Drukarki i skanery

Drukarka – testy urządzenia

przeczytasz w 1 min.

Według specyfikacji producenta maksymalna rozdzielczość drukarki to 9600x2400 dpi, a jej wydajność to zdjęcie 10x15 w 41 sec, strona cz-b. w 9 sec, kolorowa w 11 sec. W praktyce te wartości wyglądają nieco inaczej, choć jest to z pewnością kwestia użytych wzorców. Canon podaje wydajność w odniesieniu do ISO/IEC 24734, więc jest to w jakiś sposób znormalizowany sposób pomiaru. 

Wydajność drukarki

 Najszybszy wydrukJakość domyślnaNajwyższa jakość
Tekst 1 strona A414 sek.20 sek.1 min 10 sek.
Tekst 10 stron A41 min 30 sek.1 min 45 sek.-
Tekst z tabelami i grafiką cz-b 1 strona A4 12 sek.14 sek.36 sek.
Tekst z tabelami i grafiką kolor 1 strona A424 sek.20 sek.1 min 15 sek.
Grafika kolor 1 strona A425 sek.28 sek.1 min 15 sek.
Skomplikowana grafika w PDF 8 stron1 min 45 sek.-10 min
Skomplikowana grafika wektorowa – Corel 1 strona A4--3 min 36 sek.
Zdjęcie 10x15brak opcji54 sek.1 min 10 sek.
Zdjęcie A4brak opcji2 min4 min 25 sek.

Zdjęcia i wydruk z Corela drukowano na papierze foto najlepszej jakości, pozostałe na zwykłym papierze kserograficznym.

Na prędkość pracy wpływa nieco fakt, że przed rozpoczęciem druku w najwyższej rozdzielczości urządzenie czyści głowice. Podobnie dzieje się w wypadku drukowania dłuższych dokumentów – po kilku stronach następuje przestój, w czasie którego drukarka wykonuje czynności serwisowe. Z tego powodu  widać stosunkowo małe różnice w czasie drukowania pojedynczej strony tekstu w trybie standardowym i szybki - choć efekt pracy drukarki jest wyraźnie inny, sam czas wykonania zadania trwa praktycznie tak samo długo. Relatywnie szybciej są także drukowane dokumenty wielostronicowe, gdzie czas serwisowania rozkłada się na kilka kartek. Drukarka nie ma modułu druku dwustronnego. Aby tak zadrukować kartki, niezbędna jest ręczna interwencja użytkownika.

Poniższe zdjęcia prezentują jakość druku czcionki o rozmiarze 11 i 3 punkty, w jakości kolejno od góry: najszybszej, standardowej, najlepszej, w trybie foto. Jak widać, do druku tekstu nie opłaca się stosować trybu lepszego niż standardowy, gdyż wizualnie nie daje to żadnej poprawy, a w powiększeniu widać wręcz, że literki wyglądają gorzej. Tryb szybki w rzeczywistości nie wygląda tak źle, jak na powiększeniu – sprawia jedynie wrażenie o połowę jaśniejszego.

Druk na zwykłym papierze kserograficznym

Druk na papierze fotograficznym