Zasilacze

Wnętrze

przeczytasz w 3 min.

W tej części artykułu zaglądamy do wnętrza zasilacza i opisujemy zastosowane w nim elementy elektroniczne. Warto jednak pamiętać, że otworzenie jego obudowy często wiąże się z naruszeniem plomb i utratą gwarancji – nie polecamy zatem tego rozwiązania. Jeżeli nie znasz się na elektronice, śmiało możesz ominąć ten rozdział.

Choć płytka drukowana jest niedużych rozmiarów, w środku są obecne pustki. Lekkie obawy budzi jakość zastosowanych komponentów, które mogą mieć wpływ na awaryjność jednostki (główne kondensatory pochodzą od firm AiSHi i CapXon). Jakość lutowania jest dobra.

Przeglądając recenzje w sieci, zauważyliśmy, że konstrukcja ta występuje w różnych wersjach, które różnią się niektórymi komponentami. Nam trafiła się rewizja B z dnia 14.05.2014.

Chłodzenie

Do chłodzenia jednostki wykorzystano 140-milimetrowy wentylator Yate Loon D14SM-12 z łożyskiem ślizgowym - jego prędkość obrotowa jest regulowana automatycznie, przy czym maksymalnie wynosi ona 1400 RPM. Nawet przy mocnym obciążeniu generował on ledwo słyszalny szum powietrza, który i tak będzie wytłumiony przez obudowę i/lub zagłuszany przez inne komponenty komputera.

Strona pierwotna

Strona pierwotna zaczyna się od dwóch filtrów EMI, które mają za zadanie odfiltrować zakłócenia wysokiej częstotliwości oraz sygnały zakłócające w sieci. Producent umieścił tutaj też bezpiecznik.

Dalej umieszczono warystor MOV, który chroni zasilacz przed przepięciami na wejściu. Tuż obok znalazł się też mostek prostowniczy GBU 606 (niestety bez dodatkowego chłodzenia) – jak sama nazwa wskazuje, odpowiada on za prostowanie napięcia. Z kolei zaraz za nim znalazł się kondensator poliestrowy metalizowany.

Główny kondensator wyprodukowała firma AiSHi – jest to model o pojemności 270 µF i napięciu 400 V, który może pracować w temperaturze 85° C. Jego zadaniem jest wygładzenie tętnień.

Za aktywny układ PFC odpowiadają dwa tranzystory Champion GPT13N50DG i jedna dioda Nihon Inter Electronics Corporation FSU08C60. Do ich chłodzenia wykorzystano radiator.

Producent zastosował też układ scalony przetwornicy Power Integrations TNY177PN, który odpowiada za zabezpieczenia OVP i OTP. Scalak współpracuje z dwoma tranzystorami GPT18N50DG (przymocowanymi do wcześniejszego radiatora).

Strona wtórna

Po stronie wtórnej znalazł się prostownik synchroniczny – diody zastąpiono więc czterema tranzystorami SG65N02P, które są chłodzone drugim radiatorem.

Moduły DC-DC umieszczono na osobnej płytce – zastosowano tutaj po dwa tranzystory ETC M3004D i ETC M3006D, a także kontroler Anpec APW7159 (odpowiada on też za zabezpieczenia OCP i UVP).

Za filtrowanie napięć odpowiadają kondensatory AiSHI, CapXon i Ensol – wszystkie są certyfikowane do pracy w temperaturze do 105° C.

Dodatkowo producent zastosował układ Sitronix ST9S429-PG14, który odpowiada za zabezpieczenia OVP i OCP.

Na rewersie laminatu umieszczono kontroler PFC/PWM o oznaczeniu Champion Micro CM6800TX.

Płytkę z gniazdami do wpięcia modularnych wiązek podłączono grubszymi przewodami.