Serwery plików NAS

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Stworzenie wydajnej sieci nie jest procesem trudnym. Ważnym etapem przy jego tworzeniu jest określenie wymagań, jakie postawimy przed siecią WiFi w domu. W pierwszej kolejności trzeba określić czy zależy nam na szybkiej i wydajnej dwupasmowej sieci bezprzewodowej, czy wystarczy jedna 2,4 GHz. Ważny jest także zintegrowany przełącznik sieciowy w routerze - tu warto rozważyć urządzenia z portami gigabitowymi.

Poprawna konfiguracja sieci bezprzewodowej też nie jest trudnym procesem. Tak jak w przypadku omawianych produktów Asusa, przejrzyste kreatory oraz dodatkowe podpowiedzi poprowadzą nas przez całą konfigurację. Bardziej zaawansowane urządzenia oferują również dodatkowe funkcje - dla przykładu serwer druku, mini serwer NAS czy obsługę modemów 3G dla zestawienia łącza zapasowego lub obsługi łącza internetowego.

Asus Wi-Fi

Niestety za wysoką wydajnością i dużymi możliwościami idą także duże koszty, jeśli chodzi o zakup tego typu rozwiązań. Realizując jednak taką infrastrukturę zyskamy nie tylko dodatkową wydajną sieć 5 GHz. Możemy w  logiczny sposób rozdzielić pracę sieci bezprzewodowych. Dla przykładu urządzenia udostępniające muzykę, filmy czy będące serwerami multimediów, np. DLNA powinny zostać podłączone do sieci 5 GHz lub sieci kablowej, a inne (np. tablet) mogą korzystać z 2,4 GHz.

Asus RT-N66U dzięki 3 antenom zapewnia bezproblemowe pokrycie sygnałem dużego mieszkania czy domu. W przypadku problemów zasięg możemy rozszerzyć wykorzystując EA-N66. Oferowana przepustowość 450 Mbps na każdym z pasm jest tylko teorią. Niestety nie udało nam się zbliżyć do tej wartości nawet przy wykorzystaniu kart klienckich o prędkości transmisji 450 Mbps (Np. Lenovo ThinkPad T410 czy Dell Latitude z serii E). Jednak osiągnięte prędkości szczególnie w paśmie 5 GHz są bardzo dobre i bez problemu wystarczą do streamingu muzyki czy filmów HD.

Dodatkowy mechanizm ruchu QoS pozwoli precyzyjnie określić, które usługi powinny mieć wyższy priorytet. W przypadku Asusa RT-N66U mamy do dyspozycji także bogaty pakiet zabezpieczeń - firewall, rozbudowana kontrola rodzicielska, wszystkie dostępne mechanizmy szyfrowania danych oraz łączności WAN wraz z serwerem VPN.

Możliwość stworzenia do 6 sieci gościnnych (po 3 na każde pasmo) umożliwia doprecyzowanie dostępu do internetu, a wraz z menadżerem ruchu kontrolę nad danymi w sieci domowej. Technologia AiRadar optymalizuje jakość połączenia, sprawiając że sygnał jest dostarczany w odpowiednim kierunku (pion i poziom), zwiększając tym samym przepustowość sieci. Powyższe cechy w połączeniu z  przyjaznym interfejsem dają możliwość skonfigurowania bardzo wydajnej, bezpiecznej, a w dłuższej perspektywie niezbyt drogiej sieci.
 

 Ocena: ASUS RT-N66U
 plusy:
przyjazny kreator konfiguracji
wysoka wydajność sieci WiFi
dodatkowe porty USB
możliwość konfiguracji łącza zapasowego
bogaty pakiet zabezpieczeń

 minusy:
wysoka cena
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 620 zł

 

 Ocena: ASUS EA-N66
 plusy:
bardzo ciekawy wygląd!
wszechstronne możliwości
przyjazny kreator konfiguracji
 minusy:
wysoka cena
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 415 zł

 Benchmark Expert

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  speedy32
  1
  Asus RT-N66U jak dla mnie jest totalnie przereklamowany. Od czasu zakupu czyli 2 mc 3 razy update firmware. Oprogramowanie jest niedopracowane choć faktycznie ma dużo możliwości. Router po 17 dniach działania nie wczytuje już strony konfiguracyjnej i nie jest to wina obciążenia. Ruch przepuszcza ale zmienić konfigurację można go tylko po restarcie. Po restarcie nie ma logów które powiedziałyby co się stało że był wymagany restart. Przy długim obciążeniu spokojnie można się od niego poparzyć trzymając dłużej ręce. Wytwarza sporo ciepła jak na tak małe pudełko. Podłączony dysk usb traci na wydajności. Dysk usb podłączony pod kompa uzyskuje 15 MB/s a podłączony do routera tylko 7-8 MB/s i nie jest to wina przepustowości sieci. Za te pieniądze nie polecam chociaż mnie skusił własny serwer VPN.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Router RT-N66U, jeśli chodzi o WiFi to totalne dziadostwo, całkowity brak stabilności transweru mimo siły sygnału: bardzo dobra ! Predkość co chwila z 300 Mb/s spada do 60; 50; 80; 120; 190; 37; 12; itd, powtarzam, mimo maksymalnej siły sygału !!! Nie wspomnę o teperaturze, grzeje się jak przysłowiowy łoś na rykowisku. Mówiąc wprost " wielkie g..no " za kilka setek ! Asus zchodzi na psy, nie polecam tego szmelcu jeśli chcecie mieć zdrowe nerwy.
   • avatar
    Nieznośny
    0
    Artykuł sponsorowany? Bardzo ciekawie prezentuje się interfejs i duże możliwość konfiguracji choć zdecydowanie i tak zawsze można machnąć tomato albo openwrt z czego openwrt daje możliwości konfiguracji ograniczone jedyne tym co ta dystyrybucja potrafi. Tomato z kolei ma wygodny interfejs więc trochę firma Asus, podobnie jak Linksys przysnęły z paroma rzeczami. Pozostają jednak jeszcze "nowinki" techniczne, których nie da się uzupełnić na drodze software'owej, np. te 3 anteny.
    • avatar
     Rakoth
     -1
     Ok a może macie jakieś informacje o dostępności Asus DSL-N55U. Ten RT-N66U jest super ale ja potrzebuję czegoś mocnego do neostrady ADSL 2+ i tu na pomoc przychodzi DSL-N55U tyle, że nie mogę go namierzyć nigdzie.
     • avatar
      Konto usunięte
      -2
      Wolałbym artykuł który nie będzie ukazywał całego procesu konfiguracji routera bo według mnie jest to zbędne. Bardziej oczekuje artykuły, który będzie opisywał jak prawidłowo zabezpieczyć sieć lokalną. Jak ułatwić sobie pracę wewnątrz sieci lan.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       za wysoką jakość i nieco dłuższą gwarancją, mozna zapłacić trochę wiecej - tym bardziej że RT-N66U to nawet teraz jeden z lepszych routerów