Zasilacze

Wnętrze

przeczytasz w 2 min.

Obudowa zasilacza została zabezpieczony plombą, a jej zerwanie jest równoznaczne z utratą gwarancji - nie polecamy więc jej otwierać (również z uwagi na bezpieczeństwo). Czytelnicy nieznający i nieinteresujący się elektroniką mogą ominąć ten rozdział.

Chieftec Power Smart GPS-650C

Zasilacz Chieftec Power Smart GPS-650C został zaprojektowany przez firmę Channel Well Technology – tą samą platformę znajdziemy m.in. w modelach Enermax Revolution X't II 650 W i Thermaltake Smart DPS G 650 W.

Wnętrz zasilacza zostało zaprojektowane pod kątem optymalnego przepływu powietrza. Elementy elektroniczne nie są gęsto upakowane, a jakość wykonania stoi na dobrym poziomie (aczkolwiek można było się lepiej postarać, bo na awersie laminatu widać sporo nieprzyciętych elementów przewlekanych).

Chłodzenie

Chieftec Power Smart GPS-650C

Wentylacją komponentów zajmuje się 140-milimetrowy wentylator Dongguan Honghua Electronic Technology HA1425M12S-Z z łożyskiem ślizgowym. Prędkość obrotowa „śmigiełka” jest regulowana w zależności od obciążenia jednostki, ale nawet pod mocnym obciążeniem cechował się on wysoką kultury pracy. Nie mamy się tu do czego przyczepić.

Strona pierwotna

Chieftec Power Smart GPS-650C

Strona pierwotna obejmuje dwa filtry, które mają za zadanie odfiltrować zakłócenia z sieci – dwa kondensatory ceramiczne typu Y i jeden poliestrowo-metalizowany typu X przymocowano do gniazda sieciowego, natomiast reszta elementów znajduje się na głównym laminacie. Oczywiście jest też bezpiecznik.

Nieco dalej umieszczono warystor, który chroni jednostkę przed przepięciami z sieci oraz mostek prostowniczy (został on przymocowany do głównego radiatora, więc nie byliśmy w stanie odczytać jego oznaczenia). Nie zabrakło też termistora.

Chieftec Power Smart GPS-650C

Za główny kondensator odpowiada firma CapXon – jest to model z serii LP, który charakteryzuje się napięciem 400 V, pojemnością 330 µF i jest certyfikowany do pracy w temperaturze do 85 stopni Celsjusza. Szkoda, bo spodziewaliśmy się elementu z wyższej półki.

Na aktywny układ PFC składa się dioda Rohm Semiconductor SCS206AG i dwa tranzystory GP28S50G. Za kontrolę odpowiada układ Champion CM6502S (umieszczono go na odwrocie głównego PCB).

Z kolei za przełączanie odpowiadają dwa tranzystory Champion CMS6024. Kontroler PWM to Champion CM6901 (umieszczono go na pionowej płytce drukowanej). Obok transformatorów umieszczono też scalak Power Intergrations TNY-177PN.

Strona wtórna

Chieftec Power Smart GPS-650C

Zasilacz korzysta z projektu DC-DC, co powinno przełożyć się na lepszą regulację napięć wyjściowych. Tranzystory odpowiedzialne za linię 12 V (6x SG40N01D) przeniesiono na rewers głównego laminatu, zaś te z szyny 3,3 V i 5 V (2x M3006D i 2x M3016D) umieszczono na kolejnej pionowej płytce drukowanej – całością zarządza kontroler Anpec APW7159A.

Chieftec Power Smart GPS-650C

Filtrowaniem napięć wyjściowych zajmują się kondensatory mniej renomowanych firm: CapXon i AiSHi (tym razem certyfikowane do pracy w temperaturze do 105 stopni Celsjusza).

Za zabezpieczenie odpowiada scalak Sitronix ST95313. Na koniec warto dodać, że panel z gniazdami do wpięcia modularnych wiązek podłączono grubszymi przewodami (12AWG).

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login