Tablety

Przeglądanie Internetu i Android Market

przeczytasz w 2 min.

Podobnie jak w przypadku wielu innych nowych urządzeń ultramobilnych z Androidem Asus oferuje do dyspozycji dwie podstawowe przeglądarki internetowe - standardową, wbudowaną w system (aplikacja nosi prostą nazwę „Internet”) oraz nieco bardziej rozbudowaną Google Chrome, która cieszy się sporą popularnością nie tylko na tabletach i smartfonach, ale również na laptopach i komputerach stacjonarnych.

Asus FonepadAsus Fonepad

Przeglądarka nie stawia na maksymalnie rozbudowaną funkcjonalność. Jeśli więc zależy nam na instalacji szeregu różnych dodatków, obsłudze za pomocą gestów i mnogości innych zaawansowanych funkcji, to lepiej jest doinstalować np. bezpłatną przeglądarkę Dolphin Browser.

Asus Fonepad

Asus Fonepad

Prawda jest jednak taka, że mobilny Chrome sprawuje się naprawdę dobrze. Działa płynnie, reaguje szybko i zapewnia możliwość bardzo prostej synchronizacji zakładek między wszystkimi urządzeniami z aktywnym kontem Google. Obsługuje też karty (w tym tryb incognito), funkcję Do Not Track („Bez śledzenia”), daje sobie świetnie radę z JavaScriptem, potrafi blokować wyskakujące okienka i wspiera geolokalizację. Jej obsługa jest przy tym bardzo intuicyjna, uznajemy więc, że Chrome nadaje się do roli domyślnej przeglądarki systemowej.

Sklep z oprogramowaniem

Asus Fonepad Asus Fonepad

Tradycyjnie dla Androida aplikacje użytkowe, gry oraz inne dodatki pobierać będziemy wprost ze sklepu Google Play. Jest to jedyny sklep z oprogramowaniem dostępny w systemie operacyjnym Fonepada. Większość typowych aplikacji jest bezpłatna, a pozostałe kosztują średnio od kilku, do kilkunastu złotych. Ceny nie są więc szokująco wysokie, a przy tym naprawdę jest w czym wybierać.

Asus Fonepad

Ciekawostki

Floating App - co kryje się pod tą nazwą? Otóż na dolnym pasku systemowym możemy zauważyć jeden nietypowy przycisk. Znajduje się on na pierwszym miejscu licząc od prawej strony.

Asus Fonepad Floating App

Po jego dotknięciu z dolnej krawędzi ekranu wysunie się półprzezroczysty pasek ze skrótami do mini-aplikacji. W praktyce są to specjalnie spreparowane widżety z ramkami zaopatrzonymi w dodatkowe przyciski. Do czego one służą?

Asus Fonepad Floating App

Asus Fonepad Floating App

Otóż po dotknięciu wybranej aplikacji pojawia się ona na aktualnie wybranym pulpicie w postaci niewielkiego okna, które wyświetla się ponad typowymi, pełnoekranowymi programami. Mamy więc na przykład możliwość oglądania filmu w czasie przeglądania internetu, sprawdzenia poczty podczas słuchania muzyki, wykonania obliczeń na kalkulatorze, w czasie sprawdzania informacji z portali społecznościowych itp.

Asus Fonepad Floating App
Asus Fonepad Floating App

W systemie zainstalowano dwanaście takich widżetów. Działają zarówno w orientacji pionowej, jak i poziomej ekranu. Większość z nich można w prosty sposób skalować przeciągając róg okienka. „Pływające aplikacje” uznajemy za bardzo przydatne gdyż zwiększają wielozadaniowość tabletu i tym samym produktywność użytkownika.