Zasilacze

Wnętrze

przeczytasz w 2 min.

W tej części artykułu zaglądamy do wnętrza zasilacza i opisujemy zastosowane elementy elektroniczne. Warto jednak pamiętać, że otworzenie obudowy zasilacza wiąże się z naruszeniem plomby i utratą gwarancji – nie polecamy zatem tego rozwiązania. Osoby nieznające się na elektronice śmiało mogą ominąć ten rozdział.

Pure Power 9 CM 700 W bazuje na platformie FSP Aurum, aczkolwiek producent wprowadził dodatkowe usprawnienia.

be quiet! Pure Power 9 CM 700W - wnętrze

Płytka drukowana zajmuje prawie całą objętość obudowy, ale elementy elektroniczne nie są zbyt gęsto rozłożone (część z nich dodatkowo usztywniono klejem).

be quiet! Pure Power 9 CM 700W - wnętrze

Wszystkie kondensatory pochodzą od firmy Teapo – główny jest certyfikowany do pracy w temperaturze do 85 stopni Celsjusza, natomiast mniejsze modele po stronie wtórnej już do 105 stopni Celsjusza.

Chłodzenie

be quiet! Pure Power 9 CM 700W - wentylator

Do chłodzenia elektroniki wykorzystano 120-milimetrowy wentylator be quiet! BQ QF1-12025-HS, którego obroty są regulowane w zależności od obciążenia i temperatury – do 50% obciążenia pracuje z prędkością ograniczoną mniej więcej do 700 RPM, a później sukcesywnie zwiększa obroty maksymalnie do 1680 RPM (choć maksymalna prędkość zastosowanego modelu to 2000 RPM).

be quiet! Pure Power 9 CM 700 W - obroty wentylatora

Producent deklaruje, że zastosowany wentylator przy maksymalnym obciążeniu generuje hałas na poziomie 28,8 dBA. Nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować, ale na pewno był to jeden z cichszych zasilaczy, które mieliśmy okazję przetestować.

Strona pierwotna

Na początku płytki drukowanej znalazły się dwa filtry EMI, które mają za zadanie odfiltrować zakłócenia z sieci.

be quiet! Pure Power 9 CM 700W - wnętrze

Zamiast tradycyjnego warystora producent zastosował iskrownik gazowy od firmy Mitsubishi (podobno jest ono w stanie wytrzymać napięcie do 10 kV). Zaraz za nim znalazł się mostek prostowniczy z aluminiowym radiatorem.

be quiet! Pure Power 9 CM 700W - wnętrze

Główny kondensator wyprodukowała firma Teapo – jest to model z serii LH-A3 o napięciu 420 V, pojemności 390 µF i wytrzymałości do 85 stopni Celsjusza. Element ten ma za zadanie wygładzanie tętnień.

Za aktywny układ PFC odpowiadają dwa tranzystory Infineon IPA60R190P6 i dioda STMicroelectronics STTH8R06FP. Do chłodzenia wykorzystano aluminiowy radiator.

be quiet! Pure Power 9 CM 700 W - schemat zasilacza

Kolejną nowością jest zastosowanie topologii Active Clamp z synchronicznym prostownikiem (SR), którą dotychczas mogliśmy spotkać tylko w modelach z droższych serii Power Zone, Straight Power i Dark Power. Rozwiązanie to monitoruje konwersję zasilania i czuwa nad zapewnieniem odpowiednich parametrów, co w praktyce przekłada się na wyższą efektowność energetyczną.

be quiet! Pure Power 9 CM 700W - wnętrze

W tym przypadku za technologię Active Clamp odpowiadają dwa tranzystory STMicroelectronics STP25N80K5 (przymocowane do tego samego radiatora co elementy układu APFC), a także układ scalony FSP 6600.

Strona wtórna

Producent zastosował prostownik synchroniczny dla wszystkich trzech głównych linii – dwa tranzystory dla szyny 12 V umieszczono na awersie laminatu (znajdują się one jednak zaraz za głównym transformatorem i dostęp do nich jest mocno utrudniony, w związku z czym nie byliśmy w stanie odczytać dokładnych oznaczeń), natomiast tranzystory dla szyn 5 V i 3,3 V przeniesiono na rewers laminatu. Całość kontroluje układ FSP 6601.

be quiet! Pure Power 9 CM 700 W - schemat prostowników synchronicznych

Każda linia ma również osobny zespół kondensatorów filtrujących – producent zastosował tutaj modele Teapo z serii A3-TC certyfikowane do pracy w temperaturze do 105 stopni Celsjusza.

be quiet! Pure Power 9 CM 700W - wnętrze

Na dodatkowej płytce drukowanej umieszczono układ Weltrend WT7527, który odpowiada za zabezpieczenia i kontrolę temperatury.

be quiet! Pure Power 9 CM 700W - wnętrze

Kolejnym udoskonaleniem jest wyposażenie panelu do wpięcia modularnego okablowania w dodatkowe kondensatory polimerowe, które mają za zadanie wygładzanie napięć wyjściowych.