Laptopy

Ekran, dysk, bateria, temperatury

przeczytasz w 3 min.

Ekran

Asus Strix Hero III wyposażono w wyświetlacz o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości Full HD. Jest to matryca typu IPS o szerokich kątach widzenia i wysokiej jasności. Maksymalna wartość luminancji zmierzona kolorymetrem wyniosła 343 cd/m2.

kąty widznenia

Kolejnym elementem testów był pomiar odwzorowania barw. Okazało się, że matryca pokrywa 85,5 procent palety sRGB (przy objętości 97,9 procent) oraz 62,5 procent palety Adobe RGB (przy objętości 67,4 procent). To poprawne wyniki, ale od sprzętu z tej półki cenowej można oczekiwać już nieco więcej. Wprawdzie w jego podstawowym przeznaczeniu czyli w grach nie ma to aż tak istotnego znaczenia, ale chcąc wykorzystać Asusa do bardziej profesjonalnej edycji zdjęć, grafiki, czy wideo, takie wyniki mogą okazać się niewystarczające.

gamut

Jest to o tyle istotne, że są na rynku dostępne laptpopy oferujące niemal stuprocentowe pokrycie palety sRGB.

Parametr Delta E wskazujący ilość błędnie odwzorowanych kolorów wynosi fabrycznie 3, czyli dokładnie tyle, ile wynosi wartość uznawana za graniczną, powyżej której różnice stają się widoczne gołym okiem. W przypadku gamingowego laptopa jest to rezultat poprawny. Zwłaszcza że korzystając z kolorymetru i tworząc odpowiedni profil, można tę wartość obniżyć do bardzo już dobrego 1,21 pkt.

Fabryczna temperatura kolorów wyniosła 7900K, co stanowi już wyraźne odchylenie od optymalnej wartości 6500K. Oznacza to przewagę chłodnych (niebieskich) odcieni w wyświetlanym obrazie. Dobrze wypada za to kontrast z wynikiem 1196:1, co w przypadku matrycy typu IPS jest w pełni godne pochwały.

Jednym z kluczowych parametrów matrycy jest częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz. Gracze gustujący w dynamicznych tytułach będą zachwyceni płynnością rozgrywki i animacji, zwłaszcza że Asus wyposażony jest w podzespoły, które są w stanie wygenerować odpowiednią jakość obrazu w wysokiej rozdzielczości i detalach.

Dysk twardy

W testowanej konfiguracji laptop został wyposażony w dysk SSD o pojemności 512 GB marki Intel. Istnieje również możlwiość zainstalowania dodatkowego dysku SATA.

as ssd

crystal disk mark

Wyniki pomiaru szybkości odczytu i zapisu danych budzą mieszane uczucia. O ile odczyt danych przebiega szybko, tak zapis jest o połowę wolniejszy, co jest dość zaskakujące. Laptop wciąż pracuje szybko i płynnie, ale można się spodziewać, że w miarę zapełniania dysku, ta szybkość będzie się zmniejszać.

Czas pracy

Asus ROG Strix Hero III jest pierwszym laptopem, które akumulator miałem okazję testować z wykorzystaniem nowej wersji PC Mark 10. Oferuje on aktualnie kilka scenariuszy obciążenia laptopa, które odpowiadają faktycznym sytuacjom w jakich laptop będzie wykorzystywany. Wyniki są następujące:

  • wideo (ciągłe wyświetlanie filmu w jakości Full HD) - 4 godz. (tryb pracy Lepsza bateria)
  • biuro - 3 godz 10 minut (tryb pracy Lepsza bateria)
  • gry - 1 godzina (tryb Najwyższa wydajność)
  • idle -  7 godzin (tryb Oszczędzanie energii)

Są to wyniki typowe dla laptopów wyposażonych w tak wydajne podzespoły. Oznaczają, że chcąc wykorzystać pełnię możliwości komputera, lepiej nie oddalać się zbyt daleko od elektrycznego gniazdka. 

Kultura pracy

Producent mocno podkreśla obecność zaawansowanego technicznie układu chłodzenia z dwoma wentylatorami oraz łopatkami "n-Blade", które mają za zadanie ułatwiać przepływ powietrza i zwiększać wydajność jego odprowadzania z wnętrza laptopa. W rzeczywistości okazuje się, że laptop potrafi być głośny. O ile w trakcie grania nie budzi to większego zaskoczenia (wówczas hałas jest donośny), ale także w stanie spoczynku, kiedy wentylatory teoretycznie nie powinny być słyszalne, a jednak ich szum nas nie opuszcza.

Z tego powodu raczej nie obędzie się bez słuchawek, jeśli zamierzamy w pełni wykorzystać moc tej maszyny. W przeciwnym razie szum wentylatorów będzie nam po prostu przeszkadzał.

 

temp spoczynek temp obciazenie

Jak widać na powyższych grafikach, obudowa laptopa dość mocno się nagrzewa, zbliżając się w górnej części panelu roboczego do 50 stopni Celsjusza. Generalnie cała prawa strona przy pełnym obciążeniu podzespołów jest wyraźnie cieplejsza. Na szczęście przestrzeń pod nadgarstkami pozostaje wyraźnie chłodniejsza, a co za tym idzie nie będzie sprawiać dyskomfortu w trakcie dłuższej rozgrywki. Przestrzeń wokół klawiszy WASD nagrzewa się już mocniej, ale na szczęście nie przekracza granicy komfortu.