Słuchawki

Jakość dźwięku, opinia

przeczytasz w 4 min.

Dźwięk Super X-Fi - dwa punkty widzenia

Słuchawki Creative SXFI Air wykorzystują technologię Super X-Fi, która korzysta ze specjalnych algorytmów po to, by przekształcić dźwięk grający blisko ucha na bardziej przestrzenny. Jest on określany wręcz jako holograficzny.

Creative SXFI Air - słuchawki do PS4

Jeśli nie jesteś audiofilem, to poniższy punkt możesz pominąć i od razu przejść do "typowego użytkownika" ;).

Z punktu widzenia dźwiękowego "purysty"

Producent stara się przekonać potencjalnego użytkownika, że muzyka, której dotychczas słuchał nie jest tworzona z myślą o słuchawkach, lecz o głośnikach. Twierdzi, że jest nienaturalnie pompowana do uszu i dlatego wymaga modyfikacji, by brzmiała lepiej.

Takie stwierdzenie może nie spodobać się osobom z nastawieniem audiofilskim. Puryści twierdzą przecież, że dźwięk nie tylko powinien, ale wręcz musi być idealnie wierny oryginałowi, a wszelkie efekty zmieniające odbiór są niedopuszczalne. W końcu Hi-Fi to high fidelity, czyli wysoka wierność, więc X-Fi powinno oznaczać ekstremalną wierność.

Moim zdaniem słuchawki Creative SXFI Air nie są przeznaczone dla dźwiękowych "purystów". Po wciśnięciu przycisku Super X-Fi brzmienie zmienia się bardzo mocno. Dla osób oczekujących brzmienia maksymalnie zbliżonego do oryginalnego słowo zmiana jest przeciwieństwem oryginału. Dla nich nie ma znaczenia to, czy ta zmiana sprawia, że dźwięk jest bardziej atrakcyjny. Zmiana, szczególnie programowa w świecie audiofilskim jest... niezbyt mile widziana.

Oczywiście nie musimy włączać efektów Super X-Fi i wtedy możemy traktować Creative SXFI Air jako normalne, dobre słuchawki.

Creative SXFI Air - słuchawki USB typ C

Sądzę jednak, że większość nas nie powinna się tym przejmować, bo...

Z punktu widzenia typowego użytkownika

Jeśli nie macie podejścia ortodoksyjnie audiofilskiego, to w zasadzie możecie już zacząć zbierać pieniądze na te słuchawki, bo uważam, że dla 95% społeczeństwa będą one perfekcyjne.

Creative SXFI Air cieszą uszy mocnym, dynamicznym brzmieniem z solidną porcją tonów niskich. Jest ono ocieplone, szczególnie w dolnym i średnim zakresie oraz cechuje się dość wąską, ale za to głęboką sceną (przynajmniej w standardzie, bo z efektami się to zmienia).

Miłośnicy basu nie będą zawiedzeni - słuchawki schodzą nisko i cechują się całkiem sporą mocą w dolnym zakresie. Solidne basy grają tutaj pierwszoplanową rolę. Na drugim miejscu są dość czyste i wyraźne tony wysokie, które nie są zbyt ostre (nie kłują w uszy, nie syczą, nie trzeszczą). Tony średnie standardowo są lekko wycofane, ale wciąż obecne w odtwarzanym dźwięku.

Po włączeniu efektów Super X-Fi charakterystyka ta zmienia się w sposób istotny. Przestrzeń rozszerza się bardzo mocno. Standardowo dźwięk dochodzi jakby z góry i nieco z przodu, a po włączeniu Super X-Fi dzieli się wyraźnie na różne miejsca. Często bywa tak, że część dźwięków dochodzi z tyłu, część z przodu, a najwięcej z boków.

Słychać sporo powietrza, ale przy okazji też lekki pogłos. Niekiedy po włączeniu Super X-Fi miałem wrażenie, że siedzę w dużym pokoju, a niekiedy w kamiennej piwnicy. Wszystko zależało od danego utworu, gry lub filmu.

Creative SXFI Air - słuchawki z kolorowym podświetlaniem LED

Ponadto po aktywacji efektów Super X-Fi zmienia się charakterystyka poszczególnych pasm. Tony niskie są wzmocnione jeszcze bardziej, więc słuchawki stają się prawdziwymi basowymi potworami. Ton y średnie stają się mocniejsze i bardziej plastikowe (brzmią jakby dochodziły z wnętrza plastikowej skrzyni). Z kolei soprany ochładzają się i stają bardziej metaliczne.

Co ciekawe efekty Super X-Fi spisują się różnie w zależności od gatunku muzycznego. Zaskoczyło mnie to jak świetnie sobie dają radę w czasie słuchania muzyki klasycznej i niekiedy jazzu lub ambientu. Tutaj zdecydowanie pozytywne wrażenia. Jednak w czasie słuchania ostrej elektroniki lub ciężkiej gitary jest już gorzej. Dźwięk bywa sztuczny, plastikowy i czasami zbyt ostry. Spada też czystość i separacja dźwięków.

Ogólnie rzecz ujmując efekty SXFI są najbardziej godne polecenia w filmach i często również w grach. Jeśli chodzi o muzykę, to raczej bym je wyłączył, chyba, że słuchacie czegoś lekkiego.

Nie będę opisywał tutaj szczegółowo wrażeń dźwiękowych w poszczególnych utworach, bo zauważyłem, że w większości z nich schemat jest dokładnie taki sam. Mocne tony niskie, ciepła średnica i czyste, przyjemne, lekkie tony wysokie. Dobra dynamika i rozdzielczość oraz świetne zachowanie słuchawek przy wysokiej głośności. Plus oczywiście radykalne podbicie basów i tonów średnich oraz zwiększenie przestrzeni po wciśnięciu "magicznego guziczka".

Creative SXFI Air - słuchawki do konsoli

Kolejnym pozytywnym zaskoczeniem było to jak słuchawki grają z poszczególnych źródeł.

Testowałem je w połączeniu ze smartfonem OnePlu 6 przez Bluetooth, wyjście słuchawkowe 3,5 mm oraz USB typu C. Oprócz tego podłączałem je przez USB-C do komputera i konsoli.

  • Bezprzewodowo przez Bluetooth grały bardzo dobrze. Wszystkie powyższe opisy dotyczą właśnie odtwarzania dźwięku przez BT. Typowy czas słuchania na jednym pełnym ładowaniu to około 8 godzin
  • Po przełączeniu na kartę pamięci microSD odtwarzanie rozpoczyna się automatycznie. Dźwięk był nieco głośniejszy i jeszcze czystszy oraz bardziej dynamiczny niż przez BT. Słuchawki bez problemu odtwarzały 24-bitowe pliki FLAC (44,1 kHz), ale np. 96 kHz nie widziały.
  • Przez USB typu C zapewniały znakomitą jakość, obojętnie czy były podłączone w ten sposób do smartfona, komputera czy konsoli. Można było dotykowo zmieniać utwory i regulować głośność. W połączeniu z OnePlus 6 regulacja głośności odbywała się niezależnie na smartfonie i słuchawkach. Czystość, dynamika i głośność maksymalna były po prostu znakomite.
  • Klasycznie, analogowo przez mini jack 3,5 mm też spisywały się dobrze. Ogólna dynamika i klarowność dźwięku była trochę gorsza niż przez USB typu C lub z plików FLAC, ale dźwięk był wciąż przyjemny. Największy problem jest jeden - nie każdy smartfon da radę zasilić te słuchawki. Innymi słowy przez 3,5 mm możecie niekiedy osiągnąć najniższą głośność maksymalną.

Creative SXFI Air - dobre słuchawki bezprzewodowe Creative

Creative SXFI Air - opinia

Mocne, basowe brzmienie w standardzie + opcjonalne efekty przestrzenne Super X-Fi które mogą uatrakcyjnić filmy, gry i muzykę. Komunikacja bezprzewodowa Bluetooth idealna do smartfona, tabletu i laptopa. Cyfrowa łączność USB typu C idealna do komputera stacjonarnego i konsoli + analogowa łączność mini jack 3,5 mm idealna w zasadzie do każdego odtwarzacza i komputera z wyjściem słuchawkowym (w tym również do PS4). Czytnik kart pamięci microSD, czyli w praktyce odtwarzacz muzyki wbudowany w słuchawki. Duże, wygodne poduszki, solidny pałąk, podświetlanie RGB LED i sterowanie dotykowe. A na dodatek mały, odłączany i całkiem dobry mikrofon do komunikacji głosowej.

Wszystkie powyższe cechy znajdziecie w słuchawkach Creative SXFI Air. Nie wiem jak na Was, ale na mnie robi to wrażenie. Testowane słuchawki kosztują około 560 zł. Niemało, ale pamiętajcie, że Creative SXFI Air to sprzęt wybitnie uniwersalny, który zastąpi Wam kilka innych słuchawek. Możecie go używać do słuchania muzyki w domu i poza nim, a także grania i oglądania filmów. Bezprzewodowo i przewodowo. Wygodnie i bezproblemowo.

Wydacie pięć i pół stówki raz i macie dobre słuchawki do wszystkiego, ale nie do niczego. Ja taką uniwersalność szanuję.

Creative SXFI Air - słuchawki Bluetooth do telefonu

Creative SXFI Air - ocena

  • łączność bezprzewodowa Bluetooth
  • wbudowany odtwarzacz plików z karty pamięci microSD
  • cyfrowy dźwięk przez USB typu C
  • analogowy dźwięk przez mini jack 3,5 mm
  • kolorowe paski LED RGB (regulowany kolor)
  • maleńki, odłączany mikrofon
  • efekty Super X-Fi przydają się w grach, filmach i niekiedy w muzyce
  • dobrej jakości brzmienie z mocnymi tonami niskimi
  • duże, grube, miękkie poduszki wokółuszne
  • możliwość łatwego zdejmowania poduszek
  • szeroka, wygodna poduszka na pałąku
  • szeroki zakres regulacji pałąka (pasuje nawet na dużą głowę)
  • około 8 godzin ciągłego czasu słuchania przez Bluetooth
     
  • dość przeciętna funkcjonalność aplikacji

Super ProduktSuper OpłacalnośćSuper Ergonomia

98%

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Kropeczka
    2
    RGB najdłużej opisywana funkcja............. słuchawek.

    Ja passs.
    • avatar
      0
      Ciężko się z tymi słuchawkami rozstać, ale cóż... musiałem je odesłać. Bardzo fajne, szczególnie do smartfona i laptopa, a przy tym wygodne.
      • avatar
        Kadzidło
        0
        Szkoda że nie ma jeszcze jakiegoś małego porównania do Creative SXFI Air C
        • avatar
          mjasinsk
          0
          Uzywam ich od półtora miesiąca. Zaczynając od ceny. Kupiłem z promocja któa ktoś "otworzył" na FB i miałem bodajże 15% czy 20%zniżki. Cena w okolicach 500 zł jest atrakcyjna szczególnie jeżeli porównujemy do podobnej targetowo konkurencji np. Steel Series.
          A własnie. Obecnie używam Steel Series Arctis 7 któr nie dość że droższe nie mają wszytskich rozwiązań w zakresie wireless jak testowane Creativy. Wydaje mi sę ż Arcis są delikatnie, minimalnie bardziej wygodne i faja jest funkcja chowania mikrofonu, jednak pod względem dźwiękowych Creative daje lepsze wrażenia. System opatentowany przez Creative bardzo fajnie sprawdza się do gier i całkiem całkiem spisał się podczas testów z amplitunerem kina domowego (połączenie bluetooth) gdzie faktycznie filmy brzmią wyraźnie jak z szerokiej sceny pokoju a nie z ograniczonej przestrzeni podsłuchawkowej :) Oczywiście kina domowego nie zastąpią tak jak nie zastąpia moich wysłużonych AKG K-701 do słuchania muzyki . Natomiast słuchanie muzyki w podróży? Ok jako zatwardziały przeciwnik słuchawek dousznych, chętnie je zabiorę w podróż do testów choć przyznaję ze już wiem teraz ze w porównaniu do Sony WH100XM3 nie dadzą rady...ale......Sony jestponad 2,5 raza droższe. Polecam te słuchawki