Laptopy

Podsumowanie - czy warto kupić?

przeczytasz w 2 min.

Muszę przyznać, że z bardzo dużymi oczekiwaniami podchodziłem do testów tego laptopa. Asus TUF Gaming FX505DU jest bowiem modelem, który z jednej strony jest kolejnym przedstawicielem dobrze mi znanej serii przystępnych cenowo laptopów gamingowych tego producenta, a z drugiej ma do zaoferowania coś zupełnie nowego.

Mowa tu oczywiście o podzespołach, jakie znajdziemy w środku. Zacznijmy od jednostki centralnej. Jest nią czterordzeniowy procesor AMD Ryzen 7 3750H. Producent pozycjonuje go jako alternatywę dla Intel Core i5-8300H i testy faktycznie to potwierdzają.

Drugim elementem układanki jest nowa karta graficzna Nvidia Geforce GTX 1660 Ti, mający mieć wydajność zbliżoną do Geforce GTX 1070. Częściowo tak jest. Wyniki w kolejnych benchmarkach okazały się bardzo obiecujące i tylko w nieznacznym stopniu odbiegające od laptopów z "siedemdziesiątką".

Asus TUF Gaming FX505DU klawiatura

Testy w grach pokazały jednak, że GTX 1660 Ti nie jest w stanie zagwarantować aż tak płynnej animacji przy danych ustawieniach graficznych, jak GTX 1070. Bliżej mu raczej do GTX 1060, chociaż podkreślić muszę, że jednocześnie go przewyższa. Co to w praktyce oznacza? Granie w rozdzielczości Full HD nie stanowi dla Asusa FX505DU żadnego problemu, bez względu na to, jakie ustawienia graficzne wybierzemy. Nawet przy najwyższych animacja będzie płynna, a oto przecież w tym wszystkim najbardziej chodzi.

Jeśli zdecydujemy się na obniżenie jakości grafiki, liczba klatek na sekundę wyraźnie wzrośnie, co pozwoli na pełne wykorzystanie dobrodziejstw matrycy o częstotliwości odświeżania 120 Hz.

Asus TUF Gaming FX505DU przód

Co poza tym warto wiedzieć o tym laptopie? Do gustu przypadła mi stylistyka obudowy pozbawiona zbędnych ozdobników. Mimo że wykonana z tworzywa sztucznego, a nie z aluminium (chociaż pierwsze wrażenie może być odmienne), prezentuje się nowocześnie i elegancko. Nie miałem też większych uwag odnośnie jej solidności i wytrzymałości. Widać tutaj postęp w stosunku do poprzednich modeli z serii TUF Gaming.

Z tych mniej pozytywnych aspektów muszę wspomnieć o braku złącza USB C i czytnika kart pamięci, które zwiększyłyby funkcjonalność laptopa. We znaki potrafi się też dać głośna szum wentylatorów.

Asus TUF Gaming FX505DU

Jeśli jednak te dwa ostatnie czynniki nie mają dla nas aż tak wielkiego znaczenia, to Asus TUF Gaming FX505DU jest zdecydowanie godny polecenia. Jest dobrze wyceniony, nieźle wykonany, ma wygodną klawiaturę i podzespoły, które pozwolą na grę w każdy tytuł dostępny na rynku. To wszystko w cenie ok. 5 tys. złotych, co w przypadku laptopów do gier nie jest wygórowaną kwotą.

Ocena końcowa:

  • atrakcyjna relacja ceny do możliwości
  • wyświetlacz z odświeżaniem 120 Hz
  • dobra wydajność ogólna i w grach
  • szybki dysk SSD 512 GB
  • niskie temperatury obudowy
  • nowoczesny wygląd
  • dobra jakość wykonania
     
  • głośna praca układu chłodzenia
  • brak złącza USB C i czytnika kart pamięci SD
  • niska jakość odwzorowania barw

90%

Dobry produktSuper opłacalność

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Skullek
    3
    Ale wy kiepsko opisujecie i obrazujecie testy... Strasznie to wszystko nieczytelne i nabałaganione, powinniście pomyśleć nad nową reprezentacją testów laptopów
    • avatar
      pytoll
      2
      Dzięki za test, właśnie zastanawiam się nad zakupem tego laptopa w wersji z 16 GB RAM.
      • avatar
        Boban79
        1
        "niskie temperatury obudowy
        głośna praca układu chłodzenia"

        Chyba jedno z drugiego wynika, żeby było chłodno musi być hałas przy takich konstrukcjach.
        • avatar
          thoorin
          0
          Gdyby nie ten ekran, to chętnie bym sobie takiego sprawił. Szukam właśnie czegoś podobnego tylko z lepszym ekranem, pozwalającym wykorzystać go w obróbce foto. Może ktoś zarzuci jakimś ciekawym pomysłem?
          • avatar
            sebastianke
            0
            Błąd na pierwszej stronie w specyfikacji - to jest laptop z ekranem o przekątnej 15,6", a nie 17,3" jak jest w tabeli.