Tablety

Granie na tablecie

przeczytasz w 2 min.

Zgodnie z tym co napisaliśmy wcześniej Asus MeMO Pad HD 7 wyposażony został w 4-rdzeniowy procesor główny produkowany przez firmę MediaTek. Jest to układ oznaczony symbolem MT8125, wykorzystujący architekturę ARMv7 Cortex A7, która nie została zgodnie z doktryną big.LITTLE połączona z rdzeniami „silniejszymi”, takimi jak np. Cortex A15.

Do kwestii procesorów wielordzeniowych podejść można a kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie wyłącznie rdzeni nastawionych na maksymalną wydajność, ale rozwiązanie to nie sprawdza się w sprzęcie ultramobilnym ze względu na dużą energochłonność tego typu procesorów. Innym podejściem jest zastosowanie zarówno rdzeni wydajnych, jak i ekonomicznych (np. Cortex A15 + Cortex A7). Taka hybryda wydaje się być optymalna z punktu widzenia użytkownika, któremu zależy zarówno na wydajności, jak i na długim czasie pracy na baterii.

Niestety połączenie czterech rdzeni „silnych” z czterema „oszczędnymi” jest drogie. Ich zaprojektowanie i wyprodukowanie po prostu kosztuje więcej, więc rozwiązania tego typu raczej nie są stosowane w tabletach i smartfonach nastawionych na maksymalnie niską cenę zakupu. Przypomnijmy, że cena opisywanego Asusa wynosiła w chwili pisania recenzji 699 zł. Jest to bardzo atrakcyjna kwota za tak funkcjonalne, uniwersalne i świetnie działające urządzenie mobilne.

Cięcie kosztów sprawiło, że producent zdecydował się na zastosowanie wyłącznie rdzeni ekonomicznych, nastawionych na niską cenę, ale przy okazji też na bardzo niskie zużycie energii zgromadzonej w baterii. Czy to się udało? O tym przekonamy się już na kolejnej stronie, ale już wstępne obserwacje napełniły nas dużym optymizmem. Ważne jest też to, że MediaTek MT8125 z układem graficznym PowerVR SGX 544MP nie zawodzi również w większości typowych gier jakie znajdziemy w ofercie sklepu Google Play.

W czasie testów graliśmy m.in. w takie tytuły jak: Bladeslinger, ShadowGun, Dead Trigger, Avengers, Fieldrunners, GTA III, Demolition Inc. oraz Real Racing 3. Wszystkie działały dobrze lub bardzo dobrze.