Tablety

Czytanie i pisanie na tablecie

przeczytasz w 3 min.

Czytanie e-booków

Jeśli jesteśmy entuzjastami czytania książek w postaci elektronicznej, ale nie chcemy się ograniczać do skromnej funkcjonalności typowych czytników typu e-book możemy w pełni docenić wygodę i możliwości jakie zapewnia Asus Fonepad. Po pierwsze urządzenie jest dość lekkie, a dzięki odpowiednim proporcjom (i wielkości) ekranu można trzymać go komfortowo w jednej dłoni.

Asus FonepadAsus Fonepad

Drugim powodem dla którego Asus sprawdzi się w roli czytnika e-booków jest to, że dysponuje naprawdę dobrym oprogramowaniem. Nie trzeba właściwie niczego doinstalowywać na pokładzie znajdziemy zarówno aplikację MyLibrary, jak i Kindle dedykowaną dla sklepu Amazon.

Asus FonepadAsus Fonepad

Znajdzie się też coś dla entuzjastów prasy codziennej i wszelkiej maści magazynów. Wszystko to dzięki programowi Press Reader.

Asus Fonepad

Rozdzielczość ekranu

Asus Fonepad jak już wspomnieliśmy wcześniej dysponuje całkiem udanym ekranem o przekątnej równej 7 cali i rozdzielczości 1280x800 pikseli. Daje to gęstość na cal wynoszącą ok. 216 ppi. Jest więc ona znacznie lepsza niż w konkurencyjnym tablecie spod znaku nadgryzionego jabłka - iPadzie mini (tylko 162 ppi).

Asus Fonepad

Czcionki widoczne na stronach WWW, dokumentach tekstowych i e-bookach są wystarczająco ostre - trzymając tablet przed oczami w takiej samej odległości jak typową książkę nie powinniśmy odczuwać dyskomfortu. Jakość kolorów gwarantowana przez technologię IPS (In-Plane Switching) jest przy tym naprawdę wysoka. Obraz jest nasycony i dość kontrastowy, ale nie jest sztuczny, tak jak to nieraz bywa w przypadku AMOLED-ów.

Jasność i kąty widzenia

asus fonepad

Kąty widzenia jak przystało na matrycę IPS są dobre (gorrsze niż w AMOLED-ach, ale znacznie lepsze niż w standardowych matrycach LCD typu TN). Porównać można je np. do tabletu Asus Nexus 7, który zapewne dysponuje ekranem bardzo zbliżonym do tego z Fonepada (lub wręcz identycznym). Jedynym problemem może być jasność, która w swoim maksimum dociera do poziomu 300 cd/m2, a więc jest wystarczająca w domu, ale raczej nie pod gołym niebem (chyba, że dzień będzie pochmurny). Można posiłkować się trybem podbicia jasności, ale tak naprawdę nie pomaga on zbyt mocno w słoneczny dzień.

Klawiatura

W Fonepadzie, tak jak w większości innych 7-calowych tabletów korzystać będziemy domyślnie z klawiatury ekranowej. Jej interfejs został opracowany przez firmę Asus, ale w razie konieczności możemy aktywować domyślną klawiaturę systemu Andoid 4.1.

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda pięknie - przyjemny dla oka interfejs, odpowiednia wielkość znaków, dobra ergonomia, intuicyjna obsługa. Język polski jest obsługiwany, mamy do dyspozycji autokorektę i sprawny system podpowiedzi.

Asus FonepadAsus Fonepad

Czego więc brakuje? Problem jest prozaiczny - tworząc klawiaturę polską producent zapewnił dostęp do wszystkich znaków naszego alfabetu, oprócz... literki „ą”. Dla przykładu pisząc wyraz „młodą” jesteśmy zmuszeni napisać go z błędem, albo skorzystać z podpowiedzi. Mamy nadzieję, że niedopatrzenie to zostanie naprawione w przyszłych aktualizacjach systemu.

Asus FonepadAsus Fonepad

Opcjonalnie uruchomić możemy klasyczną klawiaturę Androida i wpisać literkę „ą” z niej. Trzeba jednak przyznać, że nie jest to zbyt komfortowe rozwiązanie.

Asus Fonepad

Tablet standardowo przewidziany jest do obsługi w orientacji pionowej, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać go w poziomie. Na klawiaturze możemy w ten sposób pisać przy użyciu obu dłoni.

Edycja dokumentów biurowych

W systemie Fonepada zainstalowano szereg przydatnych aplikacji, które mogą przydać się nie tylko w domu, ale również poza nim. Po części dotyczy to również edytora plików biurowych zgodnych z MS Office. Dlaczego po części? Z poziomu menadżera plików dokumenty otworzyć możemy w przeglądarce ThinkFree, ale nie możemy ich tak naprawdę edytować.

Asus FonepadAsus Fonepad

Inaczej sprawa wygląda jeśli mamy ochotę skorzystać z pakietu online. Aby tego dokonać potrzebne jest nam konto WebStorage oferujące 5 GB darmowej przestrzeni. Po przytrzymaniu palca na wybranym dokumencieotworzy się menu kontekstowe z którego wybieramy polecenie Open with Word.

Asus FonepadAsus Fonepad

Plik otworzy się w przeglądarce internetowej w specjalnie przygotowanej wersji znanego edytora Word.

Asus Fonepad

Jak to często bywa w przypadku aplikacji działających w chmurze nie mamy niestety do czynienia z idealnie płynnym działaniem, ale trudno przyczepić się do samej funkcjonalności. Edytor rzeczywiście może przydać się w sytuacjach awaryjnych, gdy nie mamy akurat dostępu do laptopa.

Asus FonepadAsus Fonepad

W czasie komponowania szybkich notatek idealnie sprawdzi się aplikacja SuperNote. Pisać możemy mażąc palcem po ekranie lub klikając po klawiaturze, a tekst zostanie umieszczony w jednej linii, dokładnie tak, jakbyśmy pisali długopisem w tradycyjnym notatniku.

Asus FonepadAsus Fonepad

Jeśli zależy nam na jeszcze szybszej i prostszej formie pisania notatek, możemy odpalić program Sticky Memo, który zachowa wpisy w postaci klasycznych żółtych karteczek wraz z opcjonalnymi przypomnieniami.

Poczta

Asus FonepadAsus Fonepad

Interfejs klienta pocztowego jest analogiczny do tego, jaki widywaliśmy w wielu innych tabletach z Androidem 4.x. Podzielony został on na dwa główne obszary - lewy daje dostęp do skrzynek, folderów i listy wiadomości znajdujących się w odpowiednim katalogu (np. Odebrane lub Wysłane), a w prawym wyświetla się lista wiadomości (lub treść e-maila po jego wybraniu).

Ciekawostki

Interfejs systemowy w opisywanym tablecie jest bardzo zbliżony do tego co widzieliśmy kilku innych, współczesnych modelach tego producenta. Został jednak delikatnie zmodyfikowany, aby korzystało się z niego wygodnie na mniejszym, 7-calowym ekranie.

Asus FonepadAsus Fonepad

Po rozwinięciu obszaru powiadomień oczom użytkownika ukazuje się znane menu, w którym znajdziemy podstawowe informacje generowane przez system i zainstalowane programy (aktualizacje, wiadomości, nieodebrane połączenia, odtwarzane utwory, zapisane screenshoty, wysłane pliki itp.).

Asus Fonepad

Skróty kontrolek widocznych w górnej części rozwiniętego obszaru powiadomień możne dopasowywać do swoich potrzeb.

Asus FonepadAsus Fonepad

Dzięki aplikacji Asus Story mamy okazję utworzyć własną opowieść obrazkową (np. ciekawy album z wakacji).

Asus Fonepad story

Jeśli zdjęcia okażą się niewystarczająco dobre, możemy je podrasować w programie Asus Studio lub MyPainter.

Asus Fonepad studio

Asus Fonepad mypainter

Wbudowany menadżer plików pozwala szybko i komfortowo zarządzać dokumentami zapisanymi w pamięci wewnętrznej oraz zewnętrznej (microSD). Za jego pomocą możemy również zainstalować aplikacje zewnętrzne (spoza sklepu Google Play).

fonepad_file_manager