Routery

Pierwszy kontakt

przeczytasz w 4 min.

Aktualizacja

Po zakupie routera (jak również innych urządzeń informatycznych) warto w celach bezpieczeństwa przeprowadzić aktualizację oprogramowania. Dzisiaj jest to na ogół czynność w miarę bezproblemowa, zaś producenci dbają o to, aby nawet w przypadku wystąpienia jakichkolwiek kłopotów, urządzenie można było przywrócić do użytku we własnym zakresie (np. w przypadku Asusa przy użyciu aplikacji Firmware Restoration).

Ogólnie więc można napisać, że jest to temat o którym nie ma co pisać. A jednak.

Wspominam o tym dlatego, że po odnalezieniu przycisku sprawdzającego dostępność nowej wersji oprogramowania systemowego, otrzymywałem informację, że router posiada jego najnowszą wersję.  

Asus RT-AC5300 informacja o braku nowszej wersji firmware

Jednakże wrodzona podejrzliwość kazała mi zajrzeć na stronę producenta w celu zweryfikowania tego komunikatu i tam niespodzianka.  

Informacja o nowszej wersji firmware

Były dwie nowsze aktualizacje. Pobrałem więc najnowszą i przeprowadziłem aktualizację, która sprowadzała się do pobrania odpowiedniego pliku, wgrania go na router i kliknięciu przycisku aktualizacji. Dalsza procedura przebiegła już automatycznie.  

Postęp aktualizacji

 Na szczęście proces nie powoduje skasowania ustawień urządzenia, więc po jego zakończeniu urządzenie jest gotowe do pracy.

Dual WAN

RT AC-5300 jest kolejnym routerem Asusa, który posiada opcję zapasowej sieci WAN.

Zapasowa sieć może zostać wykorzystana na dwa sposoby:

  1. jako łącze zapasowe uruchamiane w przypadku „padu” głównego połączenia,
  2. jako balans ładowania dwóch łącz.

Zapasowy WAN

Do utworzenia zapasowego łącza może zostać wykorzystany modem USB, ale także telefon z systemem Android. Jako, że nie udało mi się skonfigurować w routerze pożyczonego modemu Huawei E3372 z Cyfrowego Polsatu (lista obsługiwanych modemów dostępna jest tutaj), postanowiłem sprawdzić, czy udostępnianie Internetu przez telefon będzie działać bezproblemowo. W tym celu telefon został podłączony do portu USB 2.0 i włączono w nim funkcję routera USB.

Router USB

Szczegółowe ustawienia przełączania sieci głównej na zapasową umieszczone zostały w menu WAN → Dual WAN. 

Ustawienia sieci WAN

Po zakończeniu konfiguracji kabel sieciowy głównego łącza WAN został odłączony i przy pomocy polecenia ping obserwowałem czy router przełączy się na korzystanie z telefonu.

Po kilkudziesięciu sekundach połączenie zostało nawiązane. Oczywiście czas przełączania jest ściśle związany z parametrami ustawionymi na powyższym screenie. 

Przełączanie WAN

Jeżeli więc ktoś jest zawodowym (nałogowym?) graczem i mógłby nie przeżyć przerwy w dostawie Internetu, to zawsze może zestawić zapasowe połączenie przy pomocy modemu USB lub telefonu i uspokoić tym samym rozdygotane nerwy.  

Balans ładowania

Balans ładowania, jak intuicja podpowiada służy do zbalansowania wykorzystania Internetu na dwa łącza: WAN oraz – w tym przypadku – USB. Ktoś może jednak zadać sobie pytanie – no dobrze, ale na kablu mam łącze stałe bez ograniczeń, a na modemie USB mam pakiet, który przy normalnym wykorzystaniu obydwu łącz, zostanie zjedzony w ciągu dnia. Jak w takim razie żyć?

Słusznie pytanie, w odpowiedzi na które producent przychodzi nam z pomocą :)

W ustawieniach opcji ładowania możemy zdefiniować proporcje pomiędzy łączem głównym, a zapasowym.

Konfiguracja Load Balancing

 Dzięki temu istnieje możliwość ustawienia np., że z głównego łącza pobierane jest dwu, trzy, lub dziesięciokrotnie więcej niż z łącza zapasowego.  

Game Boost

Router wyposażony został w specjalne menu służące przyspieszaniu gier nazwane „Game Boost”.

Game Boost menu

Jako, że jest to urządzenie w znacznym stopniu ukierunkowane właśnie pod kątem graczy postanowiłem trochę bardziej przybliżyć jego funkcje gamingowe.  

WTFast

Funkcja WTFast (skrót pierwszych trzech liter znacie pewnie jako inne rozwinięcie ;) jest zaimplementowanym w router klientem gamingowej sieci prywatnej. Jej głównym celem jest przyspieszenie połączenia do serwerów hostujących gry. W tym celu wymagane jest utworzenie konta w usłudze i zalogowanie się do niej na routerze.

Tutaj taki mały off-top. Mechanizmy sprawdzające poprawność podanego adresu e-mail wychwytywały adresy z domeny @poczta.onet.pl jako e-maile tymczasowe, uniemożliwiając założenie konta :/

Gdy już uda nam się założyć konto, to otrzymamy możliwość korzystania z usługi na jednym urządzeniu bezpłatnie. W przypadku chęci korzystania z większej ilości koniecznym będzie wykupienie subskrypcji (konto basic na kolejny miesiąc to 5,99$, zaś konto advanced to wydatek 9,99$ za miesiąc).

Niestety samo korzystanie z funkcji WTFast na routerze nie jest bezproblemowe. Praktycznie, poza jednorazowym zalogowaniem się nie można było później usługi uruchomić. Problem objawiał się niespójnością pamięci podręcznej.  

WTFast error

Kontakt z supportem WTFast nie przyniósł rozwiązania. Poinformowali, że wiedzą o problemie (ja też o nim wiem:) i pracują nad nim.

Osoby chcące skorzystać z tej usługi zawsze mogą uruchomić klienta na komputerze.

WTFast PC Client

Wersja na windowsa uruchamiała się bezproblemowo, natomiast skuteczność całego rozwiązania w przypadku gry World of Tanks nie porażała. Gdyby ktoś chciał się ze mną kłócić, że pingi były o 1% szybsze, to z pewnością nie podejmował bym rękawicy. Ale czy różnica wynosiła więcej? Być może mam zbyt dobre łącze.  

LAN Boost

Kolejną funkcją gamingową jest Lan Boost. Tutaj zarządzanie funkcją odbywa się w zakresie włączona / wyłączona. W rzeczywistości jest to funkcja adresowana pod kątem gier, która powoduje włączenie QoS w menu Adaptacyjny QoS z zaznaczeniem priorytetu Game, jak na poniższym screenie.

Menu Adaptacyjny QoS

Nie ma więc różnicy czy włączymy funkcję Lan Boost, czy ustawimy QoS na tryb Game. Wyjdzie na to samo.

Problem może zacząć się wtedy, kiedy ktoś nie zauważy tego powiązania i zechce włączyć Lan Boosta i QoS dla np. Web Surfingu :) Może się potem dziwić, że albo jedno, albo drugie się wyłącza/przełącza :)

AiProtection

Trzecią funkcją w menu gamingowym jest AiProtection. Tak naprawdę jest to tylko skrót odsyłający nas do głównego menu AiProtection (screen poniżej).  

AiProtection menu

 Funkcja AiProtection podzielona została na dwie zakładki:

  • ochrona sieciowa,
  • kontrola rodzicielska

Pierwsza funkcja, tj. Ochrona bezpieczeństwa routera, jak widać na poniższym screenie, oferuje skanowanie urządzenia pod kątem luk i błędów w zabezpieczeniach.

Wynik skanu bezpieczeństwa

Jest to ciekawe rozwiązanie, pozwalające w jednym miejscu zorientować się jaki jest stan zabezpieczeń urządzenia oraz przy pomocy przycisku „Zabezpiecz router”, poprawić je do stanu zgodnego z zaleceniami producenta.

Po włączeniu zabezpieczeń, próba pobrania testowego wirusa ze strony www.eicar.org poskutkowała wyświetleniem poniższego ostrzeżenia.  

Wykrycie wirusa eicar

Bardzo ładnie. Wygląda na to, że zabezpieczenia obejmują m.in. wbudowany antywirus oparty o rozwiązania Trend Micro. Nie udało mi się jednak znaleźć okresu ważności subskrypcji (bezterminowa?) oraz częstotliwości ich pobierania, więc na wszelki wypadek lepiej nie rezygnować z antywirusa w komputerze.

Kontrola rodzicielska

 Funkcja kontroli rodzicielskiej jest dosyć rozbudowana. Posiada możliwość ustawienia harmonogramu oraz kategorii blokowanych kategorii z podziałem na:

  • dla dorosłych,
  • komunikatory,
  • przesyłanie plików i P2P,
  • Strumieniowanie i rozrywka

Menu kontrola rodzicielska

Ponadto, kontrolę można przypisać do wybranych urządzeń, takich jak np. smartfony, czy komputer dzieci (maksymalnie 16 urządzeń) oraz ustawić harmonogram jej obowiązywania.

Rozbudowaniem kontroli rodzicielskiej są ustawienia zawarte w menu Firewall. Odnajdziemy tam m.in. filtr URL, filtr słów kluczowych czy filtr usług sieciowych. Filtr URL wykorzystuje technologię wildcard, dzięki czemu nie musimy podawać dokładnych adresów, które chcemy blokować, lecz wystarczy podać jedno słowo. Jeżeli wystąpi ono w adresie to spowoduje zablokowanie całego adresu.