Karty graficzne

Bezgłośny Sapphire Radeon HD 4670 Ultimate - prawdziwe możliwości OC

przeczytasz w 2 min.

Ponad trzy miesiące temu na łamach benchmark.pl pojawiła się recenzja karty graficznej Sapphire Radeon HD 4670 Ultimate. Ten element komputera planowałem wymienić od dłuższego czasu, a po przeczytaniu tego artykułu, opisywany model stał się kandydatem nr 1. Świetny układ chłodzenia pasywnego, natywne HDMI i D-SUB oraz przyzwoita wydajność były głównymi powodami tego wyboru. Po około dwóch miesiącach od ukazania się testu, w końcu zdecydowałem się na zakup. Pierwsze wrażenia pokrywały się z tym, co napisał Sebastian Swarcewicz. Bardzo wysoka jakość wykonania i naprawdę niskie (jak na chłodzenie pasywne) temperatury to rzeczy, które najbardziej imponują. Jako największy minus wymieniona została "słabiutka podatność na podkręcanie". Skoro karta była już zamontowana w komputerze, a sterowniki pozwoliły na proste podkręcanie poprzez ATI Overdrive, postanowiłem sprawdzić jak jest w rzeczywistości. Wyniki okazały się na tyle ciekawe, że skontaktowałem się z autorem tekstu. Sam zachęcił mnie do napisania mini-recenzji i opisania możliwości OC swojej sztuki.

Zapraszam do artykułu:

Jest tu opisana cała reszta, której w swoim teście nie uwzględnię. Proponuję tylko pominąć stronę "Overclocking" ;)

Platforma testowa. System i sterowniki.

  • pocesor: Intel Pentium Dual Core [email protected]
  • płyta główna: Gigabyte GA-P35-DS3L
  • pamięć RAM: Corsair Twin2X DDR2 2x2GB 800MHz CL5-5-5-18
  • dysk twardy: Samsung SpinPoint F2EG 500GB
  • zasilacz: Chieftec GPS-400-AA-101A
  • obudowa: Antec Gamer Three Hundred
  • system: Windows 7 RC
  • sterwoniki: ATI Catalyst™ 9.6 Suite.

Overclocking

Standardowe zegary wyglądają następująco:
- rdzeń: 750MHz
- pamięć: 1746MHz

Ku mojemu początkowemu zdziwieniu, rdzeń bez problemu podkręcił się o 50MHz (7% OC), w porównaniu do 13MHz z testu benchmark (1,5% OC). Bardzo prawdopodobne, że dałoby się wycisnąć jeszcze więcej, ale ATI Overdrive na to nie pozwalał.

Z pamięciami było inaczej. W specyfikacji technicznej kości Hynix H5RS5223CFR-N0C widnieje wartość 1000MHz (2000MHz efektywnie), więc od razu postanowiłem przesunąć suwak na wartość 1000. Niestety, wbudowany tester już po chwili zaczął wyświetlać artefakty. Powodem tego stanu rzeczy prawdopodobnie jest obniżone napięcie, które producent zastosował ze względu na pasywne chłodzenie. Stopniowe zniżanie zegara dało pozytprzy wartości 988MHz (1976 efektywnie), co daje dodatkowe 230MHz (13% OC). W testach benchmark było to zaledwie 18MHz (1% OC!). Wyniki przedstawiają poniższe wykresy:


 

Przeprowadziłem także porównanie we 3DMark'06:

Liczba punktów wzrosła o 10%. W większości grach przełoży się to na kilka dodatkowych klatek. Jeżeli chodzi o temperatury, to ich wzrost był marginalny, nigdy nie przekraczały 70 stopni.

Podsumowanie.

Test ten traktuję jako swojego rodzaju ciekawostkę i suplement do recenzji benchmarka. Nie śmiem twierdzić, że redakcja nie zna się na overclockingu, tylko prawdopodobnie trafił do nich wczesny egzemplarz,  ze starszym BIOS lub będący wyjątkowo uparty w tej kwestii. Jak widać, karta podkręca się całkiem dobrze jak na konstrukcję pasywną. Dodanie radiatorów na odsłonięte kości pamięci, modyfikacja BIOS w celu zwiększenia ich napięcia oraz użycie RivaTuner do podkręcania mogłyby wycisnąć z niej jeszcze więcej. Ja nie należę do grupy ekstremalnych overclokerów, więc poprzestałem na typowych metodach, by udowodnić, że karta kryje w sobie potencjał OC. Podsumowując, jeżeli szukasz pasywnie chłodzonej karty graficznej w cenie do 300zł, która posiada niezłe możliwości OC oraz wszystkie inne zalety przedstawione w artykule benchmark, Sapphire HD4670 Ultimate to karta dla Ciebie.

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    _nick_
    0
    Fajny teścik, piąteczka mimo tego że nie odmieniasz BIOS:

    z BIOSem, do BIOSu, itd.
    • avatar
      maciek1o3s
      0
      Różnica 50 pkt. na 800 pkt. jest tak przedstawiona na wykresach jakby to było 50 %.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Torture dostałeś tego radka na testy , czy sam kupiłeś ?
        • avatar
          Darodaredevil
          0
          szkoda że nie dałeś jakichś wyników ile ci się zmieniło na korzyść fps w grach :P
          • avatar
            nazaropeth
            0
            Nieźle. Widzę, że nie tylko Powercolor wydał na polski rynek 4670 z "pociętymi" pamięciami. Moja karta też ma taktowania nominalne 750/1746. Przy czym od kilku już miesięcy działa stabilnie z taktowaniem 800/1900 a wyciskałem z niej 840/2010 - i to był koniec możliwości sekcji zasilającej na karcie :)
            BTW, niezły wynik w 3Dmark06 ;) U mnie procek dość mocno obcina za to sporo lepiej wypada w Vantage.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              A ja mam 850mhz na rdzeniu po OC