SSD

Testy przy długotrwałym obciążeniu

przeczytasz w 1 min.

Dyski zostały również przetestowane pod kątem długotrwałego obciążenia. Do tego celu wykorzystaliśmy benchmark IOmeter, który testuje nośniki pod kątem liczby operacji wejścia/wyjścia wykonywanych w czasie sekundy (IOPS). Aplikacja została skonfigurowana w ten sposób, że przez 12 godzin, w krokach co 5 minut, sprawdzała liczbę IOPS przy losowym zapisie próbki 4 KB.

Przy domowym użytkowaniu, dysk nie pracuje przez tak długi czas, ale dzięki testowi długotrwałego obciążenia możemy zobrazować realną wydajność używanego nośnika. Okazuje się bowiem, że nowy dysk oferuje zauważalnie wyższą wydajność, ale z kolejno zapisanymi danymi jego osiągi po prostu spadają. Część producentów skupia się na osiągach „świeżego” dysku, zapominając co się z nim stanie po dłuższym czasie użytkowania, a więc kwestii bardzo istotnej z punktu widzenia klienta.

Nośniki Crucial BX100 nie wypadły tutaj zbyt dobrze. Model o pojemności 250 GB rozpoczął test z wynikiem prawie 22 000 IOPS, ale szybko zaczęły one spadać – ostatecznie wynik ustabilizował się na około 5400 IOPS. Pojemniejszy model zaczął z lepszym wynikiem - bo aż 71 000 IOPS, ale jego wydajność też zaczęła szybko spadać i ostatecznie ustabilizowała się na prawie 5700 IOPS.