Pamięć flash

Corsair Voyager 8GB

przeczytasz w 3 min.

Jakieś dwa miesiące temu postanowiłem zaopatrzyć się w nowszego i lepszego pendrive'a niż poczciwy Kingston DTI 1GB. Wybór padł na wyrób firmy Corsair. Po zakupie na allegro.pl Corsair Voyager 8GB zostało tylko czekanie na paczkę.

Tak więc po kilku dniach paczka przyszła a w niej znajdował się w/w Korsarz. Jak na firmę przystało znalazł się też przedłużacz USB oraz smycz na pamięć. Po nacieszeniu się wyglądem czas na jakiekolwiek testy... i tu pojawiły się problemy. Według zapewnień firmy Corsair pamięć powinna mieć transfery 31 MB/s odczyt oraz 16 MB/s zapis. Biorąc poprawkę na specyfikację miałem nadzieję że rzeczywista prędkość nie będzie obiegała dużo od danych technicznych produktu. Natomiast pamięć mnie zawiodła, ponieważ prędkość odczytu wynosiła 20 MB/s, +- 3 MB/s (była to jeszcze znośna prędkość) lecz prędkość zapisu nie przekraczała 3,5 MB/s. Przeprowadziłem testy na różnych komputerach i nawet na różnych platformach lecz cały czas prędkość zapisu była niska. Zostało tylko odesłanie pamięci na gwarancję – i tak poczyniłem.

Po ponad dwóch miesiącach czekania dostałem paczkę z powrotem z inną wersją pendrive'a. Po kilku testach było prawie tak samo lecz w tym przypadku była to wina programu do kopiowania. Po sprawdzeniu w innym programie było wreszcie OK. Po przeprowadzonej rozmowie ze sprzedawcą jednego ze sklepów internetowych dowiedziałem się, że takie problemy bardzo często pojawiały się w tych wersjach pamięci.  Lecz nie wnikajmy już w przyczynę, ważne że skutek jest prawidłowy.
Dopiero od tego etapu można zacząć rzeczywisty opis możliwości 8-mio gigowego pendrive'a firmy Corsair.

 

Wygląd

Zacznijmy od wyglądu. A więc, pendrive wygląda ładnie. Cały pokryty gumą dobrej jakości i miłej w dotyku. Niestety po dłuższym użytkowaniu pamięci przyczepia się do niej kurz i brud, który jest ciężko usunąć. Jak pisałem wyżej, do zestawu producent dorzucił niebieską smycz z logami firmy dookoła. Pendrive jest wyposażony w niebieską diodę pulsującą w rytm przesyłanych danych. Całość prezentuje się dobrze.

  

 

 Ergonomia

Pamięć jest smukła lecz gruba. Jeżeli ma ktoś w obudowie porty obok siebie lub jeden pod drugim to mogą być trudności z zagospodarowaniem drugiego portu USB. Nie powinno to jednak dziwić, bo przecież musieli upchnąć gdzieś te 8 GB miejsca.
Pendrive ze smyczą prezentuje się nadzwyczaj dobrze lecz po dłuższym użytkowaniu może ona przeszkadzać jeżeli nosimy go w kieszeni. Co do problematycznej zatyczki to niestety nie ma dodatkowej imitacji wtyczki USB żeby nałożyć zatyczkę na nią tak jak ma to miejsce w pendrivie OCZ ATV.

 

 


Wydajność

I oto najważniejszy rozdział recenzji – wydajność owej pamięci.
Po włożeniu urządzenia w port USB system wykrył dysk wymienny o pojemności 7,51 GB. Wydajność flashki plasuje się na średnim poziomie. Oczywiście transfery odbiegają od tych podanych przez producenta lecz nie są aż takie złe. Podczas nagrywania kilku plików po 350 MB prędkość zapisu przez pierwsze kilka sekund wynosiła lekko ponad 10 MB/s lecz w późniejszej fazie nagrywania spadła do 8 MB/s. Nie jest to źle lecz też nie najlepiej. Podczas zgrywania tych samych plików transfer sięgał 30 MB/s i na szczęście nie miał poważnych spadków. Tak więc z odczytu jestem zadowolony lecz zapis mógłby być trochę lepszy (tak dla porównania miałem okazję sprawdzić pamięć Corsair 4GB to przy zapisie osiąga ona 11 MB/s).To były dane z obserwacji, teraz czas na testy.

 

Pierwszym testem jaki przeprowadziłem był test w programie HD Tach

 Pendrive uzyskał średni transfer 33 MB/s, więc jest to dobry wynik. Czas dostępu jest bardzo dobry i wynosi 0,4ms. Gorzej wypadł w zużyciu procesora, w czasie testu pożerał aż 12% mocy obliczeniowej procesora Core2 Duo 8200 3,2 GHz. Ale z jedno trzeba przyznać, że prędkość odczytu jest stabilna, nie ma żadnych wahań.

 

Kolejnym programem testującym był HDTune.

 

 

 

Tym razem wydajność była nieco słabsza. Średnia prędkość wynosiła w tym teście 25,5 MB/s a czas dostępu 0,5ms. Ale nie tylko wydajność spadła, lecz także zużycie procesora wynoszące już tylko 8,2%. Można także tutaj zauważyć lekkie wahania prędkości, które falują od 25 do 30 MB/s.

 

Kolejnymi benchmarkami były SiSoftware Sandra oraz ATTO Disk Benchmark.

 

 

 

 W powyższym teście porównałem wydajność mojego Korsarza z tym samym pendrivem lecz w wersji GT. Jak widać różnica jest wielka. 

 

 

Tutaj można zobaczyć szybkości z jakimi Corsair Voyager 8GB nagrywa pliki o danej wielkości. Test ten nie zabardzo zgadza się z rzeczywistością, ponieważ nagrywając plik o wielkości 700MB nie udało mi się osiągnąć prędkości zapisu wynoszącej prawie 13 MB/s. Co do odczytu to przyznam że przekroczenie granicy 30 MB/s jest osiągalne.

 

 

Zalety 

 

 • Miły w dotyku
 • Wstrząsoodporny (prawdopodobnie wodoodporny też jest lecz nie testowałem :) )
 • Szybki odczyt i zapis oraz niski czas dostępu
 • Ładna niebieska dioda

 

Wady

 

 • Problemy z jedną z serii tych 8 GB pamięci
 • Zapis mógłby być trochę lepszy
 • Problem z zatyczką (tak jak w większości pendrive'ów - można ją zgubić)

 

Pamięć tą można zaliczyć do dobrych lecz nie najlepszych. Prędkości odczytu i zapisu są na dobrym poziomie tak samo jak czas dostępu. Za cenę ok 70zł to dobry zakup. Lecz jednak pozostaje niesmak po poprzednim pendrivie, który musiał być odesłany do serwisu.

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  tekst bardzo, ale to bardzo slaby.
  -Zapis mógłby być trochę lepszy
  np. jaki, kolorowy?
  -Pamięć jest smukła lecz gruba
  a i ~a?
  i tak dalej i dalej.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Recenzja napisana bardzo pobieżnie.
   Skoro były problemy z programem kopiującym, to dobrze by było napisać z jakim programem, i jakie konkretnie problemy, a nie przechodzić nad nimi do porządku dziennego.

   "Nie powinno to jednak dziwić, bo przecież musieli upchnąć gdzieś te 8 GB miejsca." - Znaczy się, że według Ciebie taki np. SanDisk Cruzer Contour U3 16GB jest grubszy lub dłuższy od testowanego Corsaira, bo ma większą pojemność? To co z penami o pojemnościach 64GB? Coś mi tu nie pasuje.

   I jeszcze jedno: "Chyba wiem dlaczego masz tylko 1 pkt, bo na tyle Cie tylko stać." - to było co najmniej nie na miejscu. Jeżeli nie potrafisz przyjąć krytyki i odpowiedzieć na nią w przyzwoity sposób, to albo nie pisz artykułów, albo nie odpisuj na komentarze, bo wystawiasz sobie kiepskie świadectwo.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    juz udowodniles, ze z jezykiem polskim i logika masz klopoty.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Przestańcie jechać po chłopaku, najistotniejsze że zwrócił uwagę na wady produktu, uważam że recka całkiem przyzwoita, w końcu to dział "mini-recenzje".
     • avatar
      hosemarian
      0
      wszystko zeby tylko nabic sobie punkty i odbierac darmowe nagrody. Szkoda bo strona moze zejsc w dol...
      • avatar
       Botanix
       0
       Dragon nie dziw się, po prostu piszesz jak dzieciak. Benchmark daje możliwość uczestniczenia w tworzeniu strony, nie znaczy to, że każdy się do tego nadaje. Twoje recenzje jak dotąd to jedynie masówka, głupie, nieprzemyślane teksty. Nie chodzi jedynie o wykresy ale o język...

       Zaczynasz od Twojej historii nabycia pendriva na allegro - a kogo to obchodzi? Nie umiesz pisać i pogódź się z tym. Nie wytykaj innym ile pkt mają, kolega ma 1pkt bo widocznie tyle chce mieć. Skoro Tobie pozwalają pisać to uwierz mi pozwolą każdemu.

       Język Twojej wypowiedzi jest tak tragiczny, że musiałbym cytować błędy w wielu komentarzach. Postaram się streścić do minimum, kto wie może się czegoś nauczysz.

       "Po nacieszeniu się wyglądem czas na jakiekolwiek testy". Użycie w tym zdaniu wyrazu "jakiekolwiek" jest bez sensu. Gdybyś nie wiedział jakiekolwiek to coś na podobieństwo choćby "obojętnie które". jak masz robić JAKIEKOLWIEK to nie rób wcale.

       "Natomiast pamięć mnie zawiodła, ponieważ prędkość odczytu wynosiła 20 MB/s, +- 3 MB/s (była to jeszcze znośna prędkość) " - Nie pamięć Cię zawiodła tylko jej szybkość zapisu, odczytu... Również, nie prędkość a szybkość!

       "Lecz nie wnikajmy już w przyczynę, ważne że skutek jest prawidłowy." - skutek prawidłowy... Co to w ogóle znaczy?

       "Dopiero od tego etapu można zacząć rzeczywisty opis możliwości 8-mio gigowego pendrive'a firmy Corsair." - Od tego momentu powinieneś zacząć recenzję. Parę wcześniejszych, bzdurnych zdań nic nie wnosi.
       • avatar
        Botanix
        0
        "Pamięć jest smukła lecz gruba." - smukła czy gruba? Smukły jest odwrotnością grubego.

        "Nie powinno to jednak dziwić, bo przecież musieli upchnąć gdzieś te 8 GB miejsca." - nie wiesz co kupujesz. Pamięć nie jest gruba ze względu na rozmiary kości pamięci. "Voyager", przeznaczona do podróży, o zwiększonej wytrzymałości. Gumę zastosowano nie po to aby ładnie wyglądała. Sama kostka nie jest większa od paznokcia.

        "Pendrive ze smyczą prezentuje się nadzwyczaj dobrze lecz po dłuższym użytkowaniu może ona przeszkadzać jeżeli nosimy go w kieszeni" - smycz zakłada się na szyję a nie nosi w kieszeni. Oczywistym jest, że może przeszkadzać. Zwłaszcza brak logiki z Twojej strony.

        "Podczas nagrywania kilku plików po 350 MB prędkość zapisu przez pierwsze kilka sekund wynosiła lekko ponad 10 MB/s lecz w późniejszej fazie nagrywania spadła do 8 MB/s. Nie jest to źle lecz też nie najlepiej." - nagrywania czy kopiowania? Ile jest wg. Ciebie najlepiej?

        "Ale z jedno trzeba przyznać, że prędkość odczytu jest stabilna, nie ma żadnych wahań." - straszne jest to zdanie.

        "Tutaj można zobaczyć szybkości z jakimi Corsair Voyager 8GB nagrywa pliki o danej wielkości." - raczej wykresy. Szybkości nie zobaczysz, możesz ją zmierzyć.

        "Test ten nie zabardzo zgadza się z rzeczywistością, ponieważ nagrywając plik o wielkości 700MB nie udało mi się osiągnąć prędkości zapisu wynoszącej prawie 13 MB/s." - nie test nie zgadza się z rzeczywistością a jego wyniki.

        • avatar
         Botanix
         0
         "Zalety

         * Miły w dotyku
         * Wstrząsoodporny (prawdopodobnie wodoodporny też jest lecz nie testowałem :) )
         * Szybki odczyt i zapis oraz niski czas dostępu
         * Ładna niebieska dioda

         Wady

         * Problemy z jedną z serii tych 8 GB pamięci
         * Zapis mógłby być trochę lepszy
         * Problem z zatyczką (tak jak w większości pendrive'ów - można ją zgubić)"

         Zaletą jest szybki zapis, a wadą zapis, który mógłby być trochę lepszy. Tzn, że jest niewyraźny, czy może chodzi o to, że jesteś niezdecydowany? Raz zaletą jest szybki zapis, raz wadą jest zbyt wolny zapis. Wadą jest również zatyczka którą można zgubić... ciekawa wada.

         O proszę, jest wstrząsoodporny i prawdopodobnie wodoodporny. Myślałem, że to z powodu 8GB jest taki gruby, smukły i miły w dotyku...

         "Pamięć tą można zaliczyć do dobrych lecz nie najlepszych." - nie prościej napisać. Pamięć tą można zaliczyć do klasy średniej? Po co tak komplikujesz wypowiedzi?

         Podsumowując polecam klepanie pkt. w dziale aktualności. Tam przynajmniej wstydu sobie nie narobisz bo poprawiają nie tylko ortografię.
         • avatar
          hosemarian
          0
          lol, przyjmij krytyke a nie wszystkiego sie wypierasz. Ludzie zwracaja Ci slusznie uwage to wyciagnij wnioski, bo niedlugo zaczniesz pisac recenzje przedluzaczy usb, zeby tylko dostac kolejne punkty.
          • avatar
           Dragon
           0
           A wcześniej?

           "-Zapis mógłby być trochę lepszy
           np. jaki, kolorowy?"

           Może i przesadziłem a wnerwiają mnie właśnie takie komentarz. Może powiesz, że to nie było wredne?
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            moim zdaniem tekst jest ok... wiadomo przydaloby sie pare poprawek sytyslitycznym ale pod wzgledem merytorycznym w zupelnosci wystarcza;) zastanawialem sie nad ta pamiecia, ale chyba wybiles mi to z glowy. Pytanko? Skad szarpnales do testow GT ? Staram sie ja dorwac gdzies w sklepach w wersji 8 lub 4GB niestety to juz cholerna rzadkosc ;/
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Może to jest podróba made in China
             Sprzedaję takie rzeczy i kupuję towar w Chinach. Wyglądają tak samo.... :)
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Posiadałem dwie pamięci Corsair Voyager GT(czerwony)

              TRANSFER DANYCH FATALNY JAK NA SPRZĘTA ZA TAKĄ CENĘ 100 PLN
              Pierwszą miałem przez 6 dni (w rzeczywistości kilka minut użytkowania) i musiałem oddać na gwarancję.

              Druga przyszła po 2 tygodniach i działała jeszcze krócej niż pierwsza!! ZALEDWIE KILKA MINUT

              ZGADNIJCIE CO Z NIM ZROBIŁEM??;-)