Pamięć RAM

DDR3: podwyższanie timingów i MHz

przeczytasz w 1 min.

DDR3 z racji swoich bardziej wyśrubowanych parametrów są niestety mniej podatne na podkręcanie. Trzeba bowiem pamiętać, że wszystkie obecnie sprzedawane kości DDR3 są fabrycznie podkręcane do częstotliwości z którymi pracują. Kości te zostały zaprojektowane do pracy z częstotliwością 800MHz wzwyż.

Zaczynając od najniższego modelu DDR3 Value: KVR1066D3N7K2/4G natrafiłem na dosyć duży problem. Nie udało mi się niestety osiągnąć rezultatów, którymi chwalą się różni użytkownicy na forach internetowych. Kości mimo pomyślnego przechodzenia testów czasami powodowały zawieszenie komputera.

Pamięci po zmianie timingów oraz przetaktowaniu magistral ruszyły stabilnie maksymalnie z cząstotliwością 1440MHz, komputer nie mógł sobie jednak poradzić z jednym z testów. Program Pi co prawda nie zawieszał komputera, ale po kilku taktach sam się zamykał. Po za tym mankamentem, komputer pracował stabilnie.

Ostatecznie wszystkie testy przeszedł pomyślnie, działając z częstotliwością pamięci 1386 MHz przy timingach 7-7-7-20 w swoich wynikach,nie różniąc się bardzo od rezultatów 1440 MHz z timingami 9-9-9-24.

Kolejne kości jakie zamontowałem, to HyperX: KHX11000D3LLK2/4G - 1375 MHz, i jako że, bez modyfikacji fsb nie można uzyskać takiej czestotliwości pracy, przetestowałem je przy standardowych timingach i częstotliwości 1333MHz. Trzeba pamiętać również, że na płytach przystosowanych do obsługi porcesorów na sockecie 775, jest to maksymalna częstotliwość niepociągająca za sobą konieczności podkręcania procesora, by uzyskać częstotliwości oferowane przez producenta kości.