Klawiatury

Testy i podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Cóż realnie można testować w klawiaturze?

W ramach testowania sprawdziliśmy N-Key Rollover, czyli potocznie NKRO. Test ten wykazuje, ile klawiszy możemy wcisnąć kolejno bez ich puszczania, zanim klawiatura przestanie rejestrować kolejne wciśnięcia.

Cooler Master SK650 - testy NKRO

W testowanym modelu zaskoczenia brak – mamy tutaj pełne NKRO, czyli brak limitu wciśniętych klawiszy. Kolejno sprawdziliśmy czas rejestracji kliknięcia i ten wynosi około 8 ms, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Cooler Master SK650 - Prezentacja

Czas zatem podsumować testowaną klawiaturę, co nie będzie prostym zadaniem. Zacznijmy może od wad, gdyż tych jest mniej. Pierwszą jest zdecydowanie cena, która oscyluje w okolicy 700 zł za (mimo wszystko) dosyć skromną w dodatkowe przyciski oraz funkcje (brak np.: wyświetlacza, ładowania NFC, huba USB) klawiaturę. Dalej mamy kwestię dbałości o szczegóły w kontekście umieszczenia śrub od wierzchniej strony obudowy. Nie jest to bardzo rażący wizualnie aspekt i jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, że komuś może nawet przypaść do gustu taki industrialny smaczek, jednak uważamy, że miejsce śrubek powinno być od spodu klawiatury.

Cooler Master SK650 - Prezentacja

Co do samych klawiszy, to tak jak pisaliśmy na pierwszej stronie – są one duże i blisko siebie, przez co łatwo o przypadkową aktywację jednego z sąsiednich klawiszy. Układ pływający oznacza również, że z boku klawiatura nocą wygląda raczej średnio atrakcyjnie, ale to ciężko uznać za wadę, raczej cechę takiego układu.

Cooler Master SK650 - Prezentacja

Przechodząc teraz do zalet, musimy zdecydowanie pochwalić pracę przełączników Cherry MX Low Profile RED, a to w sumie jest najważniejsze w przypadku klawiatur. Pracują perfekcyjnie równo i powtarzalnie, szybsza aktywacja oznacza mniej energii potrzebnej np. do pisania, a dźwięk jaki wydają przy wciskaniu, nie jest ani za głośny ani za cichy – to zdecydowanie nasz ulubiony typ przełączników.

Cooler Master SK650 - Prezentacja

Ostatecznie przechodzimy do tego, co zapewne sprawia, że testowana klawiatura jest tak droga – w pełni konfigurowalne oświetlenie RGB LED. Jeżeli jest dla was ważne to, jak akcesoria się prezentują i współgrają ze sobą, to z pewnością docenicie możliwości konfiguracji w aplikacji Portal.

Cooler Master SK650 - Prezentacja

W naszej opinii Cooler Master SK650 to świetny wybór dla gracza, który zwykle nie zmienia ułożenia ręki na klawiszach i ceni indywidualizację podświetlenia oraz zaawansowane makra. Choć można by się zastanowić, czy w takim przypadku lepsza nie będzie mniejsza siostra testowanego modelu – SK630, pozbawiona klawiszy numerycznych. Do pracy biurowej trudno nam polecić testowany model ze względu na opisany wyżej problem z literówkami, ale także cenę, której w takim zastosowaniu raczej nic nie uzasadnia. Ostatecznie postanowiliśmy testowaną klawiaturę odznaczyć wyróżnieniem „Dobry Produkt”.

Cooler Master SK650 - plusy i minusy

 • rewelacyjne i niezawodne przełączniki
 • niski skok klawisza
 • w pełni konfigurowalne podświetlenie RGB
 • zaawansowana funkcja makr
 • atrakcyjny wygląd…
   
 • …wypaczony przez widoczne śruby.
 • zbyt mały odstęp między klawiszami
 • wysoka cena
 • niewykorzystany potencjał USB-C

80% 4/5

Dobry produkt

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  angelboy
  4
  za te pieniądze to powinna mieć wejścia z każdej strony, mieć podpórkę, szereg klawiszy multimedialnych i ogólnie fruwać xD a tymczasem mamy ociosaną patelnię w której tylko marka i przełączniki są coś warte -.- żenada ...
  • avatar
   bartus_s
   2
   Co to jest ladowanie NFC, ktorego brak jest wymieniony w artykule jako wada?
   • avatar
    pawluto
    2
    RGB i za blisko klawisze - Jestem całkowicie na NIE
    Mam inną klawiaturę która ma o wiele bardziej oddalone klawisze a i tak podobnie udaje mi się wcisnąć dwa klawisze naraz...Totalna nerwówka - !!
    • avatar
     szymcio30
     1
     Co z tego, że pięknie świeci brak podpórki na nadgarstki w tak drogim produkcie to jakaś kpina
     • avatar
      Dizzy
      0
      Cena kosmos. Mi ostatnio udało się kupić Corsair K68 RGB za 349.00 i jestem bardzo zadowolony.