Drukarki i skanery

Testy: drukowanie

przeczytasz w 2 min.

Test szybkości drukowania przeprowadzony został dla domyślnych wartości ustawień. Uzyskane wyniki różniły się od siebie w zależności od drukowanego dokumentu/zdjęcia, dlatego podany wynik jest wartością uśrednioną.

Czas wydruku zdjęcia
[s] mniej=lepiej

wydruk pierwszej strony A4,
zwykły papier
99
A4, jakość najgorsza,
zwykły papier
8,2
A4, jakość średnia,
zwykły papier
59,8
A4, jakość najlepsza,
zwykły papier
174,4
A4, jakość średnia,
papier fotograficzny
285
A4, jakość najlepsza,
papier fotograficzny
594
A4, jakość średnia,
papier fotograficzny
79
A4, jakość najlepsza,
papier fotograficzny
196
10x15, jakość najgorsza, 
papier fotograficzny
8,5
10x15, jakość średnia,
papier fotograficzny
3
10x15, jakość najlepsza,
papier fotograficzny
1

 

Szybkość drukowania tekstu A4
[str./min] więcej=lepiej

najgorsza 8,5
średnia 3
najlepsza 1

 

Jak widać deklarowane wartości szybkości drukowania znacznie różnią się od uzyskanych wyników. Choć wszystko zależy tak naprawdę od bardzo wielu czynników, to rzeczywiste prędkości nigdy nie zbliżały się nawet do tych podanych przez producenta.

Wektorowa grafika testowa, wysokość 10mm.
Wektorowa grafika testowa, wysokość 10mm

Wydruk grafiki testowej na zwykłym papierze
Wydruk grafiki testowej na zwykłym papierze.

Wydruk grafiki testowej na papierze foto
Wydruk grafiki testowej na papierze foto.

Drukarka dobrze radzi sobie ze szczegółami, które są na granicy jej rozdzielczości. Kolory są jednolite, a ich granice jednoznaczne. Oczywiście różnice w precyzji nakładania poszczególnych kropel zależą od użytego papieru. Nie najgorzej wygląda też czytelność czarnych znaków, ale tylko na jasnym kontrastowym tle.

Test jakości drukowanego tekstu jest jednocześnie testem precyzji działania podajnika papieru. Każda linijka została wydrukowana osobno, przy kolejnym załadowaniu arkusza do podajnika.

Zwykły papier
Zwykły papier.

Drukarka wyposażona jest w jeden czarny tusz, z którego korzysta zarówno do drukowania tekstu, jak i zdjęć. Jest to rozwiązanie typowe dla podobnych konstrukcji, ale konsekwencją jest wydruk tekstu w kolorze ciemnego grafitu, zamiast smolistej czerni. Zmieniając ustawienia jakości, zmienia się również szybkość pracy i głośność urządzenia. W najwyższej jakości drukarka nie korzysta z mieszaniny pozostałych kolorów, aby podnieść głębię czerni, a jedynie precyzyjniej „układa” krople atramentu.

Zastosowanie wzajemnie zależnych prowadnic skutkuje podajnikiem, który równomiernie pobiera arkusze. Sporadycznie zdarzają się przesunięcia, ale brak jest denerwujących obróceń wydruku względem arkusza.

Po lewej wydruk, po prawej fragment fotografii cyfrowej
Po lewej wydruk, po prawej fragment fotografii cyfrowej

Wydrukowane zdjęcia, jak na urządzenie tej klasy, wyglądają bardzo dobrze i trudno im cokolwiek zarzucić. Lekka ziarnistość jest widoczna dopiero w powiększeniu, a wrażenia „płytkości” kolorów można się pozbyć zmieniając domyślną ich dynamikę w ustawieniach wydruku.

Podczas pracy urządzenie wydaje z siebie odgłosy typowe dla podobnych konstrukcji, których natężenie rośnie wraz ze zmniejszaniem jakości druku. Intensywność tych dźwięków nie jest jednak problemem, ponieważ najbardziej dokucza pojawiający się od czasu do czasu cichy pisk, na granicy słyszalności.