Zasilacze

Wnętrze

przeczytasz w 2 min.

W tej części artykułu zaglądamy do wnętrza zasilacza i opisujemy zastosowane elementy elektroniczne. Warto jednak pamiętać, że otworzenie obudowy zasilacza wiąże się z naruszeniem plomby i utratą gwarancji – nie polecamy zatem tego rozwiązania. Osoby nieznające się na elektronice śmiało mogą ominąć ten rozdział.

Chieftec ECO GPE-600S bazuje na konstrukcji zaprojektowanej przez firmę Sirtec – praktycznie tej samej, która została zastosowana m.in. w modelu Chieftec A-135 APS-600SB z oficjalnym certyfikatem 80 PLUS Bronze. Wnętrze wygląda też bardzo podobnie do testowanego już przez nas modelu Chieftec Force CPS-550S, lecz w tym przypadku konstrukcja została dostosowana do wyższego obciążenia.

Egzemplarz, który trafił do naszej redakcji to już czwarta rewizja tej platformy (Rev. 04 podpisana datą 24.07.2013).

Chieftec ECO GPE-600S 600 W zasilacz - wnętrze

Wprawdzie producent zastosował nieco mniejszą płytkę drukowaną, ale elementy elektroniczne nie zostały aż tak gęsto upakowane (część z nich podklejono gumą).

Chieftec ECO GPE-600S 600 W zasilacz - wnętrze

Jakość wykonania nie budzi większych zastrzeżeń (szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę segment cenowy zasilacza). Prawie wszystkie kondensatory pochodzą od firmy Teapo – nie są to produkty z górnej półki, ale nie ma też powodów do narzekań. Na pokładzie można również znaleźć pojedyncze kondensatory mniej cenionej firmy Su'scon, ale nie pełnią one ważnych funkcji.

Chłodzenie

Chieftec ECO GPE-600S 600 W zasilacz - wentylator

Do chłodzenia jednostki wykorzystano 120-milimetrowy wentylator Globe Fan S1202512L z łożyskiem ślizgowym – maksymalnie może on się obracać z prędkością 2000 RPM, ale jest ona regulowana automatycznie w zależności od temperatury komponentów. Podobnie jak w modelu Chieftec Force CPS-550S, także i w tym przypadku charakteryzuje się on przyzwoitą kulturą pracy.

Strona pierwotna

Chieftec ECO GPE-600S 600 W zasilacz - wnętrze

Etap filtrowania zaczyna się od dwóch filtrów EMI, które mają za zadanie odfiltrować zakłócenia z sieci (na kondensatorze typu X obok gniazda sieciowego ulokwoano jeszcze niewielki układ scalony CMD02X).

Następnie umieszczono mostek prostowniczy GBU 606 (bez chłodzenia) – jak sama nazwa wskazuje, ma on za zadanie wyprostować napięcie wejściowe. Nie zapomniano też o warystorze, który chroni jednostkę przed przepięciami.

Chieftec ECO GPE-600S 600 W zasilacz - wnętrze

Na układ aktywnego PFC składa się jeden tranzystor Infineon Technologies IPA50R380CE i dioda Taiwan Semiconductor UG8J - obydwa elementy przymocowano do aluminiowego radiatora. Wprawdzie na PCB znalazło się miejsce dla jeszcze jednego tranzystora, ale najwyraźniej nie jest on wymagany do poprawnego działania jednostki.

Główny kondensator to model Teapo z serii LR o napięciu 400 V i pojemności 330 µF – jest on certyfikowany do pracy w temperaturze do 85 stopni Celsjusza. Tuż obok znalazł się jeszcze termistor.

Chieftec ECO GPE-600S 600 W zasilacz - wnętrze

Za przełączanie odpowiadają dwa tranzystory Infineon Technologies IPA50R380CE. Kolejny tranzystor Unisonic Technologies UTC2N60L od­po­wia­da za pro­sto­wa­nie na­pię­cia na linii 5 Vsb.

Strona wtórna

Chieftec ECO GPE-600S 600 W zasilacz - wnętrze

Prostowanie napięć odpowiadają trzy diody Schottky'ego PFC PFR 30L60CT i dwie Mospec Semiconductor S30D45C - wszystkie elementy przymocowano do kolejnego radiatora.

Chieftec ECO GPE-600S 600 W zasilacz - wnętrze

Konwersja napięć odbywa się indywidualnie, a ich filtrowaniem zajmują się kondensatory marki Teapo, tym razem przystosowane do pracy w temperaturze do 105 stopni Celsjusza.

Chieftec ECO GPE-600S 600 W zasilacz - wnętrze

Strona wtórna jest monitorowana przez układ Sitronix ST9S313A-DAG (odpowiada on również za zabezpieczenia OVP i UVP).