Internet

Co czeka nas w niedalekiej przyszłości?

przeczytasz w 2 min.

Olbrzymi potencjał technologii Long Term Evolution przyciąga uwagę branży telekomunikacyjnej, zwiastując rychłe zmiany na rynku mobilnego internetu. Nie da się ukryć, że LTE ma niemal wszystko, by uznać ją za technologię przyszłości. Może to za dużo powiedziane, ale z pewnością jest wstępem do prawdziwej rewolucji w dostępie do internetu. Prognozy są jak zwykle bardzo optymistyczne, ale tym razem mają one olbrzymie szanse się spełnić. Światowi operatorzy telekomunikacyjni próbują szybko zaadoptować się do nowej sytuacji, przyspieszając pracę nad wdrożeniem własnych sieci LTE. A jest o co walczyć, bo na świecie jest już niemal 3,5 miliarda abonentów sieci komórkowych i to właśnie oni stanowią potencjalnie najbardziej zainteresowaną nową usługą  grupę odbiorców. Także i w Polsce zapowiada się prawdziwie gorący okres. Oprócz Cyfrowego Polsatu do technologicznego wyścigu juz wkrótce przystąpić może operator  sieci Play, który od jakiegoś czasu testuje LTE i HSPA+ DC (Dual Carrier). W tyle nie chcą również zostać Orange i T-Mobile, które wspólnie planują budowę nowej sieci HSPA+ działającej na częstotliwości 1800 MHz i mogącej obsłużyć technologię LTE.

Najpoważniejszym polskim graczem LTE jest jednak na razie Cyfrowy Polsat, który ma duże szanse zdominować rodzimy rynek. Wszystko zależy od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia Polkomtelu, operatora sieci Plus przez właściciela grupy Polsat, Zygmunta Solorz-Żaka. Kierownictwo Cyfrowego Polsatu jednoznacznie przyznało, że od tempa akceptacji tej transakcji uzależnia dalszy rozwój usługi LTE w Polsce. I trudno się temu dziwić, skoro Polkomtel już teraz dysponuje odpowiednią infrastrukturą, którą wystarczyłoby unowocześnić. Koszt takiej operacji byłby znacznie niższy (ok. 1 mld zł) niż budowa całej sieci samodzielnie (ok. 2 mld zł). Co więcej, czas na pokrycie zasięgiem całego kraju skróciłby się z 3 lat do roku. Jednocześnie Polkomtel stałby się pierwszym polskim operatorem komórkowym oferującym usługę LTE swoim abonentom.

Na tym jednak nie kończy się wizja rozwoju ultraszybkiego, mobilnego internetu w Polsce. Według prezesa zarządu Cyfrowego Polsatu, Dominika Libickiego, do 2015 roku sprzedaż oferowanej przez nich usługi mobilnej przebije pozostałe i stopniowo wyprze internet stacjonarny. Czy tak się rzeczywiście stanie? Trudno powiedzieć.  Tak entuzjastyczny obraz przyszłości wydaje się nieco wyolbrzymiony. Trzeba jednak pamiętać, że LTE to tak naprawdę tylko wstęp do rzeczywistego 4G.

lte diagram

LTE Advanced, którego wejście szykowane jest na lata 2013-2014, przyniesie ze sobą olbrzymie, wręcz monstrualne zmiany. Niezwykle wyśrubowane parametry przesyłu danych sięgające nawet do 1 Gb/s do abonenta i 500 Mb/s od abonenta oraz 3-krotnie większa pojemność oznacza kolejną rewolucję. Co więcej, ta technologia przyniesie ze sobą również pakietowy przesył głosu, co pozwoli wreszcie na korzystanie z LTE do prowadzenia rozmów głosowych (obecnie telefony wspierające LTE będą w tym celu przełączać sie na sieć GSM).  

 Informacja od redakcji: Osoby, które są zainteresowane zgłębieniem wiedzy o LTE zapraszamy na kolejne podstrony artykułu. Znajdziecie tam dodatkowe informacje (dość sporo wiedzy technicznej). Jeśli zaś interesuje was tylko LTE pod kątem oferty Cyfrowego Polsatu, możecie zakończyć lekturę już tutaj.