Laptopy

GeForce czy Radeon - Sterowniki

przeczytasz w 1 min.

Możliwości karty graficznej nie kończą się na liczbie uzyskiwanych klatek na sekundę. Dobrze jest skupić się na tym, co oferują ich sterowniki. Zależy nam na idealnym dostrojeniu obrazu do naszych potrzeb i ergonomii - szczególnie podczas korzystania z telewizora podłączonego przez złącze HDMI. W tym przypadku sterowniki nVidii dają użytkownikowi ergonomiczny interfejs.

Panel sterowania dla karty graficznej ATi Mobility HD 3650
Panel sterowania dla karty graficznej GeForce 9600M GT

 

Próba dopasowania wyświetlanego obrazu do ekranu wystarczy, by przekonać się, że konfiguracja GeForce jest znacznie bardziej przyjazna użytkownikowi, niż ma to miejsce w przypadku Radeona.
Jak prezentuje ilustracja, sterownik od ATi daje możliwość skalowania obrazu na ekranie telewizora prostym suwakiem, podczas gdy nVidia oferuje wyrafinowany ekran testowy.

Panel sterowania dla karty graficznej ATi Mobility HD 3650Panel sterowania dla karty graficznej GeForce 9600M GT

Widać, że producentów reprezentuje trochę inne podejście do projektowania panelu kontrolnego. Aplikacja nVidia  wydaje się bardziej intuicyjna. Nie sposób ocenić jaka droga jest lepsza - w moim przekonaniu GeForce zdecydowanie punktuje za ergonomię, ale jest to rzecz gustu.

Szersze rozważania na temat obsługi tych kart graficznych znajdziecie w naszym ostatnim artykule: ATi vs. nVidia - porównanie oprogramowania do kart graficznych GeForce i Radeon.