze "moje" maki - 2x Quadra 950 działały 18 lat i zostały wycofane z użycia, wciąż sprawne.
                                                                       Potem 3 szt. G4 w różnych wersjach (od 400 po MDD 1,2GHz) - działają do dziś.
                                                                       2 szt. G5 DP 2GHz - 5 lat bez awarii. Po 5 latach zaczęły zachowywać się niestabilnie. Dziwne zwisy, trudności z uruchomieniem. Niedawno wycofane z użytku.
                                                                       2 szt. Mac Pro 2007/2008r - 1 szt. w naprawie po roku (akurat tuż po gwarancji), dwukrotna wymiana płyty głównej. Koszmarnie niekompetentny i wolno działający serwis. Na razie jakoś działają.
                                                                       2 szt. Mac Pro 2011r. - 1 szt. miała od nowości uszkodzony moduł RAM. Wymieniony i działa. Druga sztuka wita nas czarnym komunikatem o konieczności restartu. Po kilkuminutowym wygrzaniu zaczyna działać. Pójdzie do reklamacji.
                                                                       Jak widać im nowsze tym gorsze. I mówimy o komputerach Mac z górnej półki, po 10-12 tyś zł...
                                                                       Może prywatnie robione składaki mają dużo lepsze statystyki usterkowości.
                                                                       • avatar
                                                                        Marucins
                                                                        0
                                                                        eeeeee "na PC nie uruchomisz Mac OS (legalnie)"

                                                                        Co wy pierdzielicie! Polskie prawo bo tu prawdopodobnie mieszkamy stanowi inaczej!
                                                                        • avatar
                                                                         Konto usunięte
                                                                         0
                                                                         Każdy kupuje to na co go stać i pod kątem późniejszego zastosowania. Jednakże sugerowanie się tylko i wyłącznie cenami w POLSCE jest troszkę nie fair. Zgadzam się całkowicie, że sprzęt Apple w Polsce traktowany jest jak 8 Cud Świata a jego ceny przytłaczają, ale od czego mamy Allegro? Nie zawsze to sprzęt mocno zużyty, zniszczony itp. Bardzo często można dostać IDEALNY model w super stanie za 1/3 ceny w iSpot czy Cortland.

                                                                         Sam tak kupuje: iPhone'a 4 za 1700 zł w Grudniu 2010 oraz MacBook'a Alu 13' z 2009 za 2500 zł w Lutym 2011 ;) Oba produkty Apple w stanie IDEALNYM i nawet na gwarancji - iPhone. Także DA SIĘ!

                                                                         Gdyby przenieść ceny z Allegro + parę stówek więcej bo w końcu NÓWKI to z pewnością komputery Mac jak i iPody, iPhone'y etc były by popularniejsze w samej Polsce, a samym "hejterów" znacznie MNIEJ!

                                                                         • avatar
                                                                          Konto usunięte
                                                                          0
                                                                          Ta, benczmark, a raczej męcz-bark, właśnie stracił dużo w moich oczach. Autor Romański P. pisze takie far..azony, potem ich broni w dyskusji. Maki są piękne, bo są piękne, no a jak są piękne, to są drogie, i cię nie stać. Żenada!
                                                                          • avatar
                                                                           Konto usunięte
                                                                           0
                                                                           :)
                                                                           http://themaclawyer.typepad.com/photos/uncategorized/2007/09/14/neat_mac_vs_pc_mess.png
                                                                           • avatar
                                                                            Konto usunięte
                                                                            0
                                                                            sprzet slabo sprawdza sie w biznesie, nie ma stacji dokujacej, problemy z dzialaniem w domenie (DFS , SharePoint , autoryzacja na ISA), wcale nie jest lekki (13" macbook pro wazy 2kg) , brak mozliwosci wymiany baterii samemu (strasza na stronie appla :D) , brak mozliwosci zabezpieczenia, sprzetu haslem (bios / HDD) , sciemniaja ze szybkimi zlaczami Thunderbolt (LightPeak Intela) w wciskaja dyski 5400obr , znalazlo by sie duzo wiecej ale po co fanboy napisal juz artykul i ma odpowiedz na kazdy argument ;) (np na brak WAN w tym super hiper szybkim i cudownym sprzecie), sam uzywam Thinkpada , Macbooka z koniecznosci (takie srodowisko w firmie) , iPad sie kurzy bo Android jest lepszym przyjacielem, jestes grafikiem , montazysta, muzykiem i chcesz uzyc dedytkowanego softu na OS x - polecam, bedziesz uzywał dedykowanego softu na Win to jablka nie dotytykaj chyba ze chcesz wyrwac lachona na srebrna obudowe :D albo lubisz lykac marketing Jobsa jak pelikan i przeplacac
                                                                            • avatar
                                                                             krakn
                                                                             0
                                                                             znam takich co mają już po 30 lat, i NIGDY nie siedzieli na PC, jak taką jedną posadzili przy PC to nie wiedziała co gdzie jest, na drugi dziń przyniosła do pracy swój laptop i pracuje na laptopie, bo nie zna Windowsa :))))
                                                                             No ale to nie polska
                                                                             • avatar
                                                                              m4rcin
                                                                              0
                                                                              Brak przycisków sprzętowych to faktycznie przewaga Maca na PC. Najlepiej mieć jeden przycisk i wklepywać tekst morsem.
                                                                              • avatar
                                                                               dilmah
                                                                               0
                                                                               Maki nadają się do przeglądania internetu, pisania maili, słuchania muzyki czy oglądania filmów. No można też jak ktoś tam napisał wcześniej miksować muzykę czy obrabiać grafikę, ale po co skoro można to robić na PC, który jest wydajniejszy i tańszy? :-) Lans moi drodzy, tylko lans.
                                                                               • avatar
                                                                                LaptoK
                                                                                0
                                                                                Kiedy możemy spodziewać się porównania marchewki i banana?
                                                                                Może być równie emocjonująco jak teraz.

                                                                                PS. przy takich tematach wskaźniki na google analytics lecą pewnie w górę a to się w dzisiejszych czasach liczy! ;)
                                                                                • avatar
                                                                                 0
                                                                                 W ramach komentarzu:
                                                                                 1. Maka do AD można wpiąć. Są problemy? Są. Ale w drugą stronę też to działa - problematyczne wpięcie Win do OD.
                                                                                 2. Stacje dokujące - hint: www.hengedocks.com
                                                                                 3. Zabezpieczenie BIOS? W OSX? Do hdd masz FileVault
                                                                                 4. Dyski 5400 - a w notebookach PC nie dają? Znam modele z 4200.
                                                                                 5. O WWAN pisałem.
                                                                                 • avatar
                                                                                  cd-komp.pl
                                                                                  0
                                                                                  Wczoraj miałem u siebie w serwisie cd-komp.pl klienta, który chciał, by mu poradzić jaki komputer kupić, czy Mac'a czy PC. I miałem problem :).
                                                                                  Tak jak na początku rozmowy wiedziałem co jest lepsze to po chwili sam zacząłem się zastanawiać.
                                                                                  Teraz chcę tylko ustosunkować się do "odporności Mac'a na wirusy i jej przyczyny.
                                                                                  W mojej ocenie wynika to tylko z tego, że wirusów na Mac'a jest w sieci mniej. Największa ilość wirusów jest pisana nie na konkretnego klienta ale raczej na przypadkowe zarażenia dużej grupy użytkowników. Jako że więcej jest w sieci PC to łatwiej w nie trafić i po prostu szkoda czasu na "rzucanie kamieniem w pustynie" łatwiej trafić "rzucając kamieniem w tłum".
                                                                                  pozdrawiam
                                                                                  cd-komp.pl