Myszki

CA IRBIS - czy warto kupić?

przeczytasz w 3 min.

Pożądane cechy myszy do gier MMO

Jakimi cechami powinna charakteryzować się myszka dla gier typu MMO? Nie musi być nieprawdopodobnie szybka, bo w grach tego typu nie czas reakcji nie ma takiego znaczenia, jak podczas rozgrywek w najpopularniejsze na rynku gry FPP. Nie musi być również nieziemsko precyzyjna, gdyż gatunek MMO wiele wybacza. O co więc chodzi? O funkcjonalność oraz wygodę, która nabiera znaczenia podczas wielogodzinnych sesji przy ulubionym tytule.

CA IRBIS - dodatkowe klawisze

CA IRBIS sprawdza się doskonale w zastosowaniach, do których przeznaczył ją producent. Dzięki świetnemu wyprofilowaniu nawet długie - naprawdę długie - sesje nie męczą dłoni, gdyż ta wygodnie opiera się na grzbiecie myszy oraz znajdujących się po bokach przetłoczeniach. Uchwyt jest bardzo pewny, również dzięki powierzchni boków IRBIS-a, które pokrywa kratka zwiększająca przyczepność palców. Pamiętajmy przy tym, że nie jest to sprzęt dla profesjonalistów. To niedroga mysz, która sprawdza się po prostu znacznie lepiej niż wskazywałaby na to jej cena, a to jest już olbrzymia zaleta.

CA IRBIS - dodatkowe klawisze

Na uwagę zasługuje również swoista wydajność gry, jak możemy to roboczo nazwać. Sensor daje radę, zapewniając optymalne osiągi, ale prawdziwą przewagę stanowią programowalne przyciski. Gdy mamy pod ręką 12 klawiszy, które w każdej chwili są dostępne pod kciukiem - obsługa 6 z nich to czysta przyjemność - łatwo o uzyskanie przewagi podczas potyczki. Możliwość przypisania wielu akcji do przycisków na lewym boku to cecha, w której CA IRBIS zostawia w tyle znaczną większość konkurencji.

CA IRBIS - dodatkowe klawisze

Kilka słów o oprogramowaniu

Oprogramowanie dla CA IRBIS, które pobieramy ze strony producenta jest ładne, przyjemne w odbiorze i, co najważniejsze, pozwala na konfigurację parametrów pracy urządzenia. Składa się z dwóch ekranów, czy też widoków. W pierwszym możemy w niezwykle łatwy sposób przypisać funkcje do 12 klawiszy znajdujących się na lewym bocznym panelu, zmienić profil pracy myszy oraz edytować makra.

Ponadto, w tym pierwszym oknie zarządzamy również ustawieniami wartości DPI dla każdego z sześciu ustawień, zmieniamy opcję podświetlenia, zmieniamy parametry myszy (szybkość podwójnego kliknęcia czy scrollowania), a nawet wybieramy częstotliwość pracy, od 125 do 1000 Hz. Nieźle, prawda?

Oprogramowanie myszki

Drugi ekran pozwala na zmianę orientacji i tego, jak obserwujemy mysz. Za jego pomocą możemy przypisać określona funkcje do przycisków znajdujących się na grzbiecie urządzenia: głównych klawiszy, rolki etc. Rozwiązanie zrozumiałe, proste i przyjemne, a przede wszystkim - przemyślane. Pozytywne odczucia budzi sam wygląd oprogramowania. Czarne tło i wyraźne, jaskrawe kolory to czysto gamingowe akcenty, i choć pewnie nie wszystkim przypadną do gustu, to całość naprawdę może się podobać.

Oprogramowanie myszki - dostosowanie kolorów

Codzienna praca z 12 dodatkowymi przyciskami?

Jak pracuje się z myszką wyposażoną w tak pokaźną ilość programowalnych przycisków? Cóż, wygodnie. Niezły sensor w parze z klawiszami sprawiają, że nawet podczas prostych prac graficznych CA IRBIS radzi sobie nieźle. Urządzenia używa się przyjemnie, jest wystarczająco precyzyjne i pozwala na przypisanie wielu akcji w popularnych programach graficznych do jednego z 12 bocznych klawiszy.

Rzecz jasna mysz nie zastąpi grafikowi tabletu, ale sprzęt, który tak dobrze łączy ergonomię z funkcjonalnością, a przy tym wygląda schludnie i estetycznie, nie trafia się często. CA IRBIS dobrze prezentuje się też na blacie biurka, co sprawia, że do to dobre urządzenie do zastosowań typowo biurowych. Nie dość bowiem, że wygodą i możliwościami znacznie (naprawdę znacznie!) przewyższa typowo biurowe akcesoria, to prezencja stoi tu na bardzo wysokim poziomie.

CA IRBIS - dodatkowe klawisze

Podsumowanie

Jeśli ktoś szuka myszki do niedzielnych sesji przy ulubionych tytułach MMO, ale ma ograniczony budżet - CA IRBIS będzie rewelacyjnym wyborem. Sprzęt zachwyca możliwościami, jest naprawdę ładny, a przy tym wystarczająco stonowany. Myszka idealna dla mniej zamożnych graczy oraz osób, które po dniu pracy chcą włączyć sobie jakąś grę na godzinę, dwie przed snem. Jako jedyna mysz bowiem, za sprawą sparowania ergonomii oraz aż 12 przycisków, odnajduje się w pracy z komputerem i pozwala z przyjemnością oddać się rozrywce.

CA IRBIS - ocena końcowa:

 • Aż 12 programowalnych przycisków
 • Bardzo łatwy dostęp do większości programowalnych przycisków
 • Ergonomia na wysokim poziomie
 • Atrakcyjny, stonowany, ale i "agresywny" design
 • Ciężarki i ich rozmieszczenie
 • Swoista uniwersalność
 • Korzystny stusunek ceny do jakości
   
 • Rolka ma mało responsywny klik
 • Wykorzystanie śliskich plastików

Dobry Produkt

90%

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  marcadir
  3
  Rozpędzili się z tymi przyciskami... mogli dodać jeszcze + - / *. i enter i blok alfanumeryczny w klawiaturze niepotrzebny :-)
  • avatar
   pawluto
   -6
   Miałem kilka myszek z kilkunastoma przyciskami...
   Ale zawsze i tak używałem tylko dwóch ...Więc jak widzę myszkę z 12 przyciskami z boku to śmiać mi się chce...!
   • avatar
    slo1q
    -6
    To w 2019 są jeszcze gryzonie przewodowe?
    • avatar
     CESARZ987655
     0
     Jak "dla mnie" myszka w sam raz.
     Nie za droga i z dużą ilością przycisków.

     Ciekawi mnie jak wypada wytrzymałość tego gryzonia.