Pamięć RAM

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

Na podstawie wyników przeprowadzonych testów bardzo łatwo da się zaobserwować, że pamięci same z siebie pomimo bardzo istotnej roli jaką odgrywają w komputerze, nie różnią się diametralnie między sobą.

Niektóre wyniki testów różnych pamięci, pomimo takich samych parametrów pracy nieznacznie  różnią się od siebie na korzyść raz to droższych, raz to tańszych modułów.

Ponadto rezultaty testów pamięci DDR3 na komputerach nie wyposażonych w najnowsze dziecko Intela, mogą również ostudzić nieco zapał do zakupów tych kości.

Podchodząc do pamięci od strony overclockingu musimy zdawać sobie sprawę, że rezultatów modyfikacji ich parametrów pracy nie zobaczymy gołym okiem. Czy zatem warto inwestować czas i pieniądze w overclocking samych pamięci?

W naszych domowych komputerach najważniejszym parametrem pamięci jest jej rozmiar. Może lepiej zatem zakupić więcej kości pamięci, niż szybszych modułów – zwłaszcza w momencie, kiedy coraz częściej na naszych komputerach używamy systemu Vista.

W lepsze pamięci natomiast opłaca się nam inwestować, jeśli zamierzamy wydobyć z naszego sprzętu MAX. Jak widać dzięki przetaktowaniu FSB możliwe było podkręcenie jednocześnie i procesora, co dawało już bardzo przyjemny i zauważalny przyrost mocy.

Efekty tego, widoczne są nie tylko podczas testowania komputera różnorodnymi benchmarkami, ale i przy normalnym korzystaniu z komputera.

Podziękowania dla firmy Kingston za udostępnienie pamięci do testu

Podziękowania dla firmy Gigabyte za udostępnienie płyty głównej do testu

Podziękowania dla firmy ASUS za udostępnienie płyty głównej do testu

Podziękowania dla firmy Komputronik za udostępnienie podzespołów do testu

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    SoundsGreat
    0
    Tyle już o tym było, a Wy dalej drążycie ten temat...

    Jeśli już koniecznie chcieliście się w to bawić po raz kolejny to mogliście porównać Dual Channel do single, flex czy co tam jeszcze jest.
    • avatar
      Darkeners
      0
      W ogole dla mnie Kingstony to sztuka dla sztuki...

      Po pierwsze żadna porządna firma robiąca RAM nie powinna mieć już w offercie 800MHz pamięci z CL5... szczególnie dla rynku entuzjastów. Napięcia dość duże, a pamięci dużo, za drogie.

      O wiele lepsze i bardziej tanie są A-DATA... firma Kingston powinna wreszcie wziąć się za siebie i dostosować oferte do rynku... bo DDR3 1600 z napięciem 1,9! i takimi Tamingami to jakaś paranoja ;d
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ktoś odwalił kawał dobrej roboty! Gratulacje dla autora.
        • avatar
          romisz
          0
          Panowie mam nadzieje że mi pomożecie:
          Mam mały problem związany z ramami(tak mi się wydaje). Mianowicie, posiadam ramy OCZ DDR2 2GB 800MHz (2x1GB, Dual Channel).
          Kiedy je wkładam do mojego mobo(MSI K9n-Neo, s.AM2) razem działają około 1minuty, osobno około 10minut po czym następuje "zawieszenie" kompa(wygląda to jak zimny lut). W pierwszej chwili pomyślałem że płyta siadła(później nie chciała wstać) więc kupiłem nową - Asus M2n-e. Wsadziłem do niej ramy a ona mi wypikała, że ramy do dupy, po czym już więcej się nie odezwała... Zaciekawiony wsadziłem moje OCZ-ty do mojej starej MSI(która myślałem że jest martwa) i o dziwo wstała ale znowu się zawieszała tak już mówiłem wcześniej...
          Dałem je do sprawdzenia do zaprzyjaźnionego sklepu. Tam sprawdzali je pod mobo Gigabyte(modelu nie znam) przeszły jakieś testy i niby Ok, ale mieli problemy z wykryciem... Powiedzieli mi że jakiś czas temu mieli partie takich OCZ-tów i całą zwrócili, radzili mi to samo...
          Czy to możliwe żeby ramy tak dziwnie się zachowywały/padły?
          Ktoś słyszał/spotkał się z taką sytuacją?
          Dodam, że całość była sprawdzana pod 2 zasilaczami:
          -450W Tracer Silent HellFire
          -MODECOM FEEL 400Watt
          • avatar
            Armo11
            0
            To co dostarcza Ci prąd do kompa nie można nazwać zasilaczem, wywal to na śmietnik i kup porządny zasilacz, np: Chieftec.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Artykuł przydatny (przynajmniej dla mnie, w końcu teraz wiem, że mogę z moich HyperX wycisnąć ok 1GHz). Zaraz się pobawimy z przestawianiem dzielnika :P (fsb jest już na wysokim poziomie :P)
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                z tego artykułu jasno wynika że te kingstony to niezła padaczka -ta firma już dawno zeszła na psy,po co szukać kiedy ma się pod nosem GOODRAM PRO na micronach d9gmh i d9gkx -każdy chyba wie co to za firma wilk elektronik he he
                pamięci tej firmy można było kupić za śmieszne pieniądze a są o 2 klasy lepsze od każdych kingstonów-na ten przykład moje 2x1gb 900 cl5 robią bez problemu 1350 cl5 i 1120 cl4
                więc dziwią mnie ludki kupujący kingstony ,adaty ,patrioty i inne wynalazki skoro polska firma robi najlepszy ram na świecie[no może jeszcze ze dwie firmy robią równie dobry]

                pozdrawiam
                • avatar
                  sirius98
                  0
                  Do testu zostały wybrane pamięci które pochodzą z zakupu osoby która idzie do sklepu i prosi: "Chciałbym kupić pamięci do komputera".
                  Wtedy jest wysokie prawdopodobieństwo że dostaniemy Kingstony które oprócz wyciśnięcia 8 potów aby podkręcić HyperX'y nie nadają się do konkretnego OC czy testów wydajnościowych DDR2, DDR3 w starciu z nowymi chipsetami Interl'a. To są "biurkowce".
                  Właściwie co tami artykuł ma wnieść do tematu oprócz tego że jak każda technologia tak i DDR3 na początku nic za dużo nie będzie oferowała ale ktoś za nią musi zapłacić?
                  • avatar
                    wolfikx
                    0
                    A mi tak defakto zabrakło pamięci które faktycznie sprzedawane są z CL4.

                    Nie chodzi mi tu już konkretnie o jakiegoś producenta tylko faktyczne porównanie pamięci CL5 i CL4.

                    W tym artykule jest to nadmienione jednak poprzez podkręcanie pamięci CL5. Z tego testu wynika, że różnicy nie ma prawie wcale.
                    • avatar
                      suntzu
                      0
                      Jak dla mnie różnicy w praktyczych zastosowaniach prawie nie ma, w crysisie była różnica jednej klatki.


                      Trzebaa zrobić recenzje dla procesorów AMD, mam nadzieję że ludzie mnie poprą, bo u AMD raczej bywało inaczej
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        kupowanie drogiej i 'super' wydajnej pamięci (szybszej o 10-20%?) nie ma sensu, kiedy w grach zysk będzie 2-3%.
                        lepiej kupić szybszą kartę graficzną lub procesor za te 200-300pln więcej, a zysk prędkości całego komputera będzie znacznie większy.
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Patrioty LLK duale DDR2 na micronach, najlepsze pamieci ddr jakie kiedykolwiek wyszly. Niestety juz ciezko je dostac chociaz czasem na allegro mozna trafic na nie :> Polecam.
                          • avatar
                            Red23
                            0
                            Mi niestety 2x2GB Kingstone VR wieszają się na 1000MHz FSB :/.
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Długo czekałem na taki test! Zmienił on moje podejście do pokręcania komputera. Moje wcześniejsze ustawienia na płycie Gigabyte P45-DS3R to FSB 400, Q6600 2.4 @ 3.6 GHz (mnożnik 9x), pamięci OCZ Reaper 1150 @ 1200 MHz 5-5-5-18 (2.1 V) (niestety mało stabilne ustawienie pamięci). Komputer w takim ustawieniu działał szybko ale nie zawsze stabilnie. Moim zamierzeniem było uzyskanie jak najwyższej częstotliwości pamięci. Zwiększanie napięcia na pamięciach tylko pogarszało sytuację i tylko na ustawieniu 2.1 V jest w miarę stabilnie.

                              Po Pańskim teście zaryzykowałem i poszedłem w zupełnie innym kierunku. Ustawiłem synchronicznie procesor i pamięć w stosunku 1:1, następnie ustawiłem FSB/pamięć na 500 Mhz, mnożnik procesora dałem na 7, co spowodowało uzyskanie zegara 3.5 GHz. Reapery przy taktowaniu 1000 MHz były super stabilne, więc zaryzykowałem i obniżyłem im timingi na 4-4-4-12. Wszystko w dalszym ciągu działa super stabilnie (robiłem wiele testów na stabilność komputera), a do tego uzyskałem rekord w teście zapisu pamięci w programie Everest - ponad 9000 MB/s! (następny w zestawieniu Athlon64 6400+ miał wynik ok. 7200 MB/s). W odczycie pamięci zajęły 2-gie miejsce (ponad 8000 MB/s), w kopiowaniu pierwsze (prawie 9000 MB/s). W teście czasu dostępu były tuż za Athlonami, ze względu na ich zintegrowany kontroler pamięci. Spróbuję jeszcze obniżyć timingi na 3-3-3-8 i zwiększyć napięcie. Zobaczymy czy pójdzie. W ostateczności mogę pracować na tym co ustawiłem ;D

                              Pozdrawiam
                              • avatar
                                Darkeners
                                0
                                W ogole tak sobie coś uświadomiłem. Pod względem technicznym ram z serii Value wydaje mi sie najlepszy. Najniższe napięcia, etc. etc. Zastanawiam się, jakby wyglądało OC tych modułów, gdyby zamontować na nich chłodzenie na przykład Arctic Cooling RC

                                http://www.arctic-cooling.com/further_prod2.php?idx=160&data=4&disc=#
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  to ma byc test na podkrecanie?
                                  wezcie moze przyklad z egieldy
                                  http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3332-27
                                  tam naprawde prawidlowo sprawdzaja overclock.
                                  oraz stale ten kingston. przeciez to tylko sie nadaje by pani krysi pod biurko wwalic.

                                  potwierdzeniem sa juz 1sze testy, ze pamieci kingston value byly szybsze niz szmaty hyperx.

                                  te akurat sie jakos kreca, tylko tu mi sie od razu nasuwa pytanie, dlaczego wszystkie hyperx macie bez naklejek, moze kingston dal wam pamieci 1.5 roczne kiedy to dawali lepsze kosci i hyperx naprawde sie krecily.
                                  • avatar
                                    zmazurak
                                    0
                                    Witam, z przeprowadzonych testów pamięci KINGSTON 2x1GB "value" i "HyperX" 800MHz DDRII wynika jasno, że nie warto dopłacać 120,-zł za wersję HyperX z radiatorami. Zgadzam się niektórymi komentarzami, że warto natomiast zainwestować te pieniądze w lepszą grafikę lub dodatkowe 2x512MB ramu co znacznie poprawi wydajność kompa. Sprawa DDR3 dotyczy, na razie tylko niewielu użytkowników komputerów, których stać na kupno b. drogich płyt głównych (ca 1000zł) i drogiego procka core i7 920 lub 940, który z tymi ramami będzie współpracował.
                                    • avatar
                                      Draegloth
                                      0
                                      Doczepiliście się tych Kingstonów jak rzep psiej rzyci. Naprawdę, inne firmy tez produkują pamięci. I mile widziany były test pamięci, owych innych firm.
                                      • avatar
                                        Paweł Kowalski
                                        0
                                        Value działały maksymalnie z częstotliwością 502 MHz, HyperX z 517MHz, jak dla mnie HyperX > Value.
                                        Co do wyników, tak jak napisałem powyżej, Value miały o 20-30% wyższą temperaturę co przekladalo się na wyższe osiągi, w praktyce na dłuższą metę jest to niezdrowe.
                                        • avatar
                                          Konto usunięte
                                          0
                                          Do autora:

                                          1) Przy podnoszeniu FSB zwiększała się też częstotliwość pracy procesora. Czy to nie ma wpływu na pamięci?

                                          2) Interesuje mnie sprawa mnożnika, czyli porównianie:

                                          - procesor E6550 (szyna 333, mnożnik x7) i pamięci standardowo, czyli 800 MHz (mnożnik 2.4:1, czy jak kto woli 1.2:1)

                                          - procesor E6550 (szyna 400 albo nawet 388, mnożnik x6 - w drugim przypadku uzyskamy 2333) i pamięci ustawione na 800 MHz z timingami jak przy automatycznej konfiguracji (mnożnik 2:1, czy jak kto woli 1:1)

                                          i może jeszcze:

                                          - procesor E6550 (szyna 333, mnożnik x7) i pamięci ustawione na 667 MHz (mnożnik 2:1) z timingami odpowiednimi dla mniejszej częstotliwości
                                          • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            Witam. Mam pytanie. Zakupiłem niedawno pamięci OCZ Reaper 800MHz 2x2GB. Posiadam płytę Gigabyte GA-EP35-DS3L. Kiedy chcę podkręcić pamięci do wartości np. 1000Mhz to nie mogę, gdyż pod hasłem w biosie System Memory Multipler znajdują się dzielniki, które pozwalają na pracę z wartościami oscylującymi wokół 800Mhz i następnie 1066Mhz przy której to nie mogę uruchomić komputera. Zauważyłem, że przy zmianie CPU Host Frequency z 266MHz na 400MHz mogę wybrać taki dzielnik, który da mi szybkość 1000Mhz ,ale wtedy podniesie się także taktowanie procesora. Dodam , że napięcie pamięci zwiększyłem o +0.3 V. Timingi ustawiłem ręcznie na 4-4-4-12. Także nie wiem czy prawidłowo, gdyż obok wartości standardowej znajdują się wartości w nawiasach które ja wprowadziłem. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
                                            • avatar
                                              Konto usunięte
                                              0
                                              kyno1 jak kupiles pamieci na pudelki podaja jakie napiecie musi byc dla cerytfikowanego cl4 o ile ma.
                                              moje patriot 2x1gb LLK cl4 800 i cl5 1000 certyfikowane maja 2.2 i 2.3V

                                              jak zmieniasz fsb zmienia sie czestotliwosc cpu, ale zapomniales o jednej waznej zmienniej aka mnoznik cpu.
                                              procek E6700 2.66ghz ma mnoznik 6-10 do speedstep wiec pracuje w idle na 1600mhz a w stresie 2667mhz.

                                              w gigabyte raczej nie ma dzielnika ram a podane jako mnoznik
                                              np ja mam 1 2 2.5 3 4
                                              tak wiec jak dasz fsb 333mhz
                                              mnoznik ram 3x wtedy masz 3x333 wiec 1000mhz
                                              a proc dajesz mnoznik 8 a nie auto i wtedy 8x333=2664mhz

                                              podkrecony ram bez podkrecania procka.

                                              jak sam piszesz 4x 266 daje 1066mhz, przy 2.5x 400 daje 1000mhz. przy 1000mhz zadko ktore laza na cl4 4-4-4-12 trzeba dac 5-5-5-15 albo 5-5-5-18 i napiecie pewnie od 2.1 do 2.3v a nie 1.8
                                              • avatar
                                                Szymon331
                                                0
                                                Bardzo dobry i szczegółowy artykuł, gratuluję. A tak na marginesie to powiem że jeśli chodzi o pisanie recenzji to muszę się widać jeszcze sporo nauczyć.