Ultrabooki

Podsumowanie - czy warto kupić?

przeczytasz w 2 min.

Asus ZenBook UX434  - czy warto?

To już ostatnia strona recenzji, a oznaczać może to tylko jedno - czas na podsumowanie i ostateczny werdykt. Od razu muszę się przyznać, że mam osobistą słabość do urządzeń z serii ZenBook. Może to wynikać z faktu, że na co dzień sam korzystam jednego z nich. Obecnie jest to ZenBook UX433, który zastąpił wysłużonego (ale wciąż będącego na chodzie!) ZenBooka UX31A. W międzyczasie przez moje ręce przewinęło się mnóstwo innych modeli sygnowanych tą marką, więc mam niezły ogląd na to, czego można po nich oczekiwać.

Asus ZenBook UX434 to bardzo udana ewolucja i laptop, który z czystym sumieniem mogę polecić. Jest doskonale wykonany, a jego stylistyka to czołówka obecnie dostępnych na rynku ultrabooków.

Aluminiowa prezentuje się doskonale i jest przy tym solidna. Poszczególne elementy są dobrze spasowane i nie nie poddają się naciskowi, więc można śmiało przemieszczać się z laptopem, bez obawy o jego przypadkowe uszkodzenie.

Asus ZenBook UX434 tył profil

Jeśli chodzi o wydajność, to na pokładzie mamy najnowszy procesor Intel Comet Lake, który oferuje dobrą wydajność, przy niskim zapotrzebowaniu na energię. ZenBook UX434 pracuje cicho (przy pracy biurowej jest praktycznie bezgłośny), a obudowa nie nagrzewa się mocno.

Ma to swoją gorszą stronę, w postaci zauważalnego throttlingu procesora, ale odczujemy to wyłącznie, jeśli uruchomione będą naprawdę wymagające aplikacje i programy. W codziennym użytkowaniu nazwijmy to biurowo-rozrywkowym, nie będzie to zauważalne.

Asus ZenBook UX434 Screen Pad 2.0

Największą zmianą w testowanym modelu jest jednak dodatkowy ekran Screen Pad 2.0 zintegrowany z touchpadem. Jego funkcjonalność, po oswojeniu się z dostępnymi możliwościami i sposobem korzystania z nich, naprawdę się przydaje. Dodatkową przestrzeń można wykorzystać do wyświetlania okna przeglądarki lub aplikacji (np. Spotify) albo jako miejsce z szybkim dostępem do potrzebnych narzędzi i skrótów.

Widać w tym rozwiązaniu spory potencjał i warto się przyglądać, co jeszcze Asus będzie w stanie z niego wycisnąć w przyszłości.

Asus ZenBook UX434

Jak zawsze, nie obyło się bez wad, których moim zdaniem można było uniknąć, szczególnie że ultrabook nie należy do najtańszych. Mam tutaj na myśli szczególnie matrycę, która stanowi krok wstecz w stosunku do wcześniejszego modelu UX433. Z radością przywitałbym również obecność portu Thunderbolt 3 i możliwość ładowania laptopa przez USB-C.

Biorąc jednak pod uwagę wszystkie cechy tego laptopa, wciąż jest on godny polecenia. To nowoczesny, mobilny ultrabook z długim czasem pracy na baterii, wygodną klawiaturą i atrakcyjną stylistyką.

 

 

Asus ZenBook UX434 - ocena końcowa:

 • ewolucja bardzo udanego ZenBooka UX433
 • świetna jakość wykonania
 • lekka i smukła obudowa
 • cichy i wydajny układ chłodzenia
 • dobry czas pracy na baterii
 • wygodna klawiatura
 • bardzo duży touchpad…
 • …który jest jednocześnie dodatkowym wyświetlaczem Screen Pad 2.0
   
 • krótszy czas pracy przy włączonym Screen Padzie
 • throttling procesora przy dużym obciążeniu
 • jakość matrycy pozostawia do życzenia

90%

Dobry produktDobry produkt

Warto zobaczyć równeż:

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ophiuchus
  3
  Dlaczego producenci montują od zawsze gówniane matryce do w końcu nie takich tanich laptopów/ultrabooków?
  • avatar
   widzilk
   2
   Maryca w tym lapropie to maskarka nie polecam tym, którzy obrabiają zdjęcia. Wstyd, że za taką cenę dostajemy matrycę jakby była z laptopa za 1k
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Cichy i wydajny układ chłodzenia a z drugie strony throttling. Chyba miało być cichy i mało wydajny okład chłodzenia.