Drugie rozszerzenie tchnęło w Civilization V nowe życie. Dzięki zmianom w polityce, dyplomacji, handlu i kulturze zabawa zyskała niespotykanej dotąd głębi.
Cywilizacja na nowo
Sporo wody w rzekach musiało upłynąć nim piąta odsłona kultowej Cywilizacji stała się tym czego oczekiwali najzagorzalsi fani. Uproszczenia, za które krytykowano tę produkcje od momentu jej premiery w 2010 roku stały się jednak powodem wydania prawdopodobnie najciekawszego dodatku w historii całej serii. Nowy Wspaniały Świat przynosi prawdziwe zatrzęsienie innowacyjnych zmian. O ich niezwykłym potencjale decyduje jednak nie sama ich ilość, a to w jaki sposób wkomponowują się w dotychczasowe schematy rozgrywki. Twórcom ze studia Firaxis należą się ogromne brawa, bo ulepszenia piątej Cywilizacji sprawiają takie wrażenia jakby były w grze od samego początku (tylko błagam, nic nie insynuujcie:).
Wraz z nowym rozszerzeniem w grze pojawia się aż 9 nowych nacji. Wśród nich znalazły się między innymi Asyria, Portugalia, Wenecja, a także Zulusi i Szoszoni. Naszych rodzimych fanów najbardziej ucieszy jednak obecność na tej liście Polski. Na czele naszej cywilizacji postawiono króla Kazimierza III Wielkiego posiłkując go husarią, jako dedykowaną jednostką i umiejętnością specjalną w postaci Solidarności. Konfiguracja ta świetnie sprawdza się podczas szybkiej ekspansji militarnej. Niestety potrzeba do niej koni, które bardzo często są towarem deficytowym. Strategicznych zawiłości w Nowym Wspaniałym Świecie jest jednak znacznie więcej.
Doskonale ilustruje to przykład innego, nowego rozwiązania - handlu. Dzięki tworzeniu lądowych i morskich szlaków handlowych pomiędzy różnymi miastami możemy nie tylko wspomagać ich rozwój zapewniając żywność czy zwiększając produkcję, ale i wpływać na przyjętą religię. Taka wymiana jest zawsze dwukierunkowa. Dosypując więc złota w naszym skarbcu przybywa go także w skarbcach miast, z którymi handlujemy. Podobnie z przyrostem naukowym czy turystyką. Warto o tym pamiętać nawiązując współpracę handlową z cywilizacją, którą w przyszłości planujemy złupić. Tym bardziej, że później może nam się to już po prostu nie opłacać.
Warto jednak plądrować szlaki handlowe oponentów, z którymi toczymy wojnę. Odcięcie wroga od dodatkowych surowców może przynieść nam wymierne korzyści. Podobny skutek osiągniemy wykorzystując do tego celu kongres światowy czyli drugą niezwykle istotną nowość Nowego Wspaniałego Świata. W skład kongresu wchodzą przedstawiciele wszystkich cywilizacji, zaś sama instytucja stanowi doskonałą kuźnie zaawansowanej dyplomacji. Obrady kongresu odbywają się cyklicznie pozwalając nam kształtować politykę na poziomie międzynarodowym. Do tego, aby przeforsować interesujące nas propozycje niezbędne jest jednak posiadanie odpowiedniej ilości głosów.
I tu zaczynają się zakulisowe rozgrywki polityczne z udziałem szpiegów-dyplomatów. Układy, układziki i kupowanie głosów przedstawicieli innych cywilizacji. Ot, dyplomatyczna codzienność. A wszystko po to aby zdobyć przewagę i mieć bata na niepokornych, tfu ... brużdżących nam przywódców. Wystarczy kilka wniosków z mocnym poparciem np. ograniczenie zużycia konkretnego surowca czy trafione w punkt embargo by doprowadzić niejedną cywilizację na skraj bankructwa:)
Umiejętne zarządzanie kongresem światowym pozwala także oddalić od siebie widmo przegranej kulturowej. Wraz z nowym rozszerzeniem kultura została bowiem wspomożoną turystką. Teraz nie wystarczy już tylko dbać o rozwój kulturowy naszej cywilizacji budując kolejne cuda świata czy wspomagając się wielkimi postaciami. Tym jedynie obronimy się przed wpływem innych cywilizacji. Bo w zaimplementowanym systemie turystyki chodzi właśnie o wywieranie wpływu. Odbywa się to z pomocą wielkich artystów. Tworzone przez nich dzieła takie jak choćby sławne obrazy, symfonie czy traktaty polityczne składowane są w muzeach i galeriach gdzie generują dla nas punkty turystyki. Ich liczba może być jednak różna. Wszystko zależy od tego czy będzie nam się chciało bawić w wymianę dzieł sztuki z rywalami i tworzenie z nich kolekcji tematycznych. Gracze lubujący się w wyzwaniach z pewnością docenią ten aspekt zabawy.
Ach, ta Wenecja...
Pisząc o zmianach w mechanice rozgrywki nie sposób nie wspomnieć o Wenecji, która na tle innych cywilizacji błyszczy niczym mały diamencik. W jej przypadku gra rządzi się bowiem zupełnie innymi prawami. Wybierając na początku zabawy Wenecję musicie liczyć się z brakiem możliwości tworzenia nowych miast. Dlaczego? Bo na jej liście produkcyjnej nie znajdziemy osadników. Co więcej, nacja ta nie potrafi zajmować podbitych miast. Na szczęście nie oznacza to, że Wenecja nie może się rozwijać. Dzięki swojemu kupieckiemu potencjałowi cywilizacja ta jest w stanie wygenerować szybko duże ilości złota. Dodatkowo dysponuje ona Kupcem Weneckim, unikalną odmianą wielkiego człowieka. Z jego pomocą możemy wykupić neutralne pojedyncze państwa-miasta czyniąc z nich podległe nam marionetkowe metropolie. Zapewniają nam one dodatkowe przychody, a dzięki opcji kupowania w nich nowych jednostek i budynków cały czas zwiększamy swój potencjał kulturowy, badawczy i militarny. Zabawa Wenecją stanowi więc całkiem ciekawe doznanie.
Civilization V Wydanie Kompletne
Pomimo upływu lat piąta odsłona Cywilizacji nie straciła nic ze swojego uroku i przyjemności płynącej z zabawy. Dzięki zaś niesamowicie rozbudowanemu rozszerzeniu jej atrakcyjność jeszcze wzrosła. Nowy Wspaniały Świat przyniósł cały szereg zmian, które wydają się logiczną konsekwencją przyjętego modelu rozgrywki. Dzięki temu gra wraz z dodatkiem sprawia wrażenie spójnej, zamkniętej całości. A przy tym tak obszernej, że w czasie kilku rozgrywek nie jesteśmy w stanie poznać wszystkich nowych niuansów wielopłaszczyznowego zarządzania cywilizacją. Szkoda tylko, że nadal nie udało się nic zwojować ze sztuczną inteligencją, której rzadko udaje się nas czymś zaskoczyć. Z tego też powodu trudno liczyć na jakieś szczególne dyplomatyczne podchody. Gdyby nie to ocena "odświeżonej" Cywilizacji byłaby znacznie wyższa. Nie zmienia to jednak to faktu, że Nowy Wspaniały Świat to najlepsze co mogło spotkać ostatnią odsłonę tej kultowej serii. Swoja drogą czy Civilization V nie mogła wyglądać tak od początku?
Moja ocena: | |
Grafika: | dobry |
Dźwięk: | dobry |
Grywalność: | dobry |
Ogólna ocena: | |
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 79 zł | |
Komentarze
22Jednak gra przednia ;)
Granie Wenecją faktycznie jest niesamowite trzeba tylko pamiętać żeby nie osłabić się militarnie w pogoni za kulturą bo jak zaczną niszczyć szlaki handlowe to kiepsko, oj kiepsko.
Ale mając pełną kabzę Państwa-Miasta stanęły wszystkie w mojej obronie a zakulisowa dyplomacja doprowadziła do wywołania wojny pomiędzy moimi sojusznikami a wrogami, dzięki czemu dość szybko odzyskałem szlaki handlowe.
Ogólnie dodatek oceniam bardzo wysoko, takie małe zmiany jak okienko informujące o zależnościach cywilizacji z innym aspektami gry przed rozpoczęciem wojny - CUDO!!!
Opanowanie 14 szlaków handlowych żeby zmaksymalizować korzyści dość długotrwały temat ale do ogarnięcia przy kilku miastach gorzej jak ich więcej.
Embargo na inną cywilizację - dzięki temu Anglia mnie nie zniszczyła. uff.
POLECAM wszystkim maniakom!!!
I warta swojej ceny!
Pytam bo dopiero na poziomie wyższym od Prince AI pokazuje pazurki.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_III_Wielki
BTW jaką mapę Europy do Civ5 BNW polecacie? Bo nie zauważyłem by do dodatku jakąś dodali.
Póki co gram na jakiejś z warsztatu steam, tereny wschodniej europy od morza czarnego do bałtyku moje ;)
nie bo producent musiał skasowac graczy kilka razy za dlc żeby gra była kompletna