Płyty główne

UEFI, testy wydajności i pobór mocy

przeczytasz w 1 min.

3DMark - wydajność

Intel Broadwell-E to potężne procesory o dużej ilości rdzeni/wątków, ale warto pomiętać o tym, że ich taktowanie jest niższe niż topowych modeli z segmentu mainstream. Gracze powinni je dodatkowo podkręcić do czego przyda się solidne chłodzenie - np. wodne.

UEFI BIOS

ASUS od jakiegoś czasu nie decyduje się na drastyczne zmiany wyglądu swojego UEFI BIOS. Pomimo upływu czasu interfejs wygląda znakomicie, jest przejrzysty i co najważniejsze, wciąż pojawiają się w nim nowe funkcje, które zadowolą nawet najbardziej wymagających entuzjastów. Tym niemniej - może już pora na mały lifting, czy też wykorzystanie wyższej rozdzielczości?

Podkręcanie (OC)

W UEFI BIOS nie mogło zabraknąć opcji automatycznego podkręcania. EZ Tuning Wizard pyta nas o rodzaj zastosowanego chłodzenia na procesor, jak zamierzamy używać sprzętu oraz informuje nas, na jakie przyśpieszenie możemy liczyć. Szybko, łatwo i przyjemnie.

Oto i efekt - procesor na wszystkich rdzeniach podkręcony do 4079 MHz oraz RAM podkręcony do 2444 MHz. O ile do OC CPU nie mamy zastrzeżeń, to RAM zostaje ustawiony dość nisko - zwłaszcza, że wykorzystane przez nas pamięci mają profil XMP 2800 MHz. Tu już trzeba zadziałać oddzielnie i ręcznie podbić taktowanie RAM.

Pobór mocy

Pobór energii platformy z kartą ASUS STRIX Radeon RX 480 OC 
[W]

Stan spoczynku 78
Aplikacje jednowątkowe 105
Odtwarzanie wideo (YouTube 60fps) 119
Aplikacje wielowątkowe 180
Gra 3D 251

High-endowa platforma zawsze będzie pobierać nieco więcej energii od mainstreamowych. Tym niemniej moc takiej maszyny jest wręcz imponująca.