Tablety

Zdjęcia i filmy

przeczytasz w 3 min.

Zdjęcia

Tylny sensor światłoczuły pozwala na zapis obrazów statycznych o rozdzielczości 2560x1920 px, czyli około 4,92 Mpx. Podobnie jak to bywa we wszystkich innych popularnych tabletach i smartfonach ich jakość jest silnie uzależniona od ilości światła wpadającego przez obiektyw. Im jest go więcej, tym niższa jest czułość ISO dobierana przez tablet i tym słabiej działają algorytmy odszumiające.

W praktyce oznacza to, że zdjęcia wykonane na słonecznej plaży prezentowały będą się znacznie korzystniej, niż te wykonane wewnątrz domu (w niedoświetlonych pomieszczeniach). Rozdzielczość ok. 5 Mpx wystarczy do oddania akceptowalnej ilości szczegółów obrazu, ale zaskoczeniem chyba nie będzie stwierdzenie, że fotki zarejestrowane np. 8 lub 13-megapikselowym smartfonem będą zawierały znacznie więcej pożądanych detali. Jeśli warunki oświetleniowe są dobre uzyskać możemy pliki, które w razie potrzeby wydrukować można z powodzeniem na papierze foto w formacie np. 15x10 cm.

Przednie zdjęcia mają znacznie skromniejszą rozdzielczość 1280x960 px, czyli około 1,23 Mpx. Cechują się przy tym znacznie gorszą jakością. Na szczęście kamerki tej nie przeznaczono w głównej mierze do fotografowania, lecz do prowadzenia wideokonferencji, a do tego nadaje się świetnie.

Warto wspomnieć jeszcze o jednej ważnej kwestii - podgląd obrazu z aparatu i kamery widoczny na ekranie jest naprawdę imponująco płynny. Odświeża się tak szybko, że mamy wrażenie jakbyśmy patrzeli przez szybę, a nie przez wyświetlacz (opóźnienia są minimalne).


Filmy

Asus MeMO Pad HD 7 nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD - z tego faktu na pewno należy się cieszyć. Mamy jednak drobne zastrzeżenia. Chodzi tutaj mianowicie o stopień kompresji, jaki nałożony jest na obraz. Przepływność filmów wynosiła średnio 15-17 Mb/s, wielkiej tragedii więc nie ma, ale gdy przyjrzeliśmy się filmom na dużym ekranie komputera zauważyliśmy typowe cyfrowe artefakty w postaci kwadratów lub prostokątów widocznych np. na niebie. Same przejścia tonalne również pozostawiały trochę do życzenia. Jeśli jednak pominiemy kwestię kompresji wielkich powodów do narzekań nie mamy - optyka tylnej kamerki jest wystarczająco dobra, autofokus działał dość precyzyjnie, a płynność animacji była dobra (30 kl./s).

Przednią kamerką nakręcimy filmy o rozdzielczości 1280x720 px i średniej przepływności ok. 4 Mb/s. Ich jakość nie jest piorunująco wysoka, ale też taka być nie musi - moduł ten wykorzystywany powinien być głównie do prowadzenia czatów wideo (np. przez Skype), a do tego nadaje się idealnie.