Płyty główne

Temperatury, pobór energii, OC

przeczytasz w 1 min.

Podkręcanie 

 

EFI Asusa wciąż bez większych, czy mniejszych zmian - bo i po co zmieniać interfejs prawie doskonały? Podkręcając za pomocą opcji automatycznego OC uzyskaliśmy taktowanie 4,2GHz (103 x 41), a ręcznie ustawiając wartości udało nam się "dobić" do 4,6GHz.

 

Musimy przyznać, że podkręcanie za pomocą wszystkich płyt Asusa z układem logiki Z77, które trafiły w nasze ręce, przebiegało bez najmniejszych zgrzytów. Wszystko działało bajecznie prosto i sprawnie, a po przekroczeniu wartości granicznych i zawieszeniu systemu płyty bez najmniejszych problemów "wstawały" z powrotem.

 

Pobór energii 

Pobór energii platformy
[W]

Stan spoczynku 48
45
Maksymalne obciążenie 152
95
   OC 4,6 GHz
  Standardowe zegary

Pomimo 22-nanometrowego procesu technologicznego i obniżonego TDP w stosunku do poprzedników (z 95W do 77W), Ivy Bridge po podkręceniu potrafi pobierać znacznie więcej energii, co przekłada się również na temperatury.

 

Temperatury

 Temperatury w stanie spoczynku (po lewej standardowe zegary, po prawej OC)

Po podkręceniu temperatury w stanie spoczynku będą bardzo podobne. Sytuacja diametralnie zmienia się po maksymalnym obciążeniu za pomocą OCCT.

  Temperatury w stanie maksymalnego obciążenia (po lewej standardowe zegary, po prawej OC)

Zauważcie, że do stabilnego działania na tej płycie zwiększyliśmy zasilanie procesora aż do 1.32V i chłodzenie powietrzem po prostu przestało w tym momencie wystarczać.