Tablety

Granie na tablecie

przeczytasz w 2 min.

Nvidia Tegra 3

Asus Transformer Pad TF300T - Shadow Gun

Teoretycznie procesor Asusa TF300T w trybie wielordzeniowym pracować powinien z częstotliwością 1,3 GHz na każdy rdzeń (40 nm, ARM Cortex-A9 MPCore), a w trybie jednordzeniowym - 1,4 GHz. Niestety w tym przypadku mamy do czynienia z wersją o nieco niższym taktowaniu wynoszącym 1,2 GHz. Pytanie jednak, czy musimy martwić się o płynność działania najnowszych gier? Odpowiedź jest prosta – nie.

Asus Transformer Pad TF300T - Meltdown

Oprócz czterech wołów roboczych w postaci rdzeni głównych do akcji wkracza również piąty rdzeń pomocniczy, pracujący z częstotliwością zaledwie 500 MHz i przeznaczony do najmniej wymagających zadań, które nie potrzebują dużej mocy obliczeniowej. Piąty rdzeń zadowala się minimalną porcją energii, przez co tablet pracuje znacznie dłużej na baterii, ale jego wydajność jest na tyle wysoka, że tablet przez zdecydowaną większość czasu wykorzystuje tylko ten rdzeń.

Asus Transformer Pad TF300T - Guerrilla Bob

Piąty rdzeń wykonuje bardzo wiele zadań, a ustępuje pola czterem silniejszym braciom tylko gdy system potrzebuje nagłego przypływu sił, np. w czasie startu przeglądarki, pokazu slajdów itp. Po ich uruchomieniu dalsza część obliczeń wykonywana jest z powrotem na dodatkowym rdzeniu.

Asus Transformer Pad TF300T - Samurai

Dodatkowy „Ninja Core” - dzięki technologii vSMP - nie jest używany wcale podczas bardzo wymagających zadań (np. w czasie grania), ale aktywuje się natychmiast po ich zakończeniu, pozwalając na płynne przejście do normalnego trybu pracy. W czasie testów procesor Asusa przez 84% czasu działał z bardzo niską częstotliwością od 102 do 340 MHz, a zakres 1100-1200 MHz osiągał zaledwie w 11% przypadków.

Asus Transformer Pad TF300T - GTA 3

Platforma Tegra rozwija się w szybkim tempie i raczej nic nie zapowiada, żeby miało się to zmienić w przyszłości. Jest to z pewnością znakomita wiadomość dla użytkowników tabletów z tymi procesorami na pokładzie. Obecnie starsza, ale wciąż bardzo popularna Tegra 2 i nowiutka, superwydajna Tegra 3 stanowią poważną konkurencję dla procesorów Apple (odpowiednio A5 i A5X). Tak naprawdę jeśli chodzi o świat mobilnego grania na tabletach i smartfonach, platforma Nvidia Tegra oraz Apple to dwaj najwięksi gracze – wiele gier zoptymalizowanych jest (i będzie) właśnie na te układy.

Asus Transformer Pad TF300T - Shadow Gun

W czasie testów graliśmy w takie tytuły jak m.in. ShadowGun THD, Meltdown on Mars THD, Riptide GP, Grand Theft Auto 3, Sprinkle, Samurai II: Vengeance THD, Guerrilla Bob THD oraz Angry Birds Space. Wszystkie gry działały sprawnie, a grafika animowała się płynnie.

Asus Transformer Pad TF300T - Sprinkle

Ciekawostki

Asus Transformer Pad TF300T - zarządzanie energią

W menu wysuwanym po prawej stronie paska powiadomień znajdziemy ciekawe opcje, których nie widywaliśmy wcześniej w tabletach (znane były raczej z laptopów). Są to opcje powiązane z procesorem Tegra 3 i odnoszą się do jego wydajności. Do wyboru mamy trzy tryby pracy: oszczędzanie energii, zrównoważony, normalny.

Asus Transformer Pad TF300T - zarządzanie energią

Jak można się domyślić pierwszy z nich służy do maksymalnego oszczędzania baterii, a ostatni stosujemy w sytuacjach, gdy zapotrzebowanie na energię jest wysokie (np. wymagające gry). W czasie testu zauważyliśmy, że gry (nawet te najnowsze) działały poprawnie w każdym z tych trybów, ale jeśli używaliśmy tabletu tylko do czytania e-booków, przeglądania internetu, odbierania poczty i słuchania muzyki, to tryb oszczędzania energii spisywał się najlepiej – bateria wystarczała na 10-15% dłużej.