Routery

Czy osiągi dorównują wyglądowi?

przeczytasz w 3 min.

Router ma wygląd demona, ale przetestujmy, czy w zakresie osiągów także będziemy mogli mówić o nim w ten sposób?

Test USB 3.0

Do testów wydajności portu USB w routerze użyty został dysk przenośny WD My Passport Ultra. Jego osiągi sprawdzono podłączając go do komputera poprzez port USB 3.0 i uruchamiając aplikację Atto Disk Benchmark. Wyniki poniżej.  

Wyniki dysku podłączonego do komputera

Jak widać, dysk podłączony do komputera osiąga niezłe wyniki, przekraczające ponad 100MB/s.

Teraz ten sam dysk został podpięty do portu USB 3.0 w routerze i udostępniony w sieci. Komputer z którego przeprowadzano wcześniej test dysku USB podłączony był kablem ethernet kat. 6 do portu gigabitowego w routerze. W Asusie włączona była opcja „redukowania zakłóceń USB 3.0”.

Wyniki kształtują się jak poniżej:

Wynik dysku podłączonego do routera z włączonym redukowaniem zakłóceń USB 3.0

Widać, że prędkości zmalały. Odczyt o około 40%, natomiast zapis o około 60%.

W tym czasie obciążenie routera kształtowało się następująco:

Obciążenie routera przy teście z dyskiem USB

Ten sam test powtórzono z wyłączoną redukcją zakłóceń.  

Wyniki dysku USB 3.0 podłączonego do routera z wyłączonym redukowaniem zakłóceń USB 3.0

Wyłączenie redukowania zakłóceń USB 3.0 znacząco przyspieszyło proces zapisu i odczytu z dołączonego dysku. Co dziwne, zapis jest niewiele wolniejszy niż w komputerze, natomiast głównie spadł odczyt, który zwyczajowo ma wyższe parametry niż zapis.

Mapa siły sygnału

Router posiada w sumie 8 anten co powinno przekładać się na zdolność dobrego pokrycia sygnałem dużej powierzchni (wg producenta do 500m2).

Test przeprowadzono w mieszkaniu w którym ścianki działowe wykonane są z czerwonej cegły o przekroju ~10cm.

Do mierzenia sygnału użyto telefonu Samsung Galaxy S5 i aplikacji WiFi Analyzer, zaś wyniki zostały przedstawione poniżej. Zaznaczyć przy tym należy, że sygnał na poziomie -40dBm jest wg aplikacji najsilniejszym.  

Pokrycie zasięgiem

Pokrycie sygnałem 2,4GHz kształtuje się wzorcowo. Wprawdzie mieszkanie nie jest zbyt wielkie, ale w każdym jego zakamarku sygnał był maksymalnie silny.

Gorzej rzecz się ma z sygnałem 5GHz, który jak wiadomo, jest bardziej podatny na zakłócenia wynikające z przeszkód w postaci np. ścianek. Tutaj widać delikatne osłabienie sygnału w pomieszczeniach innych niż pokój z routerem, ale nadal nie są to wartości mogące w jakikolwiek sposób niepokoić.

Test portów gigabitowych

RT AC-5300 posiada 4 porty gigabitowe. Czasami bywa tak, że pomimo nazwania portów gigabitowymi, ich rzeczywista wydajność ma się nijak do nadanego określenia. Warto więc sprawdzić, czy ich wydajność pozwala na nazywanie ich w ten sposób.

Do testu użyto komputerów stacjonarnego i laptopa. W obydwu, aby wykluczyć słabość podsystemu pamięci masowej w postaci dysków twardych, utworzone zostały ramdyski. Komputery zostały spięte z routerem kablem kat. 6 i rozpoczęto przesyłanie pliku o rozmiarze 2 GB pomiędzy jednym ramdyskiem, a drugim.  

Przesyłanie pliku przez gigabitowe łącze

Plik przesyłał się z równą prędkością wynoszącą 112MB/s. Trochę brakuje do pełnego gigabitu (1Gb/s = 128MB/s), ale i tak wynik jest bardzo dobry.

Test 2,4GHz

Podobnie jak w przypadku testu portów gigabitowych, tak i do testowania sieci 2,4GHz użyto dwóch komputerów z ramdyskami. Różnica polegała na tym, że komputer stacjonarny zamiast kablem ethernetowym, połączony był z routerem bezprzewodowo, przy użyciu karty ASUS PCE-AC68.

Asus PCE-AC68

Odnosząc się do diagramu z punktu, gdzie mierzona była siła sygnału routera, należy napisać, że router znajdował się w pomieszczeniu nr 1, zaś komputer z wymienioną kartą sieciową, w pokoju o numerze 3.  

Przesyłanie pliku 2GB przez sieć 2,4GHz

Transfer pliku odbywał się z prędkością ~19MB/s.

Prędkość być może nie zwala z nóg, ale zastanawiam jaki wpływ na nią miało środowisko w jakim przeprowadzane były testy. Patrząc na poniższy screen widać, że było trochę sieci, które mogły wpływać na zakłócanie sygnału.  

Sieci Wi-Fi

Test 5GHz

W taki sam sposób, jak sieć 2,4GHz, testowano radio 5GHz. Połączenie było rozpoznawane w komputerze jako posiadające prędkość 1,3Gb/s.

Informacja o połączeniu

Zaś przesyłanie 2 gigabajtowego pliku odbywało się z prędkością jak na poniższym screenie.

Przesyłanie 2GB pliku przez sieć 5GHz

Tutaj dla odmiany, przesyłanie ze stabilną prędkością 107MB/s jest wynikiem naprawdę niezłym. Przypomnę, że na „kablu” wynik oscylował w granicach 112MB/s, więc niewiele większym niż przy sieci bezprzewodowej.