Ultrabooki

Ekran, dysk, bateria, temperatury

przeczytasz w 3 min.

Ekran

Jak już pewnie każdy zdążył zauważyć, Asus ZenBook UX434 wyposażono w dwa wyświetlacze. Teraz przyjrzę się głównemu ekranowi. Zastosowano tutaj matrycę o przekątnej 14 cali i rozdzielczości Full HD. Jest to matowa matryca IPS w wersji bezdotykowej (można też wybrać wariant z błyszczącym panelem dotykowym), więc nie ma problemu z odbijającym się na jej powierzchni otoczeniem.

Kąty widzenia także są bez zarzutu, a obraz prezentuje się równie dobrze niezależnie od tego, czy patrzymy na niego, siedząc na wprost, czy spoglądamy na wyświetlacz pod kątem.

Asus ZenBook UX434 kąty widzenia

Jasność maksymalna wynosi 326 cd/m2, co jest dobrym wynikiem i pozwala korzystać z laptopa zarówno przebywając w domu, czy biurze, jak i poza nim. W tym miejscu superlatywy niestety się kończą, gdyż szczegółowe pomiary kolorymetrem ujawniły niedociągnięcia w odwzorowaniu barw.

Matryca zastosowana w tym modelu pokrywa 82,3 procent palety sRGB (przy objętości 96,3 procent) oraz zaledwie 60,1 procent palety Adobe RGB (przy objętości 66,3 procent). Są to wyniki słabsze od poprzedniej generacji Asus ZenBook UX433FN. Takie wyniki oznaczają, że chcąc edytować zdjęcia lub wideo w bardziej profesjonalnym zakresie, konieczne będzie skorzystanie z zewnętrznego monitora.

Także parametr Delta E (informuje on o ilości błędnie wyświetlonych barw) przekracza nieznacznie granicę 3 (wynosi dokładnie 3,49), powyżej której różnice w kolorach można dostrzec bez użycia sprzętu pomiarowego. W codziennym użytkowaniu nie będzie to stanowić problemu, ale dla osób ceniących precyzję i wierność obrazu w stosunku do oryginału, może być pewną niedogodnością.

gamut

Fabryczna temperatura kolorów wynosi 7000K, czyli mamy tutaj lekką przewagę niebieskich (chłodnych odcieni). Jest ona na akceptowalnym poziomie. Pomiar kontrastu wypadł dobrze. Wynik 1077:1 jest zadowalający.

Sprawdziłem również równomierność podświetlenia.

równomierność podświetlenia
Kliknij aby powiększyć

Niestety i ten element pokazuje, że zastosowana matryca mogłaby być lepszej jakości. Górna część matrycy jest jaśniejsza od środka, chociaż nie są to duże różnice. Natomiast dolna część, szczególnie po lewej stronie jest wyraźnie ciemniejsza. Różnice sięgają tutaj 25 procent, co jest wartością zaskakująco wysoką. Ma to także odzwierciedlenie we wskaźniku Delta E, co oznacza, że barwy nie są wyświetlane poprawnie na tych obszarach.

Dysk twardy

W testowanej konfiguracji laptop został wyposażony w dysk SSD M.2 o pojemności 512 GB. Taka pojemność wystarczy zarówno do pracy, przechowywania dokumentów, plików i instalowania niezbędnych narzędzi i aplikacji, jak i do zastosowań prywatnych, czyli zapisywania zdjęć, czy filmów. Nawet gry da się tutaj zainstalować, co jak później pokażę, nie jest wcale bezcelowe.

as ssd

crystal disk mark

Powyższe wyniki prędkości zapisu i odczytu danych są satysfakcjonujące. Laptop startuje szybko, aplikacje uruchamiają się sprawnie, nie ma problemów z obsługą kilku programów jednocześnie. 

Czas pracy

Asus ZenBook UX434 wyposażony jest w akumulator o pojemności 50 Wh. Test baterii wykonałem z użyciem PC Mark 10, który symuluje najczęstsze scenariusze, w jakich laptop jest używany. Oto wyniki:

  • wideo - 10 godzin 47 minut (tryb pracy Lepsza bateria, jasność 30 procent)
  • biuro - 8 godzin 54 minuty (tryb pracy Lepsza bateria, jasność 30 procent)
  • gry - 1 godzina 44 minuty (tryb Najwyższa wydajność, jasność 100 procent)
  • idle - 14 godzin 19 minut (tryb Oszczędzanie energii), jasność 25 procent)

Powyższe wyniki są bardzo obiecujące i oznaczają, że akumulator ma wystarczająco dużo energii, aby zapewnić pracę komputera przez cały dzień pracy. Jeśli więc nie zabierzemy ze sobą zasilacza, nic strasznego nie powinno się nam przydarzyć i spokojnie będziemy w stanie korzystać z laptopa.

Istotne jest w tym miejscu jedno zastrzeżenie. Powyższe wyniki przeprowadziłem przy wyłączonym dodatkowym ekranie Screen Pad 2.0. Jeśli jest on uruchomiony przez cały czas, istotnie wpływa na długość pracy laptopa na jednym ładowaniu. Realny czas do osiągnięcia będzie wynosił w przypadku pracy biurowej o 2-2,5 godziny mniej.

Kultura pracy

System chłodzenia sprawdza się w tym modelu podobnie jak w poprzedniej jego generacji. Oznacza to, że Asus ZenBook UX434 nie będzie przeszkadzał w pracy głośnym szumem wentylatorów. Przez większość czasu ZenBook pozostanie praktycznie bezgłośny, a jeśli obciążymy jego podzespoły w mocniejszy sposób, to co prawda będą słyszalne, ale jednostajny szum pozostanie na akceptowalnym poziomie.

temp spoczynek temp obciazenie

Podobnie jest z temperaturami obudowy. ZenBook UX434 w trakcie testów nigdy nie nagrzał się do tego stopnia, aby korzystanie z niego przestało być komfortowe. Najwyższe temperatury zanotowałem w środkowej części klawiatury i osiągnęły poziom 40 stopni. Zazwyczaj są one o kilka stopni Celsjusza niższe.

Dobra kultura pracy układu chłodzenia ma jednak swoją ciemniejszą stronę. W trakcie testów obciążenia podzespołów okazało się, że nie udało się ustrzec przed zjawiskiem throttlingu procesora. Półgodzinny test w aplikacji OCCT pokazał wahania taktowania procesora między 1,7 GHz, a 2,9 GHz z okazyjnym spadkiem do 1,3 GHz. Jeśli więc zamierzalibyśmy przez dłuższy czas korzystać z ZenBooka na pełnych obrotach, to spadki wydajności będą zauważalne.