Drukarki i skanery

Brother MFC-J6510DW - test, cena i opinie

przeczytasz w 3 min.

Poznaj możliwości i funkcje urządzeń wielofunkcyjnych Brother, które obsługują format A3.

brother ekspert

O urządzeniach łączących funkcje drukarki i skanera pisaliśmy już wielokrotnie. W ciągu ostatnich miesięcy tego typu konstrukcje stały się prawdziwymi przebojami i wiele osób wybiera tego typu kombajny. Dzięki nim zyskują nie tylko możliwość drukowania, jak ma to miejsce w przypadku standardowych drukarek, ale także skanowania dowolnych dokumentów bez konieczności zakupu osobnego urządzenia, które dodatkowo zajmowało sporo miejsca na biurku. Kolejną zaletą hybryd jest możliwość wykonania szybkich kserokopii potrzebnych dokumentów. Oczywiście przy większych ilościach kartek nadal bardziej opłaca się oddać plik dokumentów do specjalistycznego punktu, lecz w awaryjnych sytuacjach mamy urządzenie w domu - zawsze pod ręką.

Użytkownicy prywatni wybierają zazwyczaj urządzenia wielofunkcyjne wykorzystujące atrament, gdyż pozwalają one na drukowanie kolorowych zdjęć o bardzo dobrej jakości. Oczywiście najlepszą uzyskuje się na specjalnym papierze. Dobre fotki otrzymamy nawet na tanich drukarkach, a dokładając nieco grosza możemy uzyskać niemal doskonałe reprodukcje - tego typu urządzenia można nabyć już za niewiele ponad 600 - 700 złotych.

Niektórzy zapewne obruszą się, że najlepsze rezultaty, czyli szybkość i ekonomię użytkowania uzyskamy wybierając urządzenia wielofunkcyjne łączące skaner z drukarką laserową, lecz należy pamiętać, że za podobną cenę do atramentowych wersji możemy zakupić co najwyżej najprostsze urządzenia laserowe. Faktycznie są one niezrównane pod względem jakości druku dokumentów tekstowych i grafiki w odcieniach szarości na dowolnym, nawet najtańszym papierze ksero, a koszty eksploatacji będą nieporównywalnie niższe niż ma to miejsce w przypadku atramentu. Niestety gdy pomyślimy o możliwości druku grafik i zdjęć w kolorze, możemy zostać niemile zaskoczeni ceną.  Najtańsze konstrukcje tego typu kosztują około 700 zł, lecz gabarytami mogą przestraszyć niejednego użytkownika.

Małe i zgrabne atramentówki w połączeniu ze skanerem są przewidziane właśnie dla użytkowników indywidualnych i osób zajmujących się fotografią, lub małych biur, gdzie nie wykonuje się bardzo dużej ilości wydruków w krótkim czasie.

Firma Brother jest szerzej znana jako producent urządzeń z szeroko pojętego sektora urządzeń drukujących dla firm i biur, a także odbiorców prywatnych.  Od małych urządzeń do ogromnych kombajnów.

Brother MFC-J6510DW - test kombajnu

Brother MFC-J6510DW

Ten produkt znajdziesz w sklepie benchmark.pl

Tym razem zapoznaliśmy się z nowym atramentowym urządzeniem wielofunkcyjnym przeznaczonym głównie dla osób zajmujących się grafiką na co dzień, a także do biur i małych firm - chodzi o model Brother MFC-J6510DW. Urządzenie jest o tyle nietypowe, że ma możliwość drukowania oraz skanowania materiałów o rozmiarach od znaczka pocztowego do pełnego A3.

Brother MFC-J6510DW

Sprzęt nie jest mały i na biurku zajmuje sporo miejsca, lecz aby móc obsługiwać takie formaty musi mieć odpowiednie gabaryty. Dużym plusem jest to, że podajnik kartek jest zintegrowany wewnątrz obudowy. Nie wystaje poza obręb obudowy jedynie gdy zapakujemy do niego kartki formatu nie większego od A4 - przy A3 trzeba go rozsunąć i wystaje na kilkanaście centymetrów poza obręb urządzenia. Również odbiornik jest zwykle schowany, lecz jeśli chcemy by wydruki nie spadały swobodnie na biurko lub poza nie, trzeba rozsunąć małe ramię umiejscowione na górnej pokrywie zasobnika kartek.

Brother MFC-J6510DW

Brother MFC-J6510DW

Całość oprócz pokrywy podajnika w skanerze oraz ekranu LCD jest wykończona matowym tworzywem, które kurzy się tak samo jak błyszczące powierzchnie, ale nie widać go na nich, tak jak i odcisków palców.

Brother MFC-J6510DW

Przedni panel nie należy do ascetycznych i mamy na nim, oprócz panoramicznego małego, kolorowego ekranu LCD, dość sporo przycisków podzielonych na sekcje. Patrząc od lewej mamy najpierw wyłącznik zasilania, po którym jest pole z ośmioma klawiszami oznaczonymi cyframi od 1-16. Obok nich znajduje się przycisk Shift. Służą one do wybierania jednego z 16 zaprogramowanych przez użytkownika numerów. Dzięki temu możliwe jest błyskawiczne wysyłanie faksów. Służy do tego wspomniany skaner oraz możliwość podłączenia do urządzenia Brother MFC-J6510DW linii telefonicznej. Poniżej jest sekcja przycisków do szybkiej konfiguracji zaawansowanych ustawień drukowania – o detalach dowiecie się z dalszej części tekstu.

Brother MFC-J6510DW

Następnie są duże przyciski odpowiedzialne z uruchamianie najważniejszych funkcji urządzenia. Pozwalają one uruchomić opcje dotyczące faksowania, skanowania, kopiowania lub obsługi nośników pamięci (zarówno kart pamięci jak i kluczy USB). Po ich aktywacji menu zmienia się zgodnie z wybranym trybem. Otrzymujemy nowe funkcje do wyboru, przez co szybko i sprawnie wykorzystamy możliwości jakie oferuje Brother MFC-J6510DW.

Panoramiczny, kolorowy ekran LCD, mimo że nie ma dużych rozmiarów i wysokiej rozdzielczości, wystarcza zarówno do obsługi funkcji urządzenia oraz przeglądania zdjęć i grafik z nośników flash oraz USB. Można go nieco podnieść, by wygodniej korzystało się z niego gdy urządzenie będzie stało wyżej niż na blacie biurka.

Brother MFC-J6510DW

Kolejna sekcja to krzyżak pozwalający na nawigację po menu, które wywoływane jest prawym klawiszem poniżej wspomnianych przycisków kursora. Klawiatura numeryczna przydaje się przy obsłudze faksu, wprowadzaniu danych numerycznych oraz tekstowych.

Ostatnia sekcja to 3 przyciski służące w kolejności od góry do anulowania bieżącego zadania, wybierania trybu pracy Mono oraz Kolor.